Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz D1Rect #67 üzenetére

    Ilyenre mondják az ultraliberálisok, hogy hát minden munkaerő árát a piaci kereslet-kínálat határozza meg.

    Bár én messze nem értek egyet azzal, hogy a közszolgáltatásokat is 100%-ban ki kellene tenni a piaci hatásoknak, azt azért tudomásul kell venni, hogy a világ egyetlen államának sincs annyi pénze, hogy a közoktatásban dolgozók bére versenyképes legyen az alacsonyabb végzettséget igénylő, ámde keresett szakmákhoz képest.
    Az USA-ban pl. egy illegális bevándorló, feketemunkás szobafestő a többszörösét keresi egy általános iskolai tanárénak.
    Tehát bezony, aki humánértelmiségi pályára megy az az állami rendszerben sehol se keresi halálra magát.
    Vagy a nálunk gyakran bezzegországként emlegetett Svédországban a durván sávos adózásnak is hasonló a hatása.
    Ott a magas fizetésekre olyan magas az állami elvonás, hogy az komoly munkaerőhiányhoz vezetett a nagy felelősséggel járó és komoly szakértelmet igénylő munkakörökben. Minek tanuljon 15 évig és dolgozzon 12 órákat sebészként, ha ezzel alig keres többet egy átlagos szakmunkásnál?
    De ha belegondolsz ugyanez a dilemma a művészetekben is: az alkotóművészek a sovány állami támogatásból sosem lesznek versenyképesek az alkalmazott művészekhez vagy a haknizó kommerszhez képest.

    Ennek feloldására sehol sincs rendszer szinten recept, mert a piac és a közszolgáltatások vagy az állami támogatások között mindig jelentős szakadék lesz.
    Egyéni életstratégia szinten ugyanakkor létezhet megoldás, de ezért mindenkinek magának kell pedáloznia.
    A nyugati országokban - ahol eleve nem szokás az államtól követelőzni -, általában úgy oldják meg, hogy az értelmiségi munkásember ingázik a magas presztízsű de rosszul fizető és a jól fizető, de alacsony presztízsű melók között, amíg fel nem küzdi magát a magas presztízsű és jól fizető elit munkaerőpiacra.
    Pl. a pályakezdő pedagógus lehúz jópár évet minimálbéren az állami rendszerben, amíg tapasztalatban el nem éri a jól fizető magániskolák szintjét, ahol taníthat is és meg is fizetik érte. Már ha ez a vágya.

    Nálunk tehát első sorban nem azon érdemes hirigelni, hogy a tanár keressen többet, mint az eladó, vagy hogy általában véve öntsenek több pénzt az oktatási rendszerbe, hanem hogy a tanári hivatás ne valamiféle szakmai zsákutca legyen (aki nem tudja tanítja, ugye), hanem az egyéni szakmai fejlődés egy állomása.
    Egyetemi szinten pedig még inkább így kellene lennie: egy egyetemi tanári állás ne a kiégett, a munkaerő piacon elhelyezkedni nem tudó/akaró szakemberek nyugdíj előtti elfekvője legyen, hanem ugródeszka a szakmai, tudományos karrierjükben.
    Na itt vagyunk baromira lemaradva a nyugati államokhoz képest, nem a piaci és az állami fizetések arányában.

    [ Szerkesztve ]

  • Elf

    aktív tag

    válasz D1Rect #67 üzenetére

    Ebből két dolog derül ki számomra:
    1. alul vannak fizetve a tanárok.
    2. ennek ellenére sokan elindulnak a pályán és 6 év és a diploma megszerzése kell hozzá hogy ez feltűnjön nekik. :F
    Nyilván semmi közöm hozzá, de minek vágott bele ha kevesli a pénzt? Nem azt történt hogy amikor elkezdte az iskolát még 800ezret kerestek a tanárok aztán mire végzet már csak 160-at.

Új hozzászólás Aktív témák