Új hozzászólás Aktív témák

  • MeszesKPT

    őstag

    válasz jeriko2 #149 üzenetére

    Mégsem nézted meg, hogy eredetileg mire reagáltam, ahol te nem értetted, hogy miért kellene nulláról fejleszteni. De tessék:

    "Én azt nem értem, miért gondoljátok, hgoy csak és kizárólag amerikában lehet bármilyen technológiát fejleszteni. Miért lenne így? Szakembert lehet venni/képezni/átképezni."

    Fejlesztésről volt szó itt és nem meglevő technológiák felvásárlásáról.

    "Azt meg végképp nem tudom értelmezni, hogy "70%-ra lennének képesek növelni? Mindezt úgy, hogy ne használjanak semmilyen külföldi licenszt.". Ha 70%-ban sajátot használnak, akkor a maradék 30% szerinted mégis mi lenne, ha nem külföldi?"

    A 70%-ot hogy fogják elérni külföldi technológiák licenszelése nélkül, ez volt a kérdés. Lehet én nem tudok normálisan fogalmazni, vagy te nem olvasol értelmezve.

    Mindegy, összefoglalva a kommunista propaganda által kitűzött cél eléréséhez három út vezet.

    Jelen állapotból kiindulva saját kútfőből, értsd kínai tulajdonú cégek által kifejleszteni és legyártani chip dizájnokat. Amit eddig le tudtak tenni az asztalra az se piacképes nem volt, se nem történt önerőből, de ezt már mások is fentebb leírták. Így 5 év alatt nem fog csoda történni.

    Második lehetőség összevásárolni a legjobb mérnököket és a megszerzett szaktudással megvalósítani a fentieket. Ez akár egy járható út lehet, de itt pedig az időtávot vontam kétségbe egy másik hozzászólásban.

    A harmadik út amit te emlegetsz, hogy felvásárolni olyan cég(ek)et amelyek már birtokában vannak a megfelelő technológiáknak ÉS szabadalmaknak. Erre továbbra is él a kérdésem, hogy mely(ek) lennének szerinted ezek, amivel 2025-re megvalósítható lenne a kínai tulajdonú/felügyeletű 70%-os kitűzött részesedés? (A jelenlegi helyzet ugye az, hogy a Kína által használt félvezetők 16%-át gyártják ott és ennek mintegy fele kerül ki kínai tulajdonú cégektől.)

    Az Apple/Intel példát nem tudom idekapcsolni. Már leírtam, hogy szerintem mekkora eséllyel hagynák kínai többségi tulajdonba kerülni bármelyik chip tervezéshez és/vagy gyártáshoz kapcsolódó amerikai céget.

    Szerintem a cikkben szereplő grandiózus függetlenedési tervek a szabadalmakon állnak vagy buknak elsősorban (lásd ZTE, Huawei). X86 a keresztlicensz szerződések miatt eleve kiesik (AMD-vel is véget ért a megállapodás), ARM pedig egyelőre japán tulajdonban van. Érdekes helyzet lenne, ha a kínaiak belengetnének mondjuk $50B-t (SoftBank ugye $32B-ért vette meg 2016-ban). Szerinted minden csak gazdasági kérdés, én azért megvárnám, hogy az amerikai lobbi mennyire lenne képes nyomást gyakorolni Japánra, hogy lépjenek közbe.

    A félvezető gyártás is egy külön történet, mert három amerikai cég (Applied Materials, KLA-Tencor, Lam Research) jelenleg megkerülhetetlen. Például a SMIC egy chipet nem tudna most másként legyártani.

  • pászka

    aktív tag

    válasz szabi__memo #12 üzenetére

    És Amerikának hol vannak a gyorsvasútjaik, a Kínaiaknak több ezer kilométer van belőle!!!

    AMD Ryzen 5 5600x // ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI // ASUS GeForce Dual V2 RTX 3060 12GB OC GDDR6 // G.Skill 32GB /3200 Aegis DDR4 RAM Kit (4x8GB) CL16 (F4-3200C16D-16GIS)

Új hozzászólás Aktív témák