Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • reefeer

    tag

    válasz geoff #5 üzenetére

    Szia!
    Elöször is had köszönjem meg válaszod. Másodsorban annyit szeretnék itt még az elején tisztázni, hogy nagyvállalati megoldásokban (SAN, quadprocis gépek és fölötte, iscsi, fc stb) nem vagyok otthon szóval lehet hogy elég ''alap'' dolgra is rákérdezhtek... A normál pc/workstation témában (mandrake, win2k3, scsi, kis méretü lan (8-16gép)) viszont elég járatos vagyok tehát nem kell az 1*1nél kezdenünk.

    1 koltsegekhez szamold hozza a csatlakozast is
    Ez mit takar pontosan? Azt hittem, hogy a SAN eszközbe már kialakított ''mobilrack keretekbe'' egyszerűen csak be kell rakni a vinyót azt bedugni a gépbe és ok. Vagy ez nem ilyen egyszerű?
    Vagy te a SAN és a szerver(ek) össze kötésére gondoltál itt?
    2FC csatlakozashoz szukseges HBA szinten
    Sajnos ez nekem kinai.Az még ok, hogy FC=fibre_chanel=üvegszál de mi az a hba?
    3 legegyszerübb esetben mi kell ahoz hogy ha van 2-3 szerverem akkor azt összeköthessem egy SAN-nel? Biztosan kell szerverenként 1 iscsi hálókártya kb menyi lehet 1 ilyen? Továbbá kellhet valami switch vagy ilyesmi amibe bedugom az adattárolót és a 2-3-4-n szerveremet. Elméletileg. És gyakorlatilag?

  • reefeer

    tag

    válasz geoff #8 üzenetére

    Szia!
    Csak most volt 1 kis időm hogy értelmezzem amit leírtál. Nagyon informativ egészen mostanáig csak 1 kérdés merült fel bennem Mi a külömbség a SAN és a NAS között? A rajzot meg az envy álltal adott linket nézegetve. Kb az jött le -nagyon egyszerüen fogalmazva- , hogy a NAS külömbozö operációs rendszereknek külömbozö fájl rendszert mutatat Míg a SAN szintén adatot tárol de azt blokszinten.? hümm mit is jelent ez pontosan? Melyik milyen feladatokhoz jobb inkább?

    A SAN elönyeiközé tartozik a jobb bővíthetőség és ha jól értem akkor nem kell operációs rendszer szerinti támogatás. Mert a SAN eszköz nekünk (a szerverünknek) egy fekete doboz és a kérésre csak a kivánt adattal tér vissza. Az hogy pl.: melyik meghajtó, melyik lemezének, hányas szektoráror olvassa ki a kivánt adatot azt ö dolga. Vagyis a vezérlést saját magának belül kell megoldania.
    Jól okoskodom vagy valahol teljesen vakvágányra tévedtem?
    Még egyszer köszi minden segítséget.


    u.i.: idézet 1 korábbi hozzászólásodból: ...A kisebbik modell eseten ha iSCSI-t hasznalsz akkor elvileg jo barmilyen halozati kartya, de ezesetben a procit agyonterheli...
    Tehát akár 1 smc 9462TX(100/1Gbps, 32/64 bit PCI, UTPBővebben: link
    gyártó honlapja: Bővebben: link
    kártya is jó? Sőt tovább megyek 1 mezei alaplapi Gb utp háló ''kártya'' is jó ezek szerint?
    -más kérdés persze a proceszor használat-

  • reefeer

    tag

    válasz geoff #11 üzenetére

    hello!
    Ismét zargatnálak a kérdéseimmel...:) (bár most annyival könnyebb a helyzeted hogy ha mindent jól értek akkor a következö postod csak egy kövér igen lesz.:))

    Ezt írtad:
    SAN - Storage Area Network. Blokkszintu, itt egy diszket lat a geped, es azt o kezeli kizarolagosan (kivetel cluster pl). Barmilyen filerendszert tehetsz ra, pont ugy viselkedik mint mondjuk egy scsi lemez a gepedben, csak gyorsabb, szebb...

    Ez azt jelenti hogy tegyük fel van egy SAN-om 6*72GB diskel raid5be (ez 5*72GB=350GB mert raid 5=disk*n-1) és a szervereimbe nincsenek winyók akkor nem fordulhat elö hogy ''össze kavarodnak'' a különbözö serverek opeációs rendszerei-fájlrendszererei a kivülről egy darabnak látszó diskrendszeren? Vagy logikusnak tűnik az a feltételezés hogy magában a SAN rendszeren beül lehet valahogy particionálni. Elöbbi példánál maradva ki lehet alakítani 3 db 18GB ''partíciót'' a 3 Servernek a maradék cirka 300GB pedig meghagyni egybe adaterületnek. Vagy illetve azt is elképzelhetönek tartom hogy a maradékot bármilyen más kombinációba fel darabolni. PL: 200 a két windowsos szervernek 100 a linuxosnak vagy 100gb minden szervernek stb. Gondolom a hozzáférést is lehet valahogy szabályozni.:
    A SAN valamiképp eldönti (mac addres, ip cím stb) hogy ki csatlakozott hozzá Server 1 vagy 2 vagy 3 és annak megfelelően engedi hozzáférni a particíókhoz mondjuk a közös tárterülethez mindegyik hozzáférhet míg a ''rendszer particióhoz'' csak az ahhoz tartozó szerver. Ezzel elkerülhetönek tűnik hogy pl a windows belematasson linuxos fájlrendszerbe vagy fordítva.

    Átolvasva elég ésszerűnek tűnik amit írtam. Akár müködhet igy is de vajon tényleg így müködik vagy esetleg teljesenmásképp?

    u.i: Lenne még 1 gyakorlati kérdésem: Mibe jobb - miért elönyösebb az FC mint a cat5+ Gb net. Szigoruan ''kis'' vállalkozásnál. (40-50pc, 1 SAN, 3Server) Ja és persze egy telephelyen beül maradva. Tudom hogy az FC átvisz 70Km csak nem tudnám kihasználni.
    u.i2.: Hálózatokhoz értesz valamenyire? Lenne ott is 1-2 fogalmom amire ugy rákérdeznék, azt persze már 1 másik topicba mert itt off lenne.

  • reefeer

    tag

    válasz geoff #15 üzenetére

    Nagyon sokat tudtam tőled tanulni.
    Köszi szépen a segítséget!

  • reefeer

    tag

    válasz geoff #15 üzenetére

    Van még 1 olyan rész ami nem világos teljesen előttem. Rendben hogy van 1 SAN eszözöm pl a cikkben szereplő ds400 vagy egy emc cx300. Az is ''megvan''hogy kell egy fc switch pl: IBM TotalStorage SAN Switch H08[L] http://www-1.ibm.com/servers/storage/san/sanfabric_ent.html[/L] amibe kötöm a szervereimet. Bővebben: link
    (xSeries 335-xSeries 345) persze bármilyen más márkás cucc (hp dell)jó supportal is megteszi. Ez eggyik része a dolognak.

    A másik a rendszer kliens oldali része. Az egyértelmű hogy átlagos igényekhez utp hálózat az egyedüli megoldás. Addig rendben is van hogy kell pár switch pl cisco 2950 család Bővebben: link
    árak Bővebben: link
    pénz függvényében az uplink 100Mbit copper->1000Mbit copper>:200MbitFC->1000Mbit FC. Nyilván kell egy modem-tüzfal-router is. Szerencsére van használható (vállalati környezetbe) mident egybe megoldás is. pl cisco 2800 család.
    Lásd prohardver hír: Bővebben: link
    Holnap: Bővebben: link
    Ár: Bővebben: link.
    Szóval ott tartunk hogy megvannak a switchek azok a fentebb említett módok egyikével be vannak kötve a routerbe. De magát az útválasztót hova kötöm? A SAN switchbe? Vagy simán rádugom a szervereim egyikére? Hát kb ennyi lenne. Ha valamikor van még idöd akkor pár sorban kivesézhetnéd az FC vs Ip témát is. Még egyszer köszönöm a sok segítséget.
    Kb februárig egyéb tendőim mellet asszem csak cisco-ibm dosikat fogok majd olvasgatni. Aztán ha (egyáltalán) megvalósítás közelébe ér a project majd jelentkezem.







    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák