Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    Ennek legszemléletesebb példája az elektronikus lakossági átutalásokat terhelő pénzügyi tranzakciós illeték, amely a magyarországi bankokat sújtja, a külföldi székhelyű fintech cégeket nem.

    Nem hogy jó reggelt, már jó estét. Ez a vonat nagy részben már el is ment. Fél ismerősi köröm Revoluton van már, csak azért van rendes bankszámlájuk még, mert (egyelőre) kell a számlaszám ahová utalja a cég a fizetést, ahonnan aztán fel lehet töltögetni a Revolutos számlára kártyás fizetéssel.

    Egyetlen gombnyomás tetszőleges Revolutos ismerősnek pénzt átutalni, ha mondjuk ő fizette egyben a számlát az xy helyen, bármiféle költség nélkül, ráadásul azonnal ott is a pénz. Fiatalok körében ez egyre általánosabb. GIRO instanttal, ingyenes utalással is már nehéz lenne őket visszaráncigálni a "hagyományos" utakra.

    Magyarországon közel 6 ezer milliárd forintra, történelmi csúcsra emelkedett a forgalomban lévő készpénz mennyisége 2018 végére, ez 18,7 százalékos növekedés egy év alatt. Az okok közé sorolta a tartósan alacsony kamatokat, a tranzakciós illetéket, a 150 ezer forintig ingyenes havi kétszeri készpénzfelvételt, a készpénzben fizetett nyugdíjak magas arányát.

    A fél ország kizárólag készpénzt lesz hajlandó használni, bármit is csináljon a kormány. Amíg nem lesz iszonyat durva büntetés a készpénzen (mondjuk az ATM felvételen), addig az átlag magyar minden hónap elején végig fogja csinálni az ATM-ből (legalább) 150 rugót egyben felvevős ceremóniát.

  • julius666

    addikt

    válasz RoyBatty #30 üzenetére

    A Revolut (vagy más fintech cég) esetében viszont garantált, hogy az általuk valahol a világban fizetett adót nem a magyar állampolgároknak hasznos dolgokra fogják elkölteni.

    Nem tudom, nekem eléggé hasznosnak tűnik a szolgáltatásuk, márpedig megkockáztatom hogy a bevételük nagy része arra megy. Hogy középárfolyamon váltják a deviza ügyleteimet. Hogy azonnal kapom az ingyenes push notit minden pénzügyi műveletemről, sőt, van rendes, értelmes validáció online fizetéshez (MC 3D secure), appon push notival, ujjlenyomat olvasással.

    Szembe lehet velük állítani a bankrendszer szolgáltatás/díj értékét, vagy hogy milyen frankó dolgokra költi a Magyar állam a tranzakciós adóból nemzetgazdasági szinten befolyó gombokat.

  • julius666

    addikt

    válasz Zotya84 #2 üzenetére

    Én értem amit írsz, el is fogadom. Egyszerűen nem ugyan arról beszélünk.

    Én a magyar lakosság ~50%-áról beszéltem. Nyugdíjasokról, alacsony iskolázottságú dolgozókról, begyöpösödött hétköznapi emberekről. Ezek körében a számladíj persze egy valid érv, de nem ez a döntő.

    Az átlag magyar retteg a bankoktól, az elektronikus pénztől. Csak az a pénz "az övék" számukra, amit a kezükben fognak. Sok helyen persze nem lehet fizetni kártyával, de én határozottan azt látom, hogy ahol igen, a többség ott is KP-zik.

    De lásd még: nyomdai MÁP+, amit a postákon fognak árulni. Hiába ott a magyar államkincstár, ami minden szempontból ingyenes, kiváló szolgáltatást nyújt, piacinál jobb hozamokat ad, a kisemberek nem sok pénzt tettek be oda, a parádés MÁP+ eladási számok nagy részét a trükköző nagybefektetők adták. Nem, mert a nagyinak valami fizikai papír kell, amit meg tud venni a postán, hogy ne a matracba dugdossa a nyugdíját.

    Ez a kemény magyar valóság. Ezzel nem tudsz kezdeni semmit, ezek az emberek csak akkor fognak ezen változtatni, ha érezhetően megdrágítaná az állam nekik ezt az életmódot. Ez nyilván durva közfelháborodással járna, úgyhogy soha nem fogja meglépni senki. Majd 20-30 év múlva kikopnak ezek a generációk, addig marad a készpénzben úszás.

    (Most ezzel nem Magyarországot szidom, sok helyen nyugaton is imádják a kp-t, lásd pl. Németország. Sőt, a kártyás fizethetőség terén Mo. kifejezetten jól áll.)

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz RoyBatty #34 üzenetére

    Az a baj, hogy a tranzakciós adóból nem gombok folynak be éves szinten több, mint 200 milliárd forintról beszélünk

    A semminél persze több, de nemzetgazdasági szinten ez apró. Csak az új Puskás Feri stadionra elgurult ennyi.

    Ha az emiatt keletkezett bürokratikus overheadet számoljuk (beleértve az extra készpénzezésre elvesztegetett, hasznosabban is tölthető idejét a kisembereknek, cégeknek), illetve a készpénz egyéb negatív hatásait (feketegazdaság erősítése), simán lehet összességében nullás, vagy bukó ez az egész buli költségvetési szempontból is.

  • julius666

    addikt

    válasz -NOKIA- #47 üzenetére

    Ha komolyabb turbulenciára készülsz, akkor azt nem színes papírdarabokkal érdemes, vagy nehéz fémtömbökkel. Egy rendes válságban előbbit az utcán söprik, utóbbitól erősen "ár alatt" tudsz csak megszabadulni. Mindkettőre volt példa kis hazánkban is, ráadásul 100 éven belül (hiperinfláció, a gazdag budapestiek vidékre jártak le elszórni az arany ékszereiket némi élelmiszerért). De a nagyvilágból is van példa kötelező arany beszolgáltatásra (USA), vagy igazából az elmúlt évtizedeket nézve is legalább annyi példa volt a jó öreg cash súlyos elértéktelenedésére, mint bankrendszerek csődjére.

    Ha annyira rettegni akarsz az apokalipszistől, konzervek, üzemanyag, fegyverek felhalmozásával jobban jársz.

  • julius666

    addikt

    válasz Tapsi #76 üzenetére

    Miközben a hazai bankrendszer jövedelmezősége kiemelkedő

    Értem, hogy ez ránézésre szép pénz, de miből veszed, hogy nemzetközi szinten kiemelkedő? :F

    Azt meg azért látni kell, hogy jelenleg egy gazdasági ciklus tetején vagyunk, amikor ömlenek ki a hitelek (hint: a bankok ebből szedik meg magukat). Persze, hogy ilyenkor megugrik a nyereség. Aztán válságban, amikor bedőlnek a hitelek, akkor majd ez elolvad, akár veszteségesek is lehetnek. Legrosszabb esetben az anyacégeknek kell beszállniuk, ha nem akarják, hogy bedőljenek a leányvállalataik. Az elmúlt 10 évben ez megtörtént idehaza, akkor valahogy nem hallottam, hogy mekkora jó fejek a bank multik, hogy nem állam bácsinak kell beszállnia a buliba... Csak akkor veszi a szájára őket a magyar, amikor épp kiviszik a nyereséget.

    A költségekben igazad van, irreálisan magasak, bár ebben benne van a magyar valóság is sajnos (devizahiteles buli, Buda cash + Quaestor balhé után történt a drágulás nem véletlenül, csak aztán "ott maradtak" a költségek).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák