Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16820480

    törölt tag

    válasz BiP #6 üzenetére

    azért nem teljesen így van. igen, ott is rengeteg nagy és pénzéhes cég van, de elég szigorú az állami ellenőrzés, és nem engedik elszabadulni a kapitalizmust, ahogy az nyugaton megtörtént. igazából Kína már nem kommunista, valahol félúton van a két rendszer közt, mindkettőből megtartják azt, amire (úgy gondolják), hogy szükségük van.
    ez egy bonyolult rendszer, nem lehet csak feketén fehéren látni, meg általánosítani sem.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #9 üzenetére

    ez is nézőpont kérdése. valóban "kapitalista diktatúra" van ott, de nem egészen úgy, ahogy te gondolod. lényegében helyes ez a megnevezés, de pontosan azért, mert diktatúra jellegű, nem a cégek rendelkeznek szabadon a rendszer felett, hanem a rendszer rendelkezik felettük (legalábbis igyekszik). illetve a szemlélet alapvetően más. ott nem egyénközpontú az egész társadalom, gazdaság, hanem közösség alapú. nem egyes egyének érdekeit nézik (személyiségi jogok hiánya például), hanem az egész kollektíva érdekeit.

    amúgy az sem igaz, hogy nem figyelnek a környezetvédelemre. csak mások a prioritások. Afrikában sem törődnek sokat a környezettel, meg Dél-Amerikában sem, mert egy csomó helyen nincs olyan gazdasági háttér még, hogy ilyenekkel tudjanak foglalkozni, a megélhetésért kell küzdeni. Kína sok részén is ez még a helyzet. a 20. század elejére gyakorlatilag a külföldi nagyhatalmak annyira kiszipolyozták Kínát, hogy a gazdasági és társadalmi csőd szélére sodorták. ezek után két elszenvedett világháború után most megint ott tartanak lassan, hogy mint ország, már lassan elérik azt a szintet és szerepet, ami a világtörétnelem nagy része alatt az övék volt. viszont ez a gyors ütem azt is magával hozta, hogy egyes régiók (városok, ahol sok befektető és pénz volt) elhúztak, más régiók meg visszamaradtak. ezen folyamatosan dolgozik a kínai kormány, és rengeteg olyan intézkedésük van, amivel a vidéket fejlesztik, miközben igyekeznek megőrizni a már fejlett régiók további fejlődését.

    félreértés ne essék, ez nem fenékig tejfel, és igen, van sok népszerűtlen intézkedésük is. de ettől függetlenül nem érdemes nyugati szemmel elítélni azt a világot, mert nagyon messze van tőlünk, és sok területen legalább annyira nem értjük őket, mint ők minket.

    moonman: azért a legtöbb ember ott sem beszél olyan szinten külföldi nyelvet, hogy azon keresztül szerezzen be információt. és még ha beszél is, akkor sem feltétlenül olvas külföldi oldalakat. de mondjuk ez nem annyira kirívó szerintem. itthon is, ha akár ezen a fórumon belinkel valaki egy angol leírást, akkor meglepően gyakran az a válasz jön vissza, hoyg "nem tudok angolul".

  • #16820480

    törölt tag

    válasz gabor85 #15 üzenetére

    azért ott még nem tartunk, de azt hiszem azt el lehet mondani, hogy több kínai tanul magyarul, mint magyar kínaiul, és itt most nem az itt élő piacos kínaiakra gondolok (mert ők nem is nagyon tanulnak) :)

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #20 üzenetére

    igen, ezzel egyetértek, itt egyrészt off, másrészt meg oldalakat lehet erről írni, sokkal gyorsabb és kellemesebb élőben beszélgetni ilyesmiről.

    most nem is fejtem ki hosszan a véleményemet, de nagy vonalakban én egyelőre több negatívumot látok abban, ahogy a nyugati világ hat a keletre. de természetesen nem lehet általánosítani.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #30 üzenetére

    kultúrális szempontból, bár ugyan szubjektív, de lehet véleménye az embernek, ahogy van nekem is. amiket mondtál az igaz, nagoyn sok dolgot átvettek már, vagy most van beszivárgóban, de nagyon sok dolgon látszik, hogy nem találják a helyét a kultúrában, nem tudják beilleszteni.
    van trance, de mégis az ilyen jellegű helyekre leginkább külföldiek járnak szórakozni, a helyiek elég kis százalékban. van heavy metál is, de nem olyan színes, nem tudnak vele mit kezdeni, inkább csak olyan altern-punk vonal létezik, értéktelen szemetet ontva magából. miért értéktelen? mert semmi pluszt nem tesz hozzá a zenei élethez, ilyenből nyugaton is millió létezik, hogy a legalja kocsmákban is lehessen néha élőzene. de attól nem lesz semmi plusz benne, hogy angol helyett kínaiul ordítoznak, és nagyon sok helyen ezt a közönség is érezteti. egyszer az egyik barátom fejtette ki a véleményét a dolgoról, és ő mondta, hogy annak lenne jövője, ha bele tudnák vinni a saját személyiségüket, saját kultúrájukat. van ilyen együttes is, csak sajnos kevés.
    és nem is igazából Gallilei esete az egyházzal, mert a legtöbb nyugati hatásnak csak divatból hódolnak arrafelé (ez nem csak Kínára igaz, hanem a többi keleti országra is), sajnos sok fiatalnak halál mindegy micsoda, csak nyugati legyen, mert az kúl. ezért eshet meg, hogy nevenincs kutyaütő bandák elmennek keletre turnézni, és jól jönnek ki belőle, mert szinte mindent el lehet adni.

    én erre értem, hogy káros hatása van arra a kultúrkörre. nagyjából úgy, ahogy például szerintem ránk is káros hatással van (volt?) az amerikából beáramló hihetetlen mértékű liberalizmus. ott ez a természetes, én elhiszem, de az európai társadalmi és kultúrális berendezkedéshez nem illik szerintem, mert itt nekünk volt egy meghatározó kultúránk, ami szépen lassan eltűnik.
    az nem baj, ha van egymásra hatás, ez elkerülhetetlen, csak az a baj, hogyha erőszakosan rá akarjuk kényszeríteni a mi világképünket és elképzeléseinket másokra (vagy mások ránk az övéket).

    a facebook hiányzik ott? nagy dolog, van sajátjuk is igazából (én is rajta vagyok), lehetne akár azt is használni, csak az nem nyugati, nem menő (szolgáltatásokban nincs sok különbség). vagy nem tudom. de a káros hatást többek közt erre értem.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #35 üzenetére

    ha fordított párhuzamot akarsz, akkor én nem az animét hoznám fel, hanem mondjuk a fengshui mániát, vagy akár a kínai gyorsbüféket mondhatnám. ezek nem pozitív hatások, mert nem sok értékeset hoztak be, ellenben marhára divatosak.

    a Dalai Láma az más dolog, inkább politika, de ha azzal a mennyei békességgel nem a taiping mozgalomra gondolsz (ami már történelem), hanem a falungong-ra, akkor szerintem nem teljesen tudod, hogy miről szól ez. az egy igen problémás szekta, ami információim alapján lényegesen rosszabb az ilyen hit gyülekezete jellegű szervezeteknél. az mondjuk egy más dolog, hogy a betiltásával mennyire lehet korlátozni a terjedését és működését...
    de ez mind belpolitika, és nem keverendő össze a tűzfallal, aminek szerintem az egyik fontos célja lehet az is, hogy a nyugati média ne tudjon egyenesen az ott élők arcába hazudni, ahogy ez felénk megtörténik. de erről már vitáztunk azt hiszem valamelyik topic(ok)ban.

    egyébként meg cenzúra nem csak Kínában van, ott az ausztrál tűzfal, meg a németek törekvései, meg kicsit hasonló Sárközy kapálózása is, és akkor azt hiszem elég modern, felvilágosult és nyugatias országokat soroltam fel. bár mondjuk most nem is a jelenség megléte volt a téma, hanem a létjogosultsága.

    a személyes véleményem az amúgy, hogy engem nem sok dologban akadályoz az a tűzfal, egyedül a facebook-ot nem olyan kényelmes használni, de az általam látogatott weblapokkal nincs gond.

  • #16820480

    törölt tag

    válasz Dare2Live #40 üzenetére

    konkrétan a kajával meg a fs-val arra gondoltam, hogy bejött ide, viszont nem azt kapod, amit kéne, hanem valami kamut, ami újraértelmeztek, félreértelmeztek. oké, végülis a kaja nem tlejesen jó érv, mert azt tényleg kínaiak csinálják, de külön főznek nekünk zselés vacak cuccokat, maguknak meg rendes kaját, amit otthon is esznek. a fs viszont (ahogy mondhatnám a kungfut is végülis) úgy jött be, hogy mindenféle önjelölt látnok kitalálta, hogy most ő ért hozzá, és elkezdte az eredeti dolog nevét átvéve osztani az észt. ezért nem ér többet manapság felénk a fs (és sajnos a legtöbb kungfu iskola sem), mint egy horoszkóp valamelyik napilapban.
    ez a negatív hatás szerintem, mert átveszik anélkül, hogy értenék, hogy miről szól, majd divatot csinálva belőle utána boldog boldogtalan azt akarja majd utánozni, mert a tévéből, médiából az folyik.

    a politikával arra gondoltam, hogy egyrészt tiltott a fórumon ez a téma, másrészt meg konkrétan a Dalai Lámás történethez nem értek annyira, hogy érdemben vitázzak róla.
    ha úgy mondod, hoyg Tian'anmen téri dologra gondolsz, akkor rájövök, de így nem hallottam még túl gyakran, azért értettem féle (más szóval: nem erre mondtam, hogy hazugság, de például az állítólagos élő tudósítók akkora kamukat közvetítettek nemrégiben Tibetből, hogy csak na).
    azért ez is bonyolultabb dolog. senki nem mondta, hoyg büszkék lennének rá, inkább arról van szó, hogy ne is beszéljönk róla. megtörtént, 20 éve volt, azóta rengeteget változott már Kína. egy év alatt is rengeteget változik. de ehhez kapcsolódóan egyébként azért elmondom, hoyg itt mást is kell látni. egyrészt az olimpia előtt volt az a botrány, hogy a franciák eloltották a lángot. na, annak hatalmas visszhangja volt kint, diáktömegek országszerte mentek tiltakozni a francia követségek/konzulátusok elé, zászlót égettek, bojkotálták a francia cégeket, stb. mégsem jött a tankhadsereg, meg nem lőttek le senkit, manapság már Kína nem ugyanaz, mint amit pár éve volt.
    a másik dolog pedig amit akartam ezzel kapcsolatban, hogy azt is érdemes nézni, hogy ott milyen viszonyok vannak. Kínában egy felkelés nem pár ezer halottal jár. az egyik utolsó nagyobb népfelkelésben több tízmillió ember halt meg, és sok MO-nyi területet maradt feldúlva, elpusztítva. teljesen mások a mértékek ott, felfogni is nehéz. szerintem ilyen nézőpontból vizsgálva már némileg érthetőbb a szigor, jobb óvatosnak lenni. de ez nem csak politikai ügyekre vonatkozik, hanem (most aktuálisan) például egészségügyi vonatkozásban is. nem véletlenül igyekeznek olyan szigorral vizsgálni a Kínába irányuló forgalmat, és embereket, még csírájában elfojtani a járvány lehetőségét is. ott egy influenza járvány nem úgy nézne ki, hogy elkaptam pár ezer ember és meghalt ebből kettő, hanem inkább úgy, hoyg elkapta pár ezer ember azon az egy lakótelepen, ahol indult, majd pár nap, és az egész város fertőzött, aztán egy hét és a tartomány. teljesen másképpen kell gondolkodni olyan népsűrűség mellett.

    a világ lakosságának ötöde Kínában él. ennyi embert akkora helyen kormányozni nem könnyű dolog, és biztosan szüksége van olyan lépésekre, amik korlátozzák az embereket (eleve a társadalomnak a lényege, hogy korlátokat szabjon, ami az együttéléshez kell. csak ennek a mértékét kell jól eltalálni). de ahogy már máshol is kifejtettem, nekem az a véleményem, hogy a felénk meghonosult, nyugati típusú demokrácia nem működne túl jól keleten. a demokrácia mondjuk falu-kisváros szinten működik jól, mert arra épül, hogy a közösség kiválaszt képviselőket, akikben megbízik, és akik aztán egy szinttel feljebb képviselik az érdekeit, aztán ezek választanak maguk közül, akikben bíznak és így megy szintenként. de már egy 10 milliós országban sem működik ez rendesen. mi alapján választ az itteni ember képviselőt? látta valaha? beszlt vele? ismeri? megbízik benne? hogy működhetne egy ilyen rendszer egy másfél milliárdos országban?
    összességében én azon a párton vagyok, hogy inkább legyen egy központi vezetés, és inkább legyenek bizonyos korlátozások, ha néha nem nekem tetszőek is, ha cserébe előremozdul a társadalom fejlődése (és itt szerintem megint visszatértünk oda, hogy az egyén, vagy a közösség érdeke a fontosabb). az lenne persze a jó, ha az egyén érdekeit szem előtt tartva lennének képesek a társadalom érdekeit védeni, de ez eléggé utpisztikus. és ez ugyanúgy nem működik a nyugati (egyénközpontú) világban, minta keleti (közösségközpontú) esetében.

    bocs, ha hosszú lett, remélem sikerült értelmesen leírni amire gondoltam.

Új hozzászólás Aktív témák