Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ng0ofy #13 üzenetére

    Az ilyen művégtagok nem képesek egy valódi karnak megfelelő erőt kifejteni, a céljuk az, hogy a mindennapi életben előforduló feladatokat meg tudja oldani vele a sérült ember, például meg tudjon fogni egy kancsót, vagy ki tudjon nyitni vele egy ajtót.

    Konkrét számot persze nem tudok mondani, ugyanis ezt az adatot nem publikálták, de jellemzően az ilyen művégtagok mindössze pár tíz newtonnak (pár kg-nak) megfelelő erőt képesek kifejteni.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz ng0ofy #15 üzenetére

    Jelenleg nem az erő a kérdés, hanem a koordináció. A cikkben látható videóban is látható, hogy a lényeg az, hogy képes a műkarral a sérült viszonylag korrekt (de nagy precizitást nem igénylő) mozgást bemutatni.

    Az erő már csak azért sem kérdés, mert per pillanat a fő probléma a komolyabb fizikai erőkifejtésre képes exoszkeletonoknál az, hogy is táplálják. Az olyan megoldások, amelyek "csak" tartanak, mint a Raytheon HULC-ja (Human Universal Load Carrier) még istenes helyzetben vannak, hiszen csak minimális plusz energiát kell befektetni az amúgy is erőt kifejtő emberi test mellé, a HULC maga a tömeget, amit tart, a talajra viszi át közvetlenül. Így itt még lehetséges az akkumulátorokkal elérni a 12, esetleg 24 órás üzemidőt (most tesztelik üzemanyag-cellás erőforrással, azt várják, hogy 96 órás üzemidőt érnek el majd így).

    A japán HAL-5 teljes testre alkalmas exoszkeleton kb. 90kg-ot képes felemelni a viselőjének minimális erőkifejtése árán, akkumulátorokkal működik, és kb. 2,5 órán át működőképes velük,

    A Lockheed Martin XOS 2-je egy fokkal tovább megy, elviekben akár 100kg-nál is nagyobb tömeget is fel lehet emelni vele, de az energiaellátásáért egy köldökzsinór felel. A harctéri modell (ha valaha is lesz belőle) ki tudja, milyen energiaforrásra támaszkodhat. Egy 2008-as powerpoint prezentáción egy viszonylag kis méretű "hátizsákban" egy apró gázturbina és 12 órára elegendő üzemanyag lett volna elhelyezve, ám azóta erről az elképzelésről nem hallani. A hadsereget egyébként úgy érdeklik az ilyen exoszkeletonok, ha legalább 24 órán keresztül működhet egy feltöltéssel, vagyis a katona addig harcképes vele.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák