Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Littledrake

    csendes tag

    KKV-ban dolgozom, és a címmel egyetértek...

    Rengeteg a 3 évnél idősebb gép (főleg az 5-6 évnél régebbi), sok céggel 5.000 forintokért kell akkora háborúkat vívni, hogy ihaj, és egyszerűen nem értik meg, hogy minden elektronikusan működik, már 1 óra kiesés több kárt tud okozni, mintha fejlesztenének, vagy modernizálnának...A felhős technológiákról hallani sem akarnak.

    A felhasználók is megérnek egy misét, értem én, hogy nem születhet mindenki informatikusnak, én sem értek az autószereléshez, olajcserének se állok neki, inkább rábízom a szerelőre, de a XXI. században, mikor egy ügyvezetőnek problémát jelent 1 fájl másolása külső hdd-ről az asztalra, ott erősen elszoktam gondolkozni, hogy mit csinálok rosszul, hogy én oldom meg az ő bajait, és nem ő pucolja a wc-met, a malibui nyaralómban... :)

    Képzésekre szintén nem akar költeni senki semmit...

    És akkor ott vannak még a "szakik", akiktől a falra mászok, elvileg ilyen hiper-szuper képzéseken részt vett, felsőbbnél felsőbb fokú végzettséggel rendelkezik, és akkora biztonsági réseket hagy a rendszerben, vagy akkora kókler munkát végez, amiért még középiskolában is megbuktattak volna, és még büszke is rá :)

    Egyszóval van baj bőven a magyar KKV-k IT terén, és szerintem lesz is, amíg nem változik meg a vezetők hozzáállása, és nem jönnek rá, hogy alap informatika tudást kellene biztosítani a felhasználóknak, az IT-seknek meg hinni, hogy jót akarnak...

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz tomazin #20 üzenetére

    Folyamatos verziókövetés, néha ingyen licencek (vagy a havidíjba belekalkulálják), x ideig backup, nincs elévülő hardver, nincs áramfogyasztás, nincs hardvermeghibásodás, "nem zúg" (vagy legalábbis nem kell fogni a fejemet, hogy a fürdőszobában van a szerver... legalább arról sikerült ügyfelet meggyőzni, hogy ne a sarokkádba rakják bele a szekrényt :) ) automatizált frissítések, stb... nem csak a marketinges sallangot kell nézni, hanem kipróbálni, meg utána számolni...

    Egy jó felhős rendszerben kialakított környezet nem drágább mint a fizikailag megvett eszközök, sőt van mikor olcsóbb is, hosszabb távon biztosan

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #25 üzenetére

    Párra kíváncsi lennék...

    A teljesség igénye nélkül sorolj párat kérlek :)

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #28 üzenetére

    Megkaptam, elolvastam, köszönöm szépen.

    Éreztem én, hogy az adatbiztonság lesz a téma :)

    Sajnos el kell, hogy szomorítsalak, csinálhat bárki bármilyen biztonságos rendszert, a felhasználó lesz mindig a gyenge pont (legalábbis szerintem, és addig amíg nem kapnak megfelelő oktatást), amióta IT-ban dolgozok, egyszer volt betörés általi problémánk (saját rendszer, mi voltunk a hülyék, backupból gyors visszaállítottuk, és javítottuk a hibákat), minden más alkalommal a felhasználó okozta a galibát, pedig a rendszer sokszor megkérdezte tőle, hogy biztos szeretnéd-e pl megnyitni ezt a fájlt, pedig vírusos, vagy kirúgták és bosszúból kitálalt, törölt mindent, stb... :(
    Illetve a felhasználó különböző kommunikációs csatornán így is úgy is eljuttatja nem védett csatornákra akár a belsős információkat is, a rendszertől függetlenül.
    (Ha esetleg olyan helyen dolgozol, ahol a felhasználó képzett, és nem "júzer" akkor irigyellek :) )

    Magyarország kis ország, viszonylag kis cégekkel, szerintem a kutyának nem áll érdekében, hogy konkrétan a Józsi BT. éves 8 milliós bevétellel rendelkező 2 fős cégnek kárt okozzon, és csődbe döntse, vagy 24 órában figyelje, hogy éppen milyen áron adja a trágyát, meg búza vetőmagot.

    A cloud szolgáltatásoknak van mindenféle ISO szabvány megfelelősség, illetve konkrét "felhasználási feltételek" rész, így sokkal biztosabb mint, hogy az mikor Géza rendszergazda csak úgy fogja, mindenféle tűzfal beállítás nélkül, nyíltan kiteszi a netre az SMB-t, levelezést, meg úgy az egész rendszert.

    A KKV szektorban ritka az igazán érzékeny adat, ha van, akkor azt úgy is jogszabályok írják elő, hogy kell tárolni, innentől kezdve független, és lényegtelen hogy on-premise vagy cloud rendszerről beszélünk
    (Van CallCenteres ügyfelünk, ott jogszabály írja elő, hogy 5 évig meg kell őrizni a beszélgetéseket, és azt páncélszekrényben kell tárolni).

    On-Premise és Cloud rendszernél is, ha megáll az internet szolgáltatás, akkor nagyjából megvannak lőve a dolgozók, ezért szokás 2 független internetes elérhetőséget biztosítani, ott ahol lehetséges (és manapság azért mobilnet nagyon sok helyen van, innentől kezdve nehéz a kifogás a megvalósíthatóságra)

    Az adatokat pedig innen is, onnan is letudják nyúlni, ha akarják csak az a kérdés, hogy megéri-e nekik, és a magyar KKV nincs olyan pozícióban hogy bárkit veszélyestessen globális szinten...szerintem.

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #35 üzenetére

    Jó...

    2017 március statisztika: 1.94 milliárd aktív facebook felhasználó
    2017 április statszitika: 700 millió aktív instagram felhasználó

    2,64 milliárd felhasználóhoz férnek hozzá, akik önként megadnak mindent, már is nagyobb mint a yahoo-s sztori :)

    De akkor hagyjuk az éles adatokat, teszt környezetre, teszt developra is teljesen tökéletes (nem kell külön gépet venni, 2 hónapos teszt időszakra kibérelsz egyet, és fiktív adatokkal dolgozol) például.

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #37 üzenetére

    "A briteknek ezzel mostnában sok gondjuk volt, napoking nem tudták helyreállítani a rendszereiket."
    Meglepődtem, és elkeseredtem, és szívesen segítek nekik egy backup rendszer kialakításában :) De jelenleg a magyar kkv-ről beszéltünk, nem a britekről.
    Itthon is volt adatvesztés egészségügyben, crypto vírus által, amit szintén arra tudok visszavezetni, hogy spórolnak az IT-n, elavult az eszközpark, és nincs ténylegesen hozzáértő szakember.

    "A titkosszolgálataiknak átadnak mindent ami hasznos nekik beleértve a gazdasági titkokat. Snowden után is csinálják és nem tarják be a megállapodásokat, erről volt is itt egy cikk."
    Arról is van sok cikk, hogy a föld lapos, és nincs gravitáció.
    De tételezzük, fel, hogy igaz, vegyünk egy konkrét példát. Van egy 20 fős magyar cég, akik sales és marketing tevékenységgel foglalkoznak, pár nagyobbacska cégnek magyarországi képviseletének, meg több kisebb cégnek. Felköltöznek felhőbe, ott tárolják az összes adatukat magánt, és üzletit is. Ezeket az adatokat megkapja a titkosszolgálat, elolvassa, eltárolja. Milyen konkrét hátránya, negatív dolga, számokkal/betűkkel kimutatható kára származik a 20 fős magyar cégnek?

    1 esetben van biztonságban az adat, ha egy offline gépen létrehozod a fájlt, azt egy offline adathordozóra áthelyezed, és offline módon (kezedben ökölbe szorítva őrizgetve az adathordozót, kocsival, bicóval, gyalog, repülővel, tankkal) eljuttatod a másik offline gépre. (és akkor lehet viccelni, hogy minden gépet megsemmisítesz a végén, és az emlékeidből is kitörlőd a dolgot :) )
    Amint kikerül a netre valami már is hozzáférhető lesz, akár a kommunikációs csatorna meghackelésével, akár a küldő, akár a fogadó félnél történő behatolással/megfigyeléssel.

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz Kékes525 #40 üzenetére

    Jogos, fejbevágnak kirabolnak, stb.

    De kérlek ne menjünk vissza a kőtáblás korszakig, én csak arra akartam célozni, hogy ha valaki akar valamit megszerzi.

    Teljesen egyetértek azzal, hogy nincs 100%-os biztonság.
    Szerintem arra kell törekedni, hogy a támadónak ne érje meg a behatolás.

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz sztanozs #43 üzenetére

    De ha azt látja, hogy nincs mit elvennie, békén fog hagyni.

    A robotok automatizáltak, nagyjából lehet tudni az automatizmus folyamatát, miket keres, ha azok ellen védekezel, már többet tettél mint a KKV cégek többsége.

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz Kékes525 #51 üzenetére

    De én nem is akarok visszafordulni :D
    Támogatom a technológia fejlődést, szoftver, kütyük, autók, stb, nagyjából minden téren :)

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #48 üzenetére

    ' "Arról is van sok cikk, hogy a föld lapos, és nincs gravitáció." Waó micsoda érvelés.'
    Noh, ezek szerint Te sem hiszel el mindent amit az interneten olvasol, ha küldök cikkeket, akkor változni fog a helyzet?

    "Design-t pl. a kínaiak...."
    Akkor ha on-premise rendszerem tárolom az adataimat, elküldöm/megmutatom valakinek az ötletemet, ő elutasít, akkor nem küldheti tovább/lophatja el, és mehet a kínai munkásoknak gyártásra?

    "Akkor kinek éri meg?"
    Az IT-Cafe igényeit nem tudom, sem a kapacitását, így ezzel nem tudok mit kezdeni.
    De(!), ha csak a web-hosting részét nézzük, kételkedem az anyagiakban, de maradjunk ennyiben, most nincs időm utána kalkulálni.

    "Amúgy meg én ismerek olyan magyar KKV-t ami pl. németországba laboratoriumokat tervez, úgyhogy nem minden KKV egyenlő valami kis jelentéktelen helyi business."

    Én pedig dolgozom/üzemeltetek olyan KKV-s cégeket, akik meghatározó szereplők a piacon, akár magyar, akár külföldin is, még se félnek átállni a felhős adattárolásra.

    Szerintem lassan befejezhetjük, úgy sem fogjuk tudni meggyőzni egymást :)

  • Littledrake

    csendes tag

    válasz gabor7th #53 üzenetére

    Nah jó, én ezt itt fejeztem be... :(((

    Járj lovaskocsival, számolj abakusszal, és tintahal tintával írjál kézzel készített papiruszra, hamurappi törvényeit betartva.

Új hozzászólás Aktív témák