Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz bambano #93 üzenetére

    minden gazdasági döntés, ami a piactisztító ártól való eltéréshez vezet, holt-teher költséggel jár, amelyet össztársadalmi szinten fizetnek meg... Ez alapvető közgazdasági dolog, nagyon sajnálom, hogy ilyen dolgok általában nincsenek benne a köztudatban...

    Kár hogy a marshall-keresztnek optimális piaci körülmények között van igazán csak értelme. De jól hangzott persze az érvelésed.

    A témakörhöz: az, hogy mennyire hárítják majd át a + adóterhet a lakosságra a cégek, szektor- és területfüggő lesz. A távközlési cégek jobban, mivel kevés a piaci szereplő, pontosabban ritka az, hogy 1-nél több szolgáltató is legyen egy adott területen. Ráadásul a piac szinte teljesét uraló nagy cégek (T-Com, UPC) súlyosan érintettek. Tehát az egyedüli helyek, ahol esetleg nem kell nagyobb árnövekedésre számítani, azok ahol van esetlegesen egy kisebb szolgáltató is, akinek van saját (nem nagyobb szolgáltatótól bérelt) hálózata (Digi pl), mert őket (miután a kisebb sávba esnek), sokkal kevésbé érinti a megszorítás, így lesz olcsó kompetítor.
    Mindamellett nem elég rugalmas a piac, nem szívesen váltanak szolgáltatót az emberek, ahhoz már egy "lélektani határt" át kell lépnie a díjnövekedésnek.

    Az energiaszektorral hasonló a helyzet.

    De az élelmiszerláncoktól pl. biztosan nem kell nagy árnövekedésekre számítani, mert a nagyok mellett, akik csúnyán beszívják a dolgot (Tesco, Spar, Aldi, stb.), ott vannak szinte mindenhol a kicsik is (CBA, Reál, Coop, stb.), akik simán tudják majd tartani az árakat. Ott vagy elhúz a cég az országból (amiért nem kár, mert baromira sokan vannak így is), vagy leépít.

    De érdemes a dolgok mögé pillantani. Az elmúlt hetek intézkedéseivel együtt tekintve a válságadóra, más kontextusba kerül a dolog és rögtön nem csak sima pénzbeszedés:
    Az új adórendszer elsősorban a többgyerekes, 300+ -os fizetéssel rendelkezőknek kedvez (a konzervatív középréteg, akik jellemzően vállalkozók/a jövőben jó eséllyel azok lehetnek).
    Mellé ez a "válságadó", ami gyakorlatilag csak a legnagyobb cégeket (külföldi multicég mind) sújtja, a kisebb, magyar tulajdonú vállalatok mind az alsó sávhatárba kerültek. Ez persze komoly versenyelőnnyel is jár ezen cégeknek.
    Igenis van koncepció, Orbánék a magyar tulajdonú, főként kis- és közepes méretű vállalatokat akarják megerősíteni, akik bent tartják a profitot az országban, az azt külföldre szivattyúzó multik helyett.

    Az összegekben persze lehet vitatkozni, ha tényleg a tavalyi profitjának a felét is elveszi az új adó pl. a T-Comnak, az azért durva, pláne hogy a hálózatfejlesztés (ami most emiatt nyilván jó ideig nem nagyon lesz) az egész ország érdeke lenne. Aztán lehet hogy majd erre is kitalálnak valamit (pl. az új Széchenyi-terv keretein belül valahogy beszáll az állam is).

  • julius666

    addikt

    válasz bambano #128 üzenetére

    - a digi nem kis szolgáltató az upc-hez képest, hanem nagy.

    Bele is esik a felső adósávba?

    - a kis magyar internet szolgáltatók hogyan fogják tartani az árukat, ha a nagy multiktól vesznek szolgáltatást ahhoz, hogy szolgáltatni tudjanak?

    -> "azok ahol van esetlegesen egy kisebb szolgáltató is, akinek van saját (nem nagyobb szolgáltatótól bérelt) hálózata (Digi pl), mert őket (miután a kisebb sávba esnek), sokkal kevésbé érinti a megszorítás, így lesz olcsó kompetítor."

    Sajnos nem vagyok pontosan tisztában a magyar távközlési cégek piacával, lehet hogy ilyen cégek (amiről beszéltem), nem is léteznek (pláne ha a Digi is a felső adósávba esik). Ha tényleg nem, én készséggel elhiszem neked mint a területen nálam jártasabbnak, ez esetben - habár alapvetően igazságtartalma megmarad - az idézett állításom valóban értelmét veszti.

  • julius666

    addikt

    válasz Gregorius #160 üzenetére

    aprópénzért kizsigerelt emberek és a kici óccó százasz műanyag kisaútóra az lenne ráírva, hogy made in hungary.

    LOL, ha körbenézek az országban a fizikai javakat termelő iparágak között (tehát pl szoftverfejlesztés nem tartozik ide), akkor lassan vagy multinacionális cég gyártat, vagy valami szemét készül (Star narancsízű üdítőital, meg a hasonló akciós szemetek). A normálisabb magyar cégeket már rég bezárták/eladták.
    A magyar adóviszonyok mellett meg nyugodtan mondhatjuk, a kisember ki van zsigerelve.

    #162 _BM_:
    Az adóoptimalizálás lehet, de az legális is. Ha adóoptimalizálással meg lehet kerülni az adózást, az a rendszer hibája, így azzal igazából nincs gond. Itt most az adóelkerülésről van szó, azaz hogy a GDP fele jóformán a feketegazdaságból kerül ki.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák