Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    Az egész bankrendszer egy összetákolt fostalicska. Itt a jó alkalom arra, hogy elterjedjen a Bitcoin.

  • Penge_4

    veterán

    válasz emvy #93 üzenetére

    "Nincs objektiv, abszolut erteke semminek. A penz egy jo modszer arra, hogy ne kelljen barterelni."

    És nem sokkal jobb módszer amit nem tud mindenféle, megfelelő pozícióban lévő "ember" manipulálni, pénznyomtatással vagy tartalékráta buzerálással, hanem egy független matematikai algoritmus "uralja" az egészet és egyetlen "ember" sem tud istent játszani vele, bármennyire is szeretne? :U

  • Penge_4

    veterán

    válasz emvy #95 üzenetére

    De a nyílt forráskód gondoskodik arról, hogy minden (hozzáértő) ember láthassa, hogy a létrehozók mit gondoltak, tettek-e bele backdoort, stb.

    (#101) Xezs: "Engem pl. taszít benne az, hogy mindenki lát mindent. Az én számlámat csak ne nézegesse olyan, akinek semmi köze hozzá."

    1. Ha nem így lenne, az lenne a baj, hogy még többen vásárolnak rajta drogot meg fegyvereket (mintha fiat valutával nem így lenne)...
    2. Amíg te prosztatakenőcsöt meg guminőt veszel, senkit nem érdekel, ha nagyon ügyelsz a diszkréciódra, átutalod egyik számládról a másikra vagy a harmadikra és azon keresztül veszed meg.
    3. A pénztáros lány nem csak a névvel ellátott bankkártyád adatait látja, hanem téged is teljes életnagyságban, amint megveszed (a mögötted álló 6-8-10 ember társaságában) az extra kis méretű óvszert vagy a fent említett "kínos" dolgok valamelyikét. Sőt, a bankod a költési szokásaid alapján még azt is látja, hogy a feleséged meg extra nagy méretű óvszert rendelt a netről, így már kapod is a célzott hirdetéseket a város legjobb válóperes ügyvédeiről.

    Viszont (és itt a lényeg) ha te Thaiföldről rendelsz 8 éves prostituáltakat vagy kamionnyi drogot Kolumbiából, akkor már simán visszavezetik az útvonalat (sokkal hatékonyabban, mintha készpénzzel tetted volna mindezt, ahol a leggyengébb láncszem a megszorongatott összekötő, aki átveszi (mivel azt meg teleportálni nem tudod egyenesen a forráshoz)).

    (#104) dabadab: "Némileg leegyszerűsítve a valuták mögött az adott ország GDP-je áll, ennél valósabbat nem nagyon lehet kitalálni."

    Bármi mögött állhat egy adott ország GDP-je (ami szintén egy hasraütésszerű érték), de egy független dolgot nem tudnak elinflálni tetszőlegesen, egy papírfecni felett pedig teljes hatalommal bírhatnak. Egy-két törvényt, alkotmányt itt-ott átírnak és ennyi. Súlyosabb esetben (bár ez leginkább afrikai országokra jellemző) egyetlen tollvonással elértéktelenítenek minden eddigi papírfecnit és újat nyomtatnak.

    "A pénzkibocsátás nem valami random dolog, az a monetáris politika része"

    Amit tetszőlegesen módosíthatnak és ha megteszik akkor maximum egy maréknyi történész-bölcsész fog menni tüntetni. Ahhoz, hogy a sokszázezer átlagember is kivonuljon minimum egy internetadó tervezetre van szükség. De ez már a demokrácia működésképtelensége.

    (#109) Béééla: "Másoknak is furcsa volt a koncepció. :)"

    A végén még kiderül, hogy nem is olyan rossz ez a sharia. ;] (tudom, tudom, most kerültem fel az FBI, CIA és Interpol listájára és ma este még rám rúgja az ajtót a TEK).

  • Penge_4

    veterán

    válasz Xezs #118 üzenetére

    "Ha ezt a bizalom dolgot elfogadjátok, már sokkal közelebb vagytok az egész megértéséhez."

    És miben bízol jobban? Ami a színtiszta matematikán alapszik, vagy amit megváltoztatható jogszabályok mentén alkotnak?

    "A pénztáros lánynak van köze azon adataimhoz, melyek a tranzakció során relevánsak (a számlám egyenlegéhez pl. nem, és azt nem is látja)"

    A tranzakció során nem releváns sem a te személyed, sem a kártyádon szereplő, látható adatok, a mögötted állókkal pedig szerződést sem kötöttél.

    "A bankomnak van köze az adataimhoz, hiszen én szerződést kötöttem vele arra, hogy az vezesse a számláimat."

    A bankod pontosan meddig terjed? Mert ha ott is a banki ügyintéző lányig, akkor emlékeztetnélek, hogy még mindig az emberi tényező a legnagyobb biztonsági rés. Cseszd meg a jogot, amikor Facebookozik, bekap egy vírust, vagy csak simán pletyizik, esetleg social engineering áldozata lesz.

    "Viszont egy blockchain-ben minden résztvevő bank lát minden számlát, az egyenlegekkel és pénzmozgásokkal együtt."

    A blockchainben csak azt látja, hogy x számlán milyen pénzmozgás történt, de hogy az kinek a tulajdona, azt nem, amíg te ki nem adod. De ha kiadod is csak azt tudja, hogy az a számla a te tulajdonod (volt x ideig, azóta el is "lophatták" illetve más is ismerheti a privát kulcsot, pl közös családi számla) és esetleg ha más publikus számlákra utaltál vele, akkor azt is látják. De 1-1 cím kb. annyira személyes mint egy IP cím. Semennyire, maximum azt határozzák meg belőle, hogy egy adott időpillanatban az adott gépnél ülő személy használhatta.

    Még ha az állam előírna 1-1, személyhez kötött, kötelező bitcoin címet, amire mindenki kapná a (legális) fizetését, akkor sem lehetne jobban beszabályozni, mint a készpénzt és az már tényleg Orwell-szintű diktatúra lenne.

    Egy bankszámla esetében meg csak össze kell ismerkednem egy fiókvezetővel és az bármikor bárkinek a számlatörténetét meg tudja nekem szerezni és mindez esetenként egy üveg jobb whiskybe kerül. De ha a rendszer szar (és sok helyen az), akkor lehet, hogy elég az átlag ügyintéző is. Bár annak lehet, hogy nem elég a név, lakcím meg hozzávetőleges születési dátum, hanem csak célzottan pl. kártyaszám, illetve számlaszám alapján tud hozzáférni.

    Szóval, hol vagy nagyobb biztonságban privacy terén? Szerintem gondold át még egyszer...
    Ha meg nagyon egybites átlaguser vagy, akkor maximum igénybe veszel egy mixer szolgáltatást némi jutalékért cserébe és a visszakapott BTC-idet már bátran költheted állatos pornóra is, senki nem fogja összekötni, hogy az éppen xy egyházi személy, celeb, politikus "ismert" bitcoin címéről vándorolt 2-3 másikon keresztül a animalporncorporation szintén "ismert" bitcoin címére.

  • Penge_4

    veterán

    válasz YM #120 üzenetére

    "Melyik a kedvenc állatod?"

    A delfin, mert intelligensebb az embernél, mégsem cseszi szét a saját környezetét és halmoz fel mérhetetlen vagyonokat.

    De (mivel tudom mire céloztál) a cápaszex (+18) sem rossz.

    (#121) Chaser: Munkaeszközt hogyan tiltanak? Maximum naplózzák, de kétlem, hogy napi több száz ügyfélnél majd ellenőrizgetnek, maximum ha panasz érkezik (általában nem véletlenül szoktak ilyen adatokat kikérni) akkor kirúgják az illető alkalmazottat. De ha nem, akkor kb. csak az gátolja meg, hogy random nézegesse emberek számlatörténetét unalmában, hogy a telemarketingesek esetleg felhívják az automata algoritmus alapján a szabványos "A múlt héten járt valamelyik bankfiókunkban." kezdetű szöveggel és a sokadik embernél már szopacs van.

    Meglepődnél mennyire nem védik ezeket az adatokat.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Xezs #126 üzenetére

    Szerinted az, akinek szándékában áll téged követni és lecsapni az első sötét utcasarkon a kártyádért, az nem csinált már 1000 másik ilyet, nem rutinos benne és nem fogja tudni kifigyelni?

    Munkahelyi gépen a legtöbb helyen simán tud Facebookozni, de nem is csak ez volt a lényeg, hanem hogy a számlád adataihoz is hozzáfér. A malware hogyan nyeri ki az adatokat egy papír alapú walletről? Maximum egy lakástűz. Mindenkinek joga van eldönteni, mitől fél jobban. A social engineering pedig irreleváns, mivel a számlád a te tulajdonod, maximum téged verhetnek át, nem adod más kezébe a pénzed feletti jogot.

    "Elegendő idővel rá lehet jönni, hogy melyik számla azé a személyé, aki után épp nyomoz az okos személy. "

    Egy olyan világban, ahol elég egy név, amire rákeresel FB-n és megtudod az illető egész élettörténetét, személyiségprofilját, valamint hogy az elmúlt 6-8 évben miket lájkolt, hol nyaralt és hogyan változott a stílusa, szerinted? Az a marginális réteg, aki meg ügyel a privacy-ra, az bitcoinnal is meg tudja oldani, hogy védett legyen.

    "És ezeknek a számláknak jellemzően elég magas az egyenlegük és sok a pénzmozgás rajtuk, tehát a hülye is tudni fogja, hogy ez a bank saját technikai számlája."

    És miért is baj, ha a bankok, politikai illetőségű számlák és hasonlók kvázi publikusak lesznek? Kevesebbet tudnak majd lopni?

  • Penge_4

    veterán

    válasz Xezs #139 üzenetére

    "Ez úgy van, hogy hiába írsz be PIN kódot, ha a költési szokásaidhoz képest szokatlan tranzakciót érzékel a rendszer, riasztja ezt az osztályt, akik azonnal telefonálnak neked."

    Na én pl. pontosan az a random ember vagyok, akinek semmilyen algoritmus nem tudja kielemezni semmilyen szokását. Seggbe is rúgnám a bankomat, ha azért buknék el egy üzletet, mert a bankszámlám (amiről 1+ éve nem költöttem semmit, csak valami 200 forintot, azt is csak, hogy kipróbáljam a Paypass-t), most feltolom a limitet x millióra, majd letilt a bank aztán közli az ügyintéző, hogy sorry, de szokatlan aktivitást észlelt.

    (#140) YM: Ez meg a másik. Winfos 10-ről is ezért váltottam végül Linuxra, mert az nem akar megvédeni önmagamtól. :U

  • Penge_4

    veterán

    válasz emvy #142 üzenetére

    Mert még a Google sem tudja kielemezni. Akkor honnan tudná egy bank, ami a töredéke információt sem tudja rólam?

  • Penge_4

    veterán

    válasz emvy #144 üzenetére

    Mutass a Google-étől fejlettebb algoritmust. Maximum az NSA.

Új hozzászólás Aktív témák