Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz Narxis #59 üzenetére

    Kedves Narxis!

    A bíró két olyan iparágat (gyógyszeripar és szoftvergyártás) vetett össze, melyben az éves bevételek hasonló nagyságrendben mozognak. Eddig OK. Az viszont egy más tészta, hogy ahogy korábban is írtam, teljesen más a két iparág dinamikája.

    Egy új szoftver piacérett kiadásának kifejlesztéséhez - ha az ötlet megvan és felhasználói igény is van rá - akár pár hét és pár hónap is elegendő lehet, bár jobb helyeken fél évnél nem adják alább a teljes fejlesztési fázist, és még akkor is jönnek a bugfix kiadások.

    A gyógyszergyártás ehhez képest sokkal lomhább. Attól kezdve, hogy a vegyész, biokémikus, orvos vagy akárki megálmodja a hatóanyagot, 5-10 év kell, mire
    - kidolgozzák a gazdaságos szintézist,
    - elvégzik az engedélyezéshez szükséges összes vizsgálatot,
    - kidolgozzák a megfelelő gyógyszerformulát,
    - végignyomják a nemzetközi engedélyezési procedúrákon, és
    - elindítják a marketing gépezetet.

    És a megtérülés? A szoftvert már csak sokszorosítani kell, némi raktár- és kezelési költséggel, esetleg egy nyomkövető, hibajavító fejlesztést, részletesebb dokumentációt és supportot kap, majd folyamatosan értékesítik, állandó vagy lassan süllyedő árakon.

    A gyógyszereknél amíg a szabadalmi védettség tart, illetve amíg a konkurrencia meg nem jelenik, addig Hawaii, utána jönnek az utángyártók és zuhan a haszon.

    Ráadásul egy korábbi hozzászóló még konkrét számadatokkal is szolgált, hogy a bevételből a Pfizernél éves szintem 13% felett költenek kutatás és fejlesztésre, míg az Apple, a Microsoft vagy egyéb cégeknél az R&D ezt meg sem közelíti.

    Szóval az öregnek jó rálátása van, de csak messziről az ügyekre, és nagyon helyesen látja, hogy trollkodás és kerülendő az olyan trivialitások, mint a téglalap levédése. Jó lenne, ha a szabadalmi jogászok nem elsősorban a vállalatok hasznát szem előtt tartva módosítgatnák a parlamentekkel, kormányokkal karöltve a nemzeti és nemzetközi szabadalmi jogot, hanem a tényleges alkotó, fejlesztő, kutató munkát végzők, és természetesen a végfelhasználók érdekeire ügyelnének jobban.

    De hogy ez sikerülhet-e?
    A közeljövőben erősen kétlem.

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák