Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #189 üzenetére

    Tanulságos, bár a példa torzít és könnyen támadható. Legalábbis jóléti társadalom szintjén.

    Amire inkább elő lehet hozni, az a kommunizmus életképtelensége, TSZ gazdálkodás stb. Ott tényleg az van, hogy a nagy közösbe turkálnunk és értelmezés kérdése, hogy enyém, mienk. "Nincs is szükség tulajdonosi rétegre" Arra viszont tökéletes. :K

    A példa hibája.

    1. A kiindulási állapot azt feltételezni, hogy nincsenek az érdemjegyek egymásra hatással, mindenki teljesen független a másiktól. Azt mondja, pont az okozza a bajt, ha van.
    Ha belegondolunk a valóságba viszont vannak egymásra hatások már kezdetekkor. Hiszen egy közösséget alkotunk a piaci szereplők egymásra hatnak. A profit növelhető a termelékenység javításával, nagyobb volumennel (ha van rá kereslet), és költségek csökkentésével (pl: bérköltségek) és kevesebb adóval.

    2. Csak a közvetlen jövedelemkiegyenlítésre koncentrál, ami nem így van a valóságban. Ez a gazdagok sztereotípiája "az én pénzemből segélyezem a lébecoló putrit, csak azért mert a társadalom 80%-a irigy és fel nem fogja a siker titkát, meg mi munka van a teljesítményem mögött" stb.

    Ugyanolyan felületes hozzáállás, mint az "élősködő elit" és a gonosz "multi igazából a véremet" akarja.

    Az adók egy jó részét azért az államnak kell szétosztania, mert olyan dolgokat kell finanszírozni, amire senki nem költene (illetve nagyon keveseknek jutna) Infrastruktúra, közbiztonság, katasztrófavédelem, rendőrség, tűzoltóság, közoktatás, szociális ellátórendszer (ennek mértékéről persze lehet gondolkodni).

    Lehetetlen, hogy a közlekedést, vagy az oktatást, az útdíjakat, a közvilágítást, a tűzoltót stb egy az egyben megfizesse az összes érintett.

    Vagy ha mindent költség alapon számlálunk, akkor a munkáltató ne csak az elvégzett munkám után járó bérköltséget fizesse meg. A "bekerülési költségemet" (szüleimnek, részarányosan), az oktatásom költségét, "amortizációs" költségemet. A lényeg érthető nem sorolok fel még 50 példát.

    Ezt igazából megfizetni, adók formájában. Visszaforgatja a profitja egy részét a társadalomba, ahonnan a nyeresége származik. Így részben újratermelődnek azok a gazdasági feltételek, amiben működhet. Lehet pont nem neki (na ez a nehéz), de később megtérül összességében.

    Egy közösségi társadalomban szükség van közösségi szemléletre, win-win alapra. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. Nincs szükség arra, hogy az újszülötteket is már kivágjuk az erdőbe, de arra sem, hogy mindent megmondjanak helyettünk, más gondoskodik rólunk stb.

    Az, hogy a gyakorlatban sajnos vannak torzító hatások, adócsalás, munkakerülés, túladóztatás, túlzott bürokrácia, vállalkozók ellehetetlenítése, szegények, középréteg lecsúszása...Még ezek nélkül se lenne könnyű belőni az optimális arányt a egyéni és közösségi érdekek összehangolásához. Így meg aztán... :(

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák