Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dajkopali

    addikt

    válasz bambano #8 üzenetére

    Az Artisjus is kiadta a közleményét, erre majd visszatérünk a riportban, biztosan megjelenik majd ma több helyen is, de azért idemásolom, hogy ők hogy látják:

    Az irányelv-tervezet két fő részből áll. Az egyik minden európai közös jogkezelőre vonatkozik, átláthatósági és belső működési (governance) szabályokat ír elő. A másik rész az online zenei szolgáltatások jogosítására nézve tartalmaz előírásokat. Az Artisjus üdvözli a Bizottság jogalkotási kezdeményezését.

    „Már két évvel ezelőtt több hozzánk hasonló európai jogkezelővel közösen kértük a Bizottságot, hogy az európai színtéren egységesítse a szerzői jogok közös kezelésére vonatkozó játékszabályokat. A határon átnyúló felhasználások jogdíjkezelésében ugyanis verseny van a jogkezelők között, de egységes szabályok híján egyenlőtlen terepen versenyeztünk” - mondta Szinger András, a zeneszerzők, szövegírók jogait kezelő Artisjus egyesület főigazgatója. A magyar jogkezelő szerint a tervezett szabályok még sok helyen szorulnak finomhangolásra, de a kezdeményezés jó irányba tett lépésnek tekinthető.

    Átláthatóság és belső működés
    A magyar törvény a közös jogkezelőkre nézve Európa talán legszigorúbb felügyeleti előírásait tartalmazza, ezért az Artisjus számára nem újdonság a pontos és átlátható működés. A magyar egyesület emellett a jogkezelők önkéntes működési kódexe, a CISAC Professional Rules minden szabályának megfelel, sőt, annak alakításában is aktívan részt vesz.
    Az új európai tervezet hiányossága, hogy a szigorú átláthatósági szabályokat csak a közös jogkezelőkre írná elő, míg a zeneipari vállalkozásokra, zeneműkiadókra, lemezkiadókra nem. Ezen a téren az Artisjus szerint a zenei alkotóknak komoly hiányérzetük van. Amíg a szerzők például a közös jogkezelő szervezetek között évente átléphetnek, addig a kiadókkal kötött szerződéseikben nem ritka a teljes védelmi időre kiterjedő szerződés, amit felmondani sem tudnak. Sőt az Artisjusnál megszokott részletes elektronikus elszámolások is hiányoznak az ügynökségeknél, kiadóknál.
    „A zeneipar jelentősen átalakul, és az Artisjus a változások élén szeretne járni. Abban bízunk, hogy az általunk vállalt szigorú átláthatósági követelmények a zeneipar többi piaci szereplőjét is ösztönzik majd, hogy a zenészek mindenhol jó szolgáltatásban részesüljenek, és ne szoruljanak be számukra kedvezőtlen szerződéses viszonyokba.”

    Zenei online szolgáltatások – a magyar zene védelmére is
    Az európai online zenei szolgáltatások rendkívül sok zeneszámot juttatnak a közönséghez, és ezek jogait Európában több tucat jogkezelő vagy zeneműkiadó képviseli. Az új irányelv ezt igyekezne egyszerűsíteni azzal, hogy nagy európai jogosítási központok (hubok) létrehozását ösztönzi. Ez esetben azonban a kis európai országok – köztük a magyar szerzők – jogai könnyen elveszhetnének. Szinger szerint „a magyar zeneszerzők szemszögéből nézve az a fontos, hogy az online zeneboltok a gazdaságilag értékesebb angol-amerikai repertoár mellett a kisebb országok zenei repertoárját is könnyen meg tudják szerezni.” Az irányelvtervezet tartalmaz olyan megoldást, ami előmozdíthatja ezt, véget vetve az európai jogosítási piacon az utóbbi években tapasztalható káosznak. Ugyanakkor még sok a kérdőjel, így az irányelv elfogadásának hosszú folyamatában fontos, hogy a kis európai országok jól tudják érvényesíteni kulturális igényeiket.

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • dajkopali

    addikt

    válasz sztanozs #18 üzenetére

    ez a probléma mindig előkerül a hasonló topikokban, de szinte mindig félremegy, mert a hozzászólók kevernek két dolgot
    az egyik a "zeneipari termelés", ami éppolyan iparág, mint a processzorgyártás, teljesen fölösleges morális, esztétikai elvárásokat belevinni, az itt a minimális mértékben játszik
    a másik a "magaskultúra", aminek nincs egységes definíciója, és ez egy olyan tevékenység, amit soha sehol nem honoráltak magas szinten (ha mégis, annak nem piaci okai voltak), és soha nem is fognak, lévén nem tömegtermék
    az itt említett viták az iparról szólnak, eszerint kell nézni őket, és amikor minőségről beszélünk, akkor ebben a kapitalista keretben kell értelmezni ezt a szót

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • dajkopali

    addikt

    válasz sztanozs #21 üzenetére

    igazából nem néztem a személyt, csak a témát, és az utolsóhoz akartam hozzászólni

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

  • dajkopali

    addikt

    előzetes tájékoztatás a riporthoz
    az Artisjus képviselője jelezte, hogy két tárgyi tévedés is van a hírben - ezt én regisztráltam, a beszélgetés során majd korrigáljuk is, most nem javítom
    - a jogtulajdonosok január óta nálunk is választhatnak jogkezelőt
    - nem egy közös, nagy európai gyűlésről van szó, hanem a jogkezelők éves gyűléséről
    Stay tuned... hamarosan jön az anyag :)

    [ Szerkesztve ]

    "fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

Új hozzászólás Aktív témák