Új hozzászólás Aktív témák

  • sviba

    tag

    Mily kár, hogy Asimov bácsi 92-ben meghalt, mert HIV-vel vertőzött vért kapott egy műtétnél... Amúgy, ilyen nyakatekert módon még nem láttam lefordítva a három törvényt (no offense), de inkább maradjunk a hivatalos verziónál:
    1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie hogy, emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
    2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve ha ezek az utasítások az Első Törvény előírásaiba ütköznek.
    3. A robot tartozik a saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az Első és a Második Törvény előírásaiba.

    Egyébként annak ellenére, hogy 1950-ben írta, teljesen megállja a helyét most is. Érdemes gondolkodni azon, hogy a leendő, kreatív robotokat hogyan lehet kordában tartani - Asimov három törvénye erre egy opció. Csak épp Asimov fél életműve pont arról szól, hogy Ennek három törvénynek milyen hátulütői vannak. Éppen ezért talán... pont nem kéne.

    #20: Pontosabban, minnél pontosabban meghatározod a helyzetét, annál kevésbé tudod meghatározni a sebességét, és fordítva. Asszem ez a Heisenberg-féle határozatlansági elv. (vagy nem?) De nem tudom, régen tanultam már ezt.

    [ Szerkesztve ]

    A nyuszika megy az erdőbe, és egyszer csak leesik...

Új hozzászólás Aktív témák