Új hozzászólás Aktív témák

  • attila9988

    őstag

    Imádom az ilyen bsa -s statisztikákat, ahol valami nyilvánvalóan légbőlkapott adat alapján számolnak különböző mértékű "károkat". Érdekes az is ahogyan az új munkahelyekről nyilatkoznak. Mintha lenne bármi összefüggés a két téma között.

    Az első anagy probléma, hogy tulajdonképpen nem is lehet megállapítani hányan használnak kalóz software -eket. Ezt ugyanis (hacsak minden ember be nem vallaná maga) gyakorlatilag lehetetlen felmérni. Persze itt szinte csak microsoft, és adobe programokról szól a fáma, ám pl a windows genuine rendszeren megbukott gépeket nem lehet alapul venni. (gondolom sejtitek hogy miért nem)
    A másik alapvető probléma, hogy egy software lemásolása, nem egyenértékű, a klasszikus értelemben vett lopással. Ez utóbbi esetben ugyanis egy eszközt, vagy tárgyat jogtalanul, juttatás nélkül veszünk magunkhoz, aminek költsége nyilvánvalóan az előző tulajdonost sújtja. Ha a gyártó volt az, akkor neki anyag + energia + bér költségbe kerül egy újabb példány legyártása. Ha pedig egy viszont eladót, vagy magánszemélyt lopunk meg, neki önköltségen be kell szereznie egy újabb példányt az adott eszközből.
    A software azomban jellegéből fakadóan korlátlan példányban sokszorosítható, gyakorlatilag minimális költségek árán, amit a kalózkodó maga áll. Ő fizeti az energiát amit a gép fogyaszt, az esetleges nyersanyagot amire felírja az eredetivel megegyező programot, az ő idejéből megy a teljes folyamat, és magát a műveletet is ő végzi. Ergo a gyártó cégnek ez semmilyen plussz költséget nem jelent. Tehát nem egyenértékű művelet pl egy fényképezőgép eltulajdonításával, hanem inkább olyan, mintha a tolvaj, önköltségen az otthonában előállítana, egy a gyártóéval tökéletesen megegyező, fényképezőgépet, a maga költségén.
    Innentől kezdve legfeljebb csak elmaradt haszonról beszélhetünk, de még arról is csak óvatosan. Miért? Egyszerű. A warez -t alkalmazó egyéneknek csak kis hányada válna potenciális vásárló réteggé, ha megszűnne a lehetősége az önálló sokszorosításra. Ennek több oka is van. Egyrészt a krónikus „letöltögetők” az ég világon mindent letöltnek, (teljesen nyilvánvaló hogy a beszerzett anyagoknak csak töredékét lennének képesek megvásárolni), másrészt sok esetben a software árak olyan magasak, hogy az adott programot csak egy tőkés vállalat képes oly módon használni, hogy annak megvásárlása egyáltalán értelmet nyerjen. Egy magánszemély nem vásárol 400 000 Ft -os photoshop -ot akkor sem, ha azt nem tudja „letölteni”, ingyen kopírozni. Azt már meg sem említem hogy a letöltögetők darabszámát gyakorlatilag lehetetlen még csak megsaccolni is, nemhogy komoly statisztikai adatként kezelni. Innentől kezdve pedig minden hasonló dokumentum teljesen értelmét veszti.
    Mindehhez még hozzátehetném hogy az olyan monopóliumra törekvő cégek mint amilyen a microsoft, tulajdonképpen még a kalózmásolatokból is hasznot húznak, hiszen így a piacnak azon rétegét is lefedik saját megoldásaikkal, amiről az imént beszéltem. Ha az ember a windows -t ismeri meg elsőként, azt tanulja, azt használja, akkor adott esetben ezt keresi majd, ha céget alapít, és legális rendszereket készül vásárolni, illetve ezt telepíti majd a gyermeke gépére, aki pdig a jövőben biztosítja majd a programcsomag, vagy alkalmazás ismertségét, elterjedését. Ha a z MS előállna egy törhetetlen védelemmel (ami természetesen teljesen ki van zárva) akkor az inkább ártana nekik mintsem hasznát vennék. Ez az egyik oka annak hogy kiskapuk mindig vannak, és hogy lesznek is. Ez az oka annak is, hogy az MS fillérekért szórja az xp licenc -eket az eee pc kategóriás gépekhez, és hogy a vista sp1 messze nem foltozott be minden lukat, ami kalózkodásra enged lehetőségeket. Nekik az a jó ha MINDENKI windows -t – használ.
    Tehát az ilyesfajta élősködő szervezetek mint a bsa, ezekkel a dokumentumokkal bizonyítja azt, amit valójában nem is lehet. Ám a „rosszalkodó” licenc -eket nem fizető vállalatokból így lehet a legjobban pénzt kisajtolni.
    A filmek és zenék kérdése nagyon hasonló. Sőt, merem állítani hogy aki kapcsolatban van az internetes warez lehetőségeket kínáló közösségekkel, az gyakrabban vásárol eredeti filmeket, és zenéket (feltéve hogy lehet kapni azokat amik tetszenek.. ) mint akinek fogalma sincs az egészről. Ez azért van így, mert ezek az emberek nagyságrendekkel több alkotást ismernek meg, és ami tetszik nekik, azt gyakran szeretnék támogatni azzal, hogy megveszik. Ez nagyon helyes gondolkodás, ám épp a warez, a „nagy ellenség” kell ehhez az öntudatossághoz.
    Majd ha szó lesz az artisjust -ról, akkor róluk is leírom a véleményemet, ami kitér majd a kollektív büntetés jogtalanságára, és arra, hogy miként kell nekünk felesleges szervezetek embereit eltartanunk a mondvacsinált jogalap alapján szedett adóból.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák