Új hozzászólás Aktív témák

  • Racio

    csendes tag

    Arról van szó, hogy Csernobil kapcsán valóban létezik egy olyan tévképzet, miszerint felrobbant az erőmű és atomrobbanás történt. A valóság ezzel szemben az - miként yerico és Zeratul is jelezte - hogy a csernobili erőmű nem robbant fel és a reaktor leolvadását követő durranógáz robbanás (lásd Fukusima) sem volt nukleáris robbanás. Ahhoz, hogy erről a témáról bármilyen vitát folytatni legyen érdemes, ezeket a tényeket bizony le kell szögezni, persze nem a téma alaposabb ismerői miatt, hanem pont azok miatt az "átlagolvasók" miatt, akik a hozzá nem értők, a rémhírterjesztők és média "áldásos" tevékenysége miatt mindezzel nincsenek tisztában.

    Anélkül, hogy a szovjeteket felmenteném hibáik alól, azért érdemes elgondolkodni azon (különösen Fukusima után), hogy a rossz reakciók egész sora nem írható egyszerűen a kommunista rendszer rovására, hiszen egyrészt ez volt az első ilyen típusú és súlyú baleset, tehát nem volt semmilyen követhető szcenárió, ráadásul akkoriban néhány szakemberen kívül senkinek, tehát sem a mentésben résztvevőknek, sem a legfelsőbb politikai vezetésnek nem volt lövése sem arról, hogy reálisan mekkora is a veszélyhelyzet. Arról se feledkezzünk meg, hogy abban az időben nemhogy mobilkommunikáció, de még vezetékes telefon sem volt mindenhol, egy-egy döntés megszületése óhatatlanul több időt igényelt. A tömegpánik kitörésének elkerülése ilyen esetekben ugyancsak fontos feladat (erre a japánok is nagy hangsúlyt helyeztek tavaly). Összefoglalva tehát csupán annyit szeretnék sugallni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy ha a katasztrófa más országban következik be, akkor kevesebb rossz döntés születik, a csernobili ügy egésze mögött a háttérben végig ott lebeg a hidegháborús ideológia és az antikommunizmus szele, amely gyakorta a jogosnál is negatívabb következtetések táptalaja.

    És végül van még egy furcsaság: nukleáris szennyezés, vagy atombaleset kapcsán ma is legtöbbször csernobil ugrik be az embereknek, holott pl. Fukusima éppúgy beugorhatna, hiszen azt a globális média élőben közvetítette. Mégis negyedszázad elteltével is valahogy ma is inkább a csernobili katasztrófa vélt következményeitől illik inkább rettegni (példákat lásd pl. ebben a fórumban), sokan ma is ebben látják szeretteik betegségének okát, holott rákos betegségek csernobil előtt is léteztek, a diagnosztizált esetek azóta bekövetkezett látszólagos növekedéséért pedig egyértelműen nem csernobil, hanem az orvostudomány és az egészségügy rendszerek óriási fejlődése a "felelős".

    Eközben pedig sem a média, sem a rettegők nem vesznek észre egy nyilvánvaló tényt: a csernobili baleset kapcsán a légkörbe került radioaktív szennyezés szinte kimutathatatlanul eltörpül a Földünkön az 1968-ban elfogadott atomsorompó szerződésig végrehajtott mintegy 2000 (igen kétezer!) kísérleti atomrobbantás következtében felszabadult nukleáris szennyezés mellett. Ezek jelentős részét a szabadban, földön, vízen és a levegőben robbantották, sőt a víz- és föld alatti kísérleti robbantások egészen az 1996-os atomcsend egyezményig tartottak.

    Most tehát mindenki gondolkodjon el ezen egy picit és utána gondolja át hogy még mindig pontosan ugyanaz-e a véleménye csernobillal kapcsolatban...

Új hozzászólás Aktív témák