Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajthabalazs

    senior tag

    válasz Tsebacsi #49 üzenetére

    Van az értékrendi kérdés, hogy like-olod-e a YT videót, amiben egy srác ittas lányokat szólít le az utcán és smárol le, és követed-e a botcsinálta médiaszemélyiség trágár, színvonaltalan videologját, rossz volt a TV, rossz volt a TV előtt rossz volt a szomszéd gyerek, aki trágár vicceket tanított a mintagyereknek. Hogy hatékonyabbak lettek-e a szülői nevelést aláásó eszközök, vagy csak a szülői nevelés lett-e gyengébb, erről kár vitatkozni, minden eset egyedi, és évtizedek távlatában nehéz egy ilyen szubjektív dolgot vizsgálni. "Régen minden jobb volt." mondják az öregek, és "Az emberiség fejlődik" mondják az optimisták, kár erről parttalanul vitatkozni, egyedi tapasztalatokat az egyéni vélemény érdekében kiemelve, kiszínezve.

    De van az élettani hatás, ami abból adódik, hogy lapozgatja a felhasználó a Facebook falat, és egy perc alatt 10-20-50 különböző tartalomnak van kitéve. Amíg régen ha valakivel beszélgettél, és szóba került egy esemény vagy családtag, akkor percekig beszélgettek arról, hogy milyen volt a menyasszony ruhája, kik voltak meghíva, ki mennyit ivott és kivel táncolt, addig ma a Facebookon néhány másodperc alatt végigtekeri az ember a képeket, like-ol néhányat, és esetleg hozzáfűz egy megjegyzést. És már ugrik a következő érdekes információra. És ez így nincs jól. Bizonyítottan és nehezen visszafordíthatóan rosszul van, a TED előadásoktól és vicces videóktól a tudományos cikkekig rosszul van. A koncentrációs idő rövidül, a fiataloknak már nincs türelme elolvasni egy regényt, de gyakran egy komolyabb cikket sem. Sőt van akinek gondot okoz végignézni egy 45 perces sorozatrészt anélkül, hogy valami mással ne kezdene foglalkozni. Ameddig régen háttér-TV-zés volt, ment a nappaliban a készülék, és zajlott az élet, ma háttér-TV-zés mellett van Internetezés / Facebookolás, és a mellett zajlik úgy-ahogy az élet. Az emberi agy pedig kutatások alapján kognitív feladatokat nem párhuzamosít, hanem gyorsan vált köztük (vanak automatikus működések, mint felmenni egy lépcsőházban, végigmenni egy ismert útvonalon, de amint valamire figyelni kell, onnantól egy dologra lehet figyelni). És minél több a váltás, annál rosszabb a hatásfok.

    A szülőket is beszippantja a TLDR szemlélet, és az itteni hozzászólások alapján sokan nem is veszik észre a veszélyt, nem élik meg problémaként, hogy minden notifikációra előkapják a telefonjukat, vagy hogy Facebookot lapozgatva nincsenek is jelen a beszélgetésekben.

Új hozzászólás Aktív témák