Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kobe

    veterán

    válasz tkazmer #52 üzenetére

    polanski inkább ismert, semmint dollármilliárdos. De ettől függetlenül kétlem, hogy baromi nagy baja lenne majd az ügyből kifolyólag.

    Miért, szerinted van olyan magyar, vagy európai ember (te, vagy akárki) aki fel tudja fogni, mit jelent 50 milliárd dollár ? Amikor nagymamik kapnak szívrohamot, mert azt hitték nyernek pár száz milliót a lottón (még cska nem is milliárdokat) ? Ennyire nem tudjuk felfogni.
    Mai árfolyamon számolva kb 9000 milliárd forint (ha jól emlékszem, a magyar költségvetés is ilyen 7-8ezer mrd körül van). Idáig max felfogná, hogy 1 embernek van több pénze mint egy egész országnak, de amint ezt elkezdi átváltogatni 1 kiló kenyérre, vagy 3 millás kocsira, megakad a tudomány, onnantól kezdve az számára már inkább végtelen összeg, semmint mérhető.

    Akinek enyni pénze van, az gyakorlatilag érinthetetlen. Nem azt értem az alatt, hogy törvény nem vonatkozik rá, hanem azt, hogy ha olyan életet él, mint az átlag, törvénykövető, nem gyilkol, nem gázol, stb stb, és nem egy sorozatgyilkos, akkor gyakorlatilag nincs olyan a társadalom többi 99%-ban általánosan elfogadott szabály, amit ő ne hághatna át (köszeméremsértés, kurvázás, tivornyázás, viselkedési szabályok, stb).

    A kocsis példánál a kapun belüli energiafelhasználást értettem, de ha már ennyire keressük a kapun kívüli hatásokat is, én azt mondanám, hogy hiába a robotgyártás, a gyártás volumene annyival megnövekedett, így az energiafelhasználás is, hogy az mellett a 100ezres szériákban gyártott lada környezeti terhelése is eltörpül, hiába vna ott Igor aki hazamegy (mellesleg a mai ember is hazamegy, tvt néz, így kihagynám a képletből)

    bambano: itt van a különbség kettőnk között. te úgy látod az embert, mint aki a munkaerőpiac és így a kapitalizmus gépezetének egy apró fogaskereke, akivel ha valami anyagilag nem stimmel, akkor az csakis önhibájából történhetett, hiszen nem tudott emgfelelni a kapitalizmus feltételeinek. A jelenlegi válság pl pont olyan, ami többek között erre is rácáfol elég rendesen.
    Én viszont az embert még mindig inkább társaslénynek, semmint a kapitalizmus munkaeszközének tekintem, akiket a körülmények az elmúlt évszázadokban valahogy a kapitalizmus keretei közé szorítottak. Továbbá hiszem, hogy az emberi, méltósággal teli élethez nem néhány hatalmas önkényes döntése szükséges, elvégre a föld lakosságának 80%-a haszontalan munkát végez, aminek a végleges társadalmi haszna igen alacsony.
    Közgazdaságilag nagyon szép az a dolog, amit leírtál és reális is, csak ilyen alapon visszatérhetnénk a taigetoszhoz, aztán csapkodhatnánk a csecsemőket a kövekhez, elvégre igen kevesük fog kiugró teljesítményt felmutatni.....
    Én inkább hiszek Rousseaunak, aki nem volt buta ember, és azt mondta, akkor kellett volna jól megruházni az embert, amikor közülük az első leszúrta a talajba a botot, bekerítette a földet, és azt mondta, az az övé....

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák