Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • llax

    senior tag

    válasz j-cool #19 üzenetére

    "hogyha ennyire instabil még mindig a létfenntartó rendszerek egy része"

    Ezek a rendszerek elég régiek már. Nem csak a készülékek korára, hanem konstrukciójára is gondolok. Orosz készülékek, minimál költségvetés mellett tervezve és építve (+fenntartva).
    Tudtak és tudnak ezekből megbízhatóbbakat (+kisebbet, könnyebbet, energiatakarékosabbat) is készíteni, ha akarnak és van rá pénz.

  • llax

    senior tag

    válasz UnA #22 üzenetére

    Ezt úgy lehetne jobban kifejezni, hogy az adott körülmények között a legjobbnak tervezték. A körülmények (főleg $) nem mindig és mindenütt a legjobbak.

    Az is kérdéses, hogy a folyamatosan gyűlő tapasztalatok alapján képesek-e folytatni a fejlesztést (ez erősen takaréklángon megy, az oroszoknál néha sehogyan). Mert az is fontos lenne, ha LEO-n túl is gondolkodnának hosszabb idejű küldetésekben.
    A mindenkoron XY év múlva vizionált Mars látogatást is arra a feltevésre alapozzák, ami szerint addigra (egyéb célok miatt is) eleget fejlődnek és tesztelődnek az ott használható technológiák és nem arra, hogy összelapátoljuk, amink most van és mehetünk (ahhoz vállalhatatlanul sok tömeget kellene megmozgatni), sőt nem is arra, hogy mindent kimondottan csak arra a célra kezdenek fejleszteni (arra egyszerűen nincs $). Én egyre jobban azt érzem, hogy ezt a célt egyre kevésbé szolgálja az ISS.

    [ Szerkesztve ]

  • llax

    senior tag

    válasz erer1000 #25 üzenetére

    A NASA sem áll olyan sokkal jobban. Az eddig a célra csorgatott pénz viccnek is kevés, a NASA "költekezési szokásai" mellett sok CGI és néhány hardver-kezdemény telik ki belőle. Ezen túl minden kormányváltás egyúttal kisebb-nagyobb irányváltást jelent a NASA terveiben-céljaiban is. Akár a Gateway, akár egy holdraszállás politikai támogatottsága a fasorban sincs az Apollo program (kezdeti) támogatottságához képest.

    A jelenlegi tervek szerint csak az SLS+Orion kerül majd kb. 55mrd.-ba, mire éles küldetésekre alkalmas lesz (azaz ebben az összegben a személyzettel végzett tesztek is benne vannak). Ennek még csak kb. felét költötték el eddig, így nagyon sok van még hátra, a program még tovább is drágulhat menet közben. Ha várhatóan ennyibe kerül egy rakéta (nem a nulláról!) és egy űrhajó kifejlesztése és tesztelése, akkor mekkora költségvetéssel kellene tervezni a Gateway építését???

  • llax

    senior tag

    válasz ncc1701 #27 üzenetére

    Az űrállomáso(ko)n használt rendszerek gyakran egyedi gyártású cuccok, kb. 1 tesztpéldány, 1 (vagy több) felvitelre szánt példány és egy tartalék épül legtöbb dologból. Egy adott feladatra tervezett rendszer két verziója között eltelik 10-30 év is, ami akkor is sok, ha ugyanaz a cég gyártja. A szoftvereknél sem jobb a helyzet. Mire valamiből egy újabb példány kell, addigra annyit változik a világ, hogy lehet (majdnem) elölről kezdeni a fejlesztést (és nem ugyanazok az emberek végzik), így legfeljebb javításban és nem újabb és jobb verziók fejlesztésében szereznek tapasztalatokat.

    A hibák kiküszöböléséhez sorozatgyártás és/vagy folyamatos fejlesztés kellene. Ez NASA-nál (+beszállítóinál) megvolt (intenzíven) a '50-es....'70-es években és egy kicsit az STS program alatt (kb. a Columbia balesetig) is.

Új hozzászólás Aktív témák