Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ixion77

    őstag

    válasz Zeratul #8 üzenetére

    Nagy különbség, hogy amennyire tudom, repülésben a robotpilóta azonnal visszaadja az irányítást ha gáz van.
    Autózásban viszont a cél, hogy kormány és pedálok se legyenek, ergo mindent a gép old meg. Nyilván követ el hibákat, de míg az emberek folyamatosan elköveti ugyanazokat a hibákat a gépek közösen fejlődhetnek. Tehát míg az ha én csinálok egy balesetet, egy év múlva ugyanabban a helyzetben te ugyanazt a hibát elkövetve szintén balesetet okozol. Gépek esetében viszont van rá esély, hogy az egy évvel későbbi baleset már elkerülhetővé válik. Nyilván semmi nem elsőre lesz tökéletes, Róma se egy nap alatt épült fel.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz floatr #24 üzenetére

    Azért mi informatikusok se vagyok teljesen meghibbanva... Léteznek megfelelően szabványosított kommunikációs formátumok, redundáns módszerek és rendszerek, CRC és egyéb ellenőrzések, stb...
    Nem a Józsika Bt. fogja a szoftvereket összekalapálni a kisszobában, hanem a Google, az Apple, és hasonló cégek programfejlesztő csoportjai, akik megoldottak már ezt-azt...

    [ Szerkesztve ]

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz bambano #100 üzenetére

    Én inkább úgy látom hogy a hozzászólok két csoportra oszthatók:
    - az egyik oldal azon rugózik hogy a jelenleg/korábban látott módszerek problémákat / korlátoltságot tartalmaztak, és ezeket alapul véve hogy lehetne rábízni azokra a rendszerekre ("programozókra", "cégekre", "technológiára", stb.) egy jóval bonyolultabb dolgot, mint pl. az autóvezetés. Hogy mindig lesznek hibák, kihívások, ami miatt "úgysem fog sikerülni, kár is foglalkozni vele".
    - a másik oldal meg azt mondja, hogy a fejlődés folyamatos, ráadásul meglehetősen gyors, és hamarosan a ma még szinte elképzelhetetlen dolgokat is hibátlanul (de legalábbis az embernél sokkal jobban) megoldó rendszerek lesznek.
    Én az utóbbi csoporthoz tartozom. Rengeteg dolog van megoldva, ami akár csak 20 éve teljesen lehetetlennek tűnt. Jó példa volt a sakk, de számomra még jobb - bár kevésbé közérthető - példa a beszédfelismerés. 15 éve én is foglalkoztam MI-vel, akkoriban ez kb. teljesen kilátástalannak tűnt. Mára pedig már (számomra, ahhoz képest) megdöbbentő hatékonysággal működik egy kézben tartható általános célú eszközön (okostelefon) is. Az első csoport mondhatja hogy "de messze nem tökéletes", ami persze igaz is, de évről évre óriási lépésekkel fejlődik. Még 20 év, és tökéletes lesz.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz Tommmysun #108 üzenetére

    Gondolkodnivalónk maradni fog. Azon gondolkodunk majd, hogy minek is vagyunk egyáltalán. Az ezen való gondolkodás lehet, hogy olyan világhoz vezet, amit ma esélyed sincs elképzelni.
    200 évvel ezelőtt senki, de egyáltalán senki sem tudta volna elképzelni a mai világot. A ma létező foglalkozások jelentős részét meg sem lehetne magyarázni egy akkori embernek...

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz bambano #156 üzenetére

    A számítógép meg nem betűket kap a billentyűzettől hanem magas/alacsony feszültségeket annak függvényében, hogy hol milyen áramkörben hogy változtak a feszültségszintek. Aztán nem betűket jelenít meg, hanem piros-kék-zöld pöttyöket a monitoron. Nem eladott árút elemez, hanem számokat egy adatbázisból. Végül nem betűket küldd a nyomtatónak, hanem magas/alacsony feszültségsorozatot, amely nem betűket nyomtat, hanem felfűti egy henger egyes részeit, ami nem betűket tartalmazó anyag mellett megy el, hanem fekete por mellett. :W
    Mindezek után hogyhogy mégis hogyhogy pont az a döntéselőkészítő riport került a papírra, amelyiket te szerettél volna végeredményként látni?... :Y
    Attól még hogy a gép valójában nem "tudja" hogy mit csinál, még lehet az eredmény pontosan a felhasználó elvárásának megfelelő. Akár 100-ból 100-szor. A gép nem "lát" zacskót meg kiskutyát, mégis az előzőn áthajt, az utóbbin meg csak amikor a körülmények miatt ez a legoptimálisabb megoldás (mert így pl. nem a szemből jött kamionnal lett frontális baleset).

    [ Szerkesztve ]

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

  • Ixion77

    őstag

    válasz bambano #156 üzenetére

    Közben gondolkodtam mit nem értesz, és lehet hogy nem is azt amit leírtam (miszerint a gépnek nem kell tudnia mit csinál ahhoz hogy jól csinálja), hanem hogy miként lehetséges felismernie a dolgokat és megállapítja hogy mi micsoda ("látni") úgy, hogy nincs direkt algoritmussal belekódolva mit kell felismernie, hanem magának kell kitalálnia a korábban "látottak" alapján.
    A megoldás alapjait megtalálod, ha keresgélsz "Neural Networks recognition" címszóval a neten. Olvashatsz róla pl. itt, itt tudományosabban pl. itt, meg még kb. 9.2 millió egyéb linken :)

    [ Szerkesztve ]

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Új hozzászólás Aktív témák