Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz Tapsi #8 üzenetére

    "Amit lehet: audiovizuális tartalmat.
    Amit nem lehet: szerzői, és szomszédos jogok által védett egyéb tartalmat.
    "

    A dolog azert ennel bonyolultabb meg arnyaltabb.

    Alapvetoen ott a szabad felhasznalas, ami alapjan sajat maganak mindenki nyugodtan masolhat.

    De.

    Egyreszt vannak altalanos kivetelek a szabad felhasznalas alol ("nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adatbázisra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére"), masreszt meg vannak reszletmegkotesek (pl. "Teljes könyv, továbbá a folyóirat vagy a napilap egésze magáncélra is csak kézírással vagy írógéppel másolható.").

    DRM is theft

  • Kriza

    őstag

    válasz Tapsi #8 üzenetére

    Pedig elnézik, mert ugyan tennének ellene a kiadók ha tehetnének, de nem tudnak. Így kreáltak egy Artisjustot, hogy legalább kicsi pénz csurranjon.

    Persze boltól lopni húst ugyanaz, mint letölteni egy könyvet (amit esetleg hivatalosan ebookban ki sem adtak). Ugyanmár!
    Ha lemásolom, attól csak több lesz. Ahonnan másolom nem szűnik meg, tehát nem hiányzik, ergo nem loptam el. Még csak azt sem lehet mondani, hogy bevételkiesés a kiadónak, mert ugye egy csomó könyvet nem veszek meg, hogy majd egyszer elolvasom. Ráadásul a legtöbb legális úton beszerezhetetlen (kerestem!).

    Nem tudom, hogy drágább-e mint a papír alapú, mert a legtöbb beszerezhetetlen, ha az ember az Ady verseknél többre vágyik. Arra mindenesetre túl drága, hogy egy arctalan multinacionális vállalat zsebét tömjem a pénzemmel (Telekom).

    Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

  • Kriza

    őstag

    válasz Tapsi #19 üzenetére

    Miért nyilvánvaló, hogy illegális a forrás?

    Visszatértünk a cikkben is említett problémára, nevezetesen arra, hogy nagyon kevés az elérhető tartalom. Konkrétan az általam olvasott könyvek legnagyobb része legálisan beszerezhetetlen digitálisan. A legtöbb ilyen lelkes amatőrök által összerakott ebup vagy más ebook formátum, mint régen az mp3 zenék. Ha nézted az ebook boltok kínálatát, akkor láthattad, hogy egy csomó magyar klasszikus van pár tucat külföldi mellett. Engem az utóbbi érdekelt, így hát beírtam a keresőbe a címet. Adott is az első-második oldalon vagy 3 olyan helyet, ahol becsomagolva százával lehetett letölteni a könyveket. Még torrentezni sem kellett. Lehúztam, olvasom.

    Fizetős oldalon nem elérhető tartalomra mit a nyerő jogi / erkölcsi / ideológiai nézet?

    1. Várjak hónapokat/éveket, hogy a kiadó észbe kapjon, és a papírkönyv árának 70-80%-áért kiadja a művet. Közben álmatlanul hánykolódok, hogy pár pillanatra eszembe jutott, hogy esetleg letölthetném valahonnan ingyen, és ettől erkölcstelen vagyok.
    2. Vagy fogom magam, és letöltöm arra az ebookra, amire az Artisjust ismereteim szerint már rápakolta a sarcot - ami után a kedvelt író is kap elméletben valamit, így nem kell szegénysorban élnie - és erkölcsi aggályok nélkül vígan olvasom a könyvet.

    Soha nem loptam se húst se kenyeret (meg úgy semmit), és lopott biciklit sem vettem, de én a 2. pontot választom.

    philoxenia: párszáz forintot szó nélkül kifizetnék én is a szerzőnek egy olyan könyvért, amit szeretek. (Pedig én erkölcstelen idióta vagyok úgy tűnik).

    [ Szerkesztve ]

    Fenntartom magamnak a jogot, hogy a kéretlen reklámban szereplő terméket nagy mennyiségben, kamu címre rendeljem.

Új hozzászólás Aktív témák