Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz #98320896 #12 üzenetére

    A személyhez tartozó szerzői jog csak természetes személyeket illethet. A befolyó bevételek jogait már birtokolhatja jogi személy, de az alkotás felhasználásának módjáról csak az azt létrehozó természetes személy rendelkezhet, amire adhat ugyan teljes körű felhatalmazást jogi személynek, de azt bármikor visszavonhatja.
    Vannak olyan jogok, amikről a szerző le se mondhat és a szerző halálával sem jár le. Ilyen pl. annak elismerése, hogy az adott művet ő alkotta. Ezt nem ruházhatja át másra és hiába lehet mondjuk Shakespeare műveit szabadon felhasználni, senki sem állíthatja, hogy ő írta a Hamletet csak mert már nem kell utána jogdíjat fizetni.

    A jelen vita pont arról szól, hogy az AI által létrehozott terv személyhez kötődő szerzői joga megilleti-e az AI-t, mert ha a mérnök, operátor, stb. nem tett hozzá érdemben a műhöz, akkor szerintük ezt a tényt jogilag is el lehet/kell ismerni.

    A probléma szvsz ott van, hogy minden jog egyben felelősség is, és ezt a felelősséget nem lehet egy AI-n számonkérni, azaz még ha a mérnök tevőlegesen nem is vett részt a tervezésben akkor is hozott egy döntést, hogy az AI által generált tervet publikálja, felterjeszti, stb. és ezért a döntésért nem lehet az AI-t felelőssé tenni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Rickazoid #16 üzenetére

    Amit jelenleg AI-nak hívnak, az már koncepciójában is a totál ellenkezője az önálló, élő egyénnek, függetlenül az AI fejlettségétől.
    Valójában nem arról van szó, hogy ha egy adott - eddig csak élő ember által megoldható - problémát AI-val is képesek megoldani, akkor az AI-t intelligensnek tekintjük, hanem hogy maga a probléma már nem alkalmas az emberi intelligencia tesztelésére.
    Pl. kétszáz évvel ezelőtt két négyjegyű szám egymással osztása teljesen jól használható volt az emberi intelligencia mérésére. Ma már egy filléres számológép is képes ezt a műveletet elvégezni, mégsem a számológépet tekintjük intelligensnek, hanem a számok egymással osztását tartjuk alkalmatlan intelligencia tesztnek.
    Márpedig a jelenlegi AI-k ma sem többek, mint hatékony és bonyolult számológépek.

    Ez egyébként nem ledegradálása az AI kutatásoknak, pont az ellenkezője: elképesztően izgalmas, hogy mely - eddig 100%-ban emberinek vélt - feladatokról derül ki, hogy nem azok. Ezzel nem csak a technológia fejlődik, hanem az emberi mivoltunk megismerése is.

Új hozzászólás Aktív témák