Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #6 üzenetére

    Nem lehet teljesen pontos pályát számolni.
    A Földről nézve a műholdak bukdácsolnak egy keveset. Habár a Föld gravitációja a legerősebb hatás, kívülről származó gravitációs erők is hatnak a műholdakra. Némileg eltérő erővel, mint a Földre vagy a többi holdra.
    Nyilván az egymástól hatvan métere számolt elhaladó távolság csak csekély ütközés esélye, de nem kizárható az ütközés. Ami további veszélyt generálna a többi hold számára. A törmelék pályákat nem fogják számolni. Legfeljebb a nagyobb darabok esetében lehet követni a mozgásukat.
    A műholdas műsorszórás esetében, ha jól emlékszem 5 m3 területen belül tartják a holdak helyzetét, miközben látszólag állnak felettünk.
    A GPS esetében pályakorrekciós adatokat számolnak a földi egységek számára.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz azbest #21 üzenetére

    'Számtalan, még a műholdak pályáinál tízezreinél is bonyolultabb rendszerek üzemelnek körülöttünk, amelyeket észre sem veszünk. Néha történik valami incidens és akkor rácsodálkozunk."

    Mint például?
    Ami bonyolultabbnak tűnik, az a közúti közlekedés. A napi közúti balesetihalálozások száma nem támasztja alá a feltételezésed.
    Az irodaházas példa sem korrekt. Nem a teljes irodaház bonyolultságát kell nézni, hanem egy adott szint bonyolultságát. Ritkán sétálnak emberek háromdimenziós térben leginkább lefelel, tőzsdekrach esetén. De akkor is elszigetelten a vízszintesen közlekedőktől. Legalább is sz utolsó másodpercig. De olyat még sohasem hallottam, hogy valaki a másikról esett fel a tizenötödikre.
    A függőlegesen közlekedőktől eltekintve olyan alacsony az ütközési kár mértéke, hogy az elnézés kérés hosszán túl senki sem emlékszik az eseményre. Ráadásul intelligensnek tekinthető egyének alkotják ezeket a rendszereket, önállóan képesek felismerni az ütközési pályát és szükség szerint módosítják a haladási irányt. Mégsem 100% a rendszer biztonsági szintje.

    (#24) dabadab: " ezeknél a műholdaknál teljesen esélytelen, hogy egyben érjenek le, ahhoz egészen egyszerűen túl kicsik."
    A hónap kommentje címre nevezlek.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz pilóta #46 üzenetére

    "Cápatámadás a Balatonban valószínűbb..."

    De csak akkor, ha viszed a cápát a támadáshoz.
    Nyilván a hasonlat teljesen értelmetlen már csak azért is, mert a cápa sósvízi állat. Nem sokáig maradna támadás képes a Balatonban. Szóval sót is bőven kell hoznod a Balatonba, ha támadásképes cápát akarsz telepíteni.

    A zuhanó műholdak és az űrből érkező "természetes szemét" között van egy igen jelentős eltérés. A szemét nem Föld körüli pályáról érkezik. Sokkal nagyobb sebességgel érkezik az anyag. A mozgási energia elemésztése sokkal több hőt termel.
    Két műhold találkozása esetén a mozgási energia egy jelentős részét az anyag deformáció emészti el. Nem fog önszántából szétégő pályára állni.

    Sokkal rosszabb becsapódási helyet is találhat egy műhold darab, mint egy ember.

    A valószínűséget nem lehet úgy értelmezni, hogy azért nem ütköznek, mert kicsik. És nem lehet úgy értelmezni, hogy nagyon kicsi az esély. Minél több hold fog pályára állni annál jobban emelkedik az ütközés esélye. Az első fellőtt műholdnak volt az esélye nulla, hogy más műholdhoz ütközzön.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz azbest #51 üzenetére

    Tényleg nem értik az emberek -általában- egy esemény bekövetkezésének esélyét.

    Az ötös lottónál maradva.
    Az, hogy egyetlen személy öt találatot érjen el, esélyben rosszabb, mint 1 a 40 millióhoz. Gyakorlatilag nulla.
    2015 közepéig 461 alkalommal értek el öt találatos nyereményt. Az, hogy valaki (egy játékos) öt találatot érjen el, már nem annyira csekély mértékben esélyes. Az, hogy egy éven belül egy játékos öt találatot érjen el, már eléggé esélyes. Az, hogy tíz éven belül egy játékos öt találatot érjen el, közel 100%-ban esélyes.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz ledgeri #54 üzenetére

    Na még egyszer.
    Ha nekem személyesen nagyon csekély az esélyem, az nem jelenti azt, hogy a játékosok összességének is csak annyi az esélye, mint nekem. Legalább 461 alkalommal ért el valaki öt találatot. Nem tudni ez 461 különálló valaki volt vagy valaki a nyertesek közül többször is elérte az öt találatot.

    Az öt találat elérésének esélyét a játékok számának növelésével lehet javítani. A játékos szempontjából nézve.

    Ha ezt átfordítod a műholdak ütközésének következtében bekövetkező balesetek esélyére, akkor több következtetés vonható le.

    Az, hogy konkrétan engem vagy téged (xor) ilyen baleset ér, elhanyagolható esélyű. Annak, hogy bárkit ilyen baleset érhet, sokkal nagyobb esélye van.
    Ennek az esélyét kettő tényező emeli. A műholdak száma és pályák közelsége. Minél közelebb reptetem őket egymáshoz, annál nagyobb az esélye a balesetnek.
    Nyilván az emberek száma is számít. Ha kisebb a populáció, "nehezebb" eltalálni valakit/bárkit.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz pilóta #56 üzenetére

    "Egy műhold is a fejedre eshet, de erre számítani, több, mint paranoia, az esélyeket figyelembe véve."

    Nem is írtam ilyet.
    De továbbra is igaz marad, hogy egy személy esélyénél a populációból valaki fejére esés esélye sok nagyságrenddel magasabb. De ma még nem jelentős mértékű.

    Amúgy sem fejre esés okozná a legnagyobb gondot.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz nexplo #68 üzenetére

    Az, hogy vannak "okos műhódak", nem jelenti azt, hogy minden hold okos.
    A távközlési műholdaknak amúgy is korlátozott az energiatermelése, Ha a kommunikációt ki tudják szolgálni energiával, már az is nagy vívmány. Az első műsorszóró holdak éjszaka csökkentett teljesítménnyel működtek.

    A minden kikerülésével kapcsolatban is vannak fenntartásaim.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák