Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • velizare

    nagyúr

    válasz bambano #4 üzenetére

    2009ben 17 millió mobiltelefon-előfizető adatait lopták ki tőlük. szerintem annyira nem hihetetlen, hogy tudni akarják, hogy verik át őket.

    Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #20 üzenetére

    Jó, igazad van, túloztam, mert csak a számottevő szolgáltatókhoz költöznek be. A kicsik pedig úgyis a nagyoktól vesznek uplinket, nem kell külön foglalkozni velük.

    "Öltönyös urak érkeztek, és kértek egy transzparens portot a BIX, illetve a nemzetközi vonal felé. Ezekre olyan számítógépeket csatlakoztattak, amikhez mi hozzá sem nyúlhatunk" - állítja egy budapesti internetszolgáltató rendszergazdája. Mindez néhány hete történt, de egy másik, névtelenséget kérő informátorunk szerint a berendezések telepítése nem mostanában kezdődött: a Nemzetbiztonsági Hivatal minden internetszolgáltatóval szerződést köt a műszaki hozzáférésről, a lehallgatóberendezéseket pedig a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat telepíti. - 2002-es index cikk. De van egy még részletesebb cikk is [link].

    Emlékeim szerint múltkor valami bix-es interjúban is rákérdeztek erre és csak annyi válasz volt, hogy erről nem nyilatkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • fene_vad

    senior tag

    válasz bambano #28 üzenetére

    túlkapások sincsenek, és visszaélések sem, hovatovább választási csalások és háborús bűnök sem, hiszen ezeket mind-mind tiltja a törvény! ohh wait...

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #28 üzenetére

    Metaadatokat korlátlanul gyűjthetnek, valós időben.

    Néhány idézet egy két éves cikkből: [link]

    "Ezekhez a kísérőadatokhoz a magyar titkosszolgálatok külső engedély nélkül is hozzáférhetnek. A gyakorlatban pedig akár valós időben is figyelhetik ezeket. Ahogy egyébként a kommunikáció tartalmát is, de a hagyományos értelemben vett lehallgatáshoz – a lakás bepoloskázása ésvagy átkutatása, telefon lehallgatása, postai küldemények és emailek olvasása – már ún. külső, vagyis bírói vagy igazságügyi miniszteri engedély kell."

    "Ez egy olyan kis szolgáltatónál, mint aminek a tulajdonosát családi háza kertjében keresték fel az ügynökök, az adathordozó átadását jelenti. Egy többmillió ügyfelet kiszolgáló szolgáltatónál – amilyennél minden bizonnyal a cikk olvasójának is szerződése van – viszont már mások a követelmények.

    Egy ilyen szolgáltatónak már külön, elzárt, sőt nemzetbiztonságilag minősített helyiséget kell biztosítania. Ebbe a helyiségbe szabad bejutást kell biztosítani a kémeknek – akiket adott esetben még fedett állásban alkalmazniuk is kell. Ezen kívül csatlakozási pontot kell adniuk saját hálózatukhoz. Arról, hogy mi folyik a helyiségben, nincs tudomásuk."

    "Kísérőadatokat ugyanis a rendőrség is bekérhet. Ezek azok, amiket a titkosszolgálat akár valós időben is megszerezhet a szolgáltatóknál elhelyezett, a telefonközpontra rácsatlakoztatott eszközeivel. 2010 előtt a híváslistákat még a titkosszolgálat is “manuálisan” dolgozta fel. "

    Más oldalakon fellelhető információk alapján a kisebb szolgáltatók közül azoknál helyeznek el dobozokat, amelyeknek közvetlen nemzetközi kapcsolata is van.

    A korábban már linkelt indexes cikkben is ilyen dobozokról volt szó.

    Másik érdekesség, hogy nem is beszélhet a szolgáltató az ilyen adathozzáférésről:

    "A szolgáltató Magyarországra vonatkozó jelentése szerint az utolsó, teljes adatokkal rendelkező évben (ez lehet 2013 vagy korábbi is) 75938 darab kommunikációs adatigénylésre vonatkozó kérést teljesített a Vodafone. Ebben a számban nem szerepelnek a nemzetbiztonsági szolgálat által gyűjtött adatok, ezekről még a Vodafone már aggregált statisztikát sem közölhet az 1995. évi CXXV., a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény 62. paragrafusa értelmében. A szolgáltató értelmezése szerint a hazai törvények tiltják az adatgyűjtés módjára, típusára vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalát, így a jelentésben erre vonatkozóan nincs adat." [link]

    Az évek alatt azért elég sok helyen előkerült már a téma, hogy a nagy titkolózás ellenére össze lehessen rakni a helyzetet.

    Had tippeljek: egy olyan kisebb - közepesebb méretű szolgáltatónál vagy rendszergazda, amelynek nincsen közvetlen nemzetközi uplinkje, hanem valamelyik itthoni szolgáltató segítségével éri el a világhálót. Így logikus, ha nem nagyon találkoztál még a szóban forgó helyzettel. Ezt az is alátámasztja, hogy ha lenne nálatok eszköz, akkor semmit sem nyilatkozhatnál vele kapcsolatban. Úgy ahogyan Angelo is kitér a válasz elől az interjúban.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #34 üzenetére

    Van eszközük, van lehetőségük, metaadatot szabadon gyűjthetnek, konkrét tartalmi megfigyeléses esetben pedig nem kell megvárniuk az engedélyt.

    Részletezés:

    A hivatkozott források alapján a nagyobb szolgáltatóknál vannak betelepített fix eszközök, amelyekhez akár állandó munkatárs is tartozik, de gyakorlatilag a szolgáltató tudtán kívül bárki bemehet tőlük. A metaadatok gyűjtése a hivatkozottak szerint korlátlanul szabad számukra, magának a tartalomnak az emberi átnézése már engedélyköteles. Technikailag meg nem is kell odaülni mellé, ha már itt tartunk, elég hogy az eszköz benn van.

    Az általad idézett résszel nincs gond. Nem állítottam olyat, hogy összeesküdnének az ott dolgozók. Nem meglepő, hogy az erre a célra létrehozott intézményben ezzel foglalkoznak és van bürokráciájuk is.

    "Ezekhez a kísérőadatokhoz a magyar titkosszolgálatok külső engedély nélkül is hozzáférhetnek."
    nem áll ellentétben azzal, hogy
    "Még a kommunikáció tartalmának megismerését nem célzó adatgyűjtést is három titkosszolgálati vezetőnek kell egyszerre engedélyeznie"
    Ezt hívják "Külső engedélyhez nem kötött titkos információgyűjtés"-nek a törvényben, mivel házon belül döntik el, nem kell hozzá bírói vagy igazságügyi miniszteri engedély.

    A nemzetbiztonsági törvénynél sorolt feladatokra hivatkozva egyébként szinte bármit szabad a titkosszolgálatnak, mert teljesen gumi-fogalmazásuk van. Az engedélyköteles megfigyelésnél sem kell megvárni az engedélyt, mert hivatkozhatnak arra, hogy a késlekedés az eredményes működésüket befolyásolná (59es paragrafus). Ráadásul nem is konkrét személy figyelése, ha minden átmenő forgalmat automatikusan elemeznek és a feladataik közt van több olyan felderítési és információ gyűjtési pont, amire lazán hivatkozhatnak, elég csak elkiáltani a mostanában divatos varázsszavak egyikét, amitől épp rettegni kell.

    Szóval szerintem abban kiegyezhetünk, hogy nem nézi meg ember az összes átfolyó adatot, de attól még folyamatosan figyelhetik a forgalmat. Az NSA kapcsán is voltak olyan beszámolók, ami szerint adott feltételeknek megfelelő metaadatokra kapcsolódott be a tartalmi rögzítés, persze utána lehet eldobták a sulykot és ők már mindent rögzíteni akartak. Ez a metára ugró dolog jogilag nálunk is lehetségesnek tűnik, hiszen ha kapás van, akkor utólag is lehet kérni engedélyt a tartalmi rögzítésre.

    A legelső kommentem pedig csak arról szólt, hogy butaság a forgalom elérhetőségére hivatkoznia a telekomnak (indexes cikkben), mert attól hogy a forgalomhoz hozzáférhet valaki, még ugyanúgy szüksége lehet a kémprogramra a hálózatra kötött gépekre behatoláshoz. Erre jó példa, hogy a nemzetbiztonságiaknak is van lehetőségük megfigyelni a forgalmat (meta szabadon, tartalom rögzítés engedéllyel) mégis megvették a kémprogramot, hisz a forgalom és gép megfigyelés két külön dolog.

    Egyébként kösz az eszmecserét, mert érdekes volt jobban utánaolvasni a témának a cikkekben és jogszabályokban. :R

    szerk: kicsit össze vissza sikerült döntenem a szöveget, javítottam

    [ Szerkesztve ]

  • fene_vad

    senior tag

    válasz bambano #32 üzenetére

    ohh elnézést kérek, nem tudtam hogy RENCERGAZDA vagy.

    Nyilvánvaló, hogy a nemzetbiztonság felhívja a kenyérhátút az alagsorból mert csak neki van kulcsa, meg mert csak ő tudja melyik tyúkbél hova megy L O L

    Mellesleg nem juzerként szóltam hozzá, az a munkám, hogy hozzád hasonlók munkájában rávilágítsak a hiányosságokra. Szóval arcból vissza.

    Mellesleg, a te egységsugarú logikai körödben maradva, észrevehetnéd, hogy pozíciódból fakadóan mondhatsz bármit, hiteles nem lehetsz ebben a témában, pláne ha arroganciával fűszerezed.
    Kifejtsem vagy menni fog magadtól is?

  • Kékes525

    félisten

    válasz bambano #47 üzenetére

    Konkrét beszélgetéseket csak a titkosszolgálatok vehetnek fel?

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • cer

    tag

    válasz bambano #47 üzenetére

    Igen, ha telefonok közti kommunikációról beszélünk, de ez csak néhány pont a sok közül.
    Jó lenne egyben látni az egészet, egy teljes listában...
    Az Invitel adatkezelési tájékoztatójában valamelyest ráláthat az ember, de ide lenne jó felsorolni mindet, a topikba.

    Ha pl. interneten történő kommunikációról beszélünk akkor mi a helyzet?
    Talán tavaly lehetett olvasni egy cikkben, hogy a böngésző milyen adatokat gyűjt és küld tovább. Pl. egészen meglepő volt, hogy ide tartozik: a Képernyő felbontása, Op. rendszer verzója... stb.

    Ezeket is jó lenne összeszedni és jó lenne tudni, hogy ezek is metaadatoknak minősülnek?
    Vagy az eszközök MAC címe?

    Régebben valamelyik topikban egy kérdezőnek írtad, hogy a MAC address-ek csak Broadcast kapcsolatban ( ami sajnos laikusként nem tudom pontosan mi ) látszanak, de én személy szerint láttam olyan oldalt amin egy az egyben vissza lehetett nézni.

    Például ezekről is jó lenne egy cikk, de ezt már a HÁZIGAZDÁKNAK írom.

    [ Szerkesztve ]

  • joghurt

    addikt

    válasz bambano #50 üzenetére

    Szerintem a TEK-nek is van sajátja, mert nekik mindenből jár saját. Több/jobb is, mint a "sima" rendőrségnek/szolgálatnak.

    A tej élet, erő, egészség.

  • cer

    tag

    válasz bambano #50 üzenetére

    Bambano te benne vagy, rálátsz a területre.
    Nem tudnál írni egy kicsit a metaadatokról és a MAC követésről?

Új hozzászólás Aktív témák