Új hozzászólás Aktív témák

  • Lenry

    félisten

    Üdv mindenkinek!

    Ez az összefoglaló azért készült, hogy ne kelljen újra és újra megválaszolnunk ugyanazokat a kérdéseket, amiket nap mint nap feltesztek a Windows Vistával kapcsolatban.

    Miért fogyaszt ilyen sok memóriát a Vista?
    Mert újabb, mert sokkal több mindent kell betöltenie, illetve rendelkezik egy SuperFetch nevű technológiával, aminek az a lényege, hogy a rendszer megjegyzi, hogy melyek azok a programok, amelyeket gyakran használunk, és ezeket előre betölti a memóriába, hogy amikor szükség van rá, akkor gyorsan el tudjuk azokat indítani. Szükség esetén természetesen felszabadul az igényelt mennyiség.

    Akit mégis zavar eme újdonság, az így tudja letiltani:
    1. Start menü keresőjébe írjuk be: services.msc
    2. Keressük meg az Előtöltés szolgáltatást és katt rá duplán!
    3. Az Indítás típusa legyen Letiltva, majd katt a Leállítás gombra.

    Miért tekeri folyamatosan a merevlemezt a Vista, mikor nem is csinálok semmit?
    Mert indexeli a fájlokat, így tudja, hogy mit merre talál, így sokkal gyorsabban tud működni a Windows Kereső. Ezt rendszertelepítésenként egyszer kell csak végigvárni, utána már csak a módosításokat fogja újraindexelni.

    Az, aki nem használja a Windows Keresőt (mert tudja, hogy mi merre van, vagy mondjuk a Total Commander keresőjével keres) az a következő módon tudja letiltani:
    1. Indítsuk el Start menü keresőjével Rendszergazdai josogultsággal (Ctrl + Shift + ENTER) a services.msc -t.
    2. Keressük meg a Windows Search szolgáltatást és kattintsunk rá kettőt.
    3. Kattintsunk a Leállítás gombra és az indítás típusát állítsuk Letiltva -ra.

    Miért kérdez 15x vissza mindenért a Vista?
    A funkció neve: User Account Control (UAC), magyar Vistában Felhasználói fiókok felügyelete. Az a lényege, hogy ellenőrzi, hogy a rendszerszintű műveleteket biztosan te kezdeményezted, és nem esetleg egy vírus (ez ugyanaz, minthogy a Linux is minden rootjogot igénylő műveletnél kéri a root jelszavát)
    Normál mindennapi használatnál nagyon ritkán kérdez, úgyhogy nem érdemes kikapcsolni. Amennyiben mégis ki szeretnéd kapcsolni:
    Vezérlőpult - Felhasználói Fiókok - Felhasználói Fiókok felügyeletének be vagy kikapcsolása kivesszük a pipát, leokézzük, újraindítunk.
    Fontos: ezek után minden műveletünk rendszergazdai művelet lesz, illetve bármilyen program kezdeményezhet rendszergazdai műveletet a tudtunk nélkül. Úgyhogy csak saját felelősségre.
    Az UAC-ról bővebben itt találhatunk infót.

    A kikapcsológombot megnyomva csak a monitor meg a vinyók állnak le, a ventik pörögnek tovább. Miért nem kapcsol ki?
    Mert csak alvó módba kapcsolt a gép, nem ki. Vistán ahol a kikapcsolónak kellene lennie, ott alapból az alvást aktiváló gomb van, de szerencsére ez átállítható:
    Vezérlőpult - Energiagazdálkodási Lehetőségek - baloldalt: A főkapcsoló funkciójának megadása, vagy Vezérlőpult - Energiagazdálkodási lehetőségek - Sémabeállítások szerkesztése - Speciális energiaellátási beállítások módosítása - Tápkapcsolók és fedél.
    Itt érdemes körülnézni, sok beállítást találhatunk, melyekkel csökkenthetjük a gépünk áramfogyasztását.

    Miért csak 3300 megabájtnyi memóriát ismer fel a Vista?
    Mert 32 bites. A memóriacímzés úgy működik, hogy egy 36 bites címtartományból (ez 2^36-on darab címet jelent) címet kap minden memóriával rendelkező eszköz a videókártyától kezdve a hangkártyán át, minden... majd ami marad, az lesz a rendszerRAM
    vagyis ha van egy 512MB-s VGA-d, akkor már annyival kevesebb...
    átlagosan 3300MB körül szokott lenni a "maradék" ami végülis a RAM lesz. Most lehet belekötni abba, hogy

    2^36-on az valójában 64 GB, meg akkor miért 32 bitesnek és nem 36 bitesnek hívják, és ha 64 GB, akkor miért mégis csak 4GB a max?
    A Pentium óta a memóriacímzés 36 biten zajlik, ezt hívják Page Address Extensionnak (PAE). Minden nem asztali Windows operációs rendszer ki is használja ezt. Nincs tiltva egyik 32 bites Win-ben sem. Csak maga a virtuális címtartomány lett korlátozva 4GB-ra.
    Így a 32 bites asztali Windows operációs rendszerek 4096MB memóriát hajlandóak megcímezni.

    2 kérdéssel ezelőtt azt írtad, hogy a sok memórialevonogatás után kb 3300 mega RAM marad. Nekem a Vista 4GB-t ír ki, pedig 32 bites. Akkor most nagy hacker vagyok?
    Nem. A Vista tudomásul vette, hogy van 4 GB-d, használni viszont nem fogja csak a megcímzett kb 3300 megát. A többi csak úgy van.

    Mit csináljak, ha mégis szeretném használni az összes RAM-omat?
    Akkor 64 bites Vistát kell telepítened. Ha már rendelkezel egy 32 bites Vistával, akkor lépj kapcsolatba a Microsoft magyar képviseletével, és ingyen küldenek egy 64 bites telepítőt, csak a postaköltséget kell fizetned.

    Én úgy hallottam, hogy nincsenek még 64 bites programok, meg lassabb, meg nincsenek driverek, meg nem is fut rajta semmi
    Ez talán 3-4 éve még igaz volt, de ma már nem.
    Mivel visszafelé kompatibilis, minden létező 32 bites szoftver hibátlanul és tökéletesen fut 64 biten, minden forgalomban lévő hardverhez van 64 bites driver... semmi azaz semmi hátránya nem lesz ha átállsz...
    Cserébe tudod használni a 4GB RAModat és egy alkalmazás nem max ~1600 mega RAMból tud majd gazdálkodni (mert 32 biten egy program max annyit kaphat, hiába van még akármennyi szabad memóriád).
    Természetesen van pár program, ami nem fog futni (személyes tapasztalatom, hogy a Call of Duty 2 pl nem indul el Vista 64-en), de ezek leginkább a régebbi programok közül kerülnek ki. Fontos megjegyezni, hogy csak a 32 bittel kompatibilis visszafelé, 16 bites, azaz natív DOS programok nem fognak futni 64 biten.

    És gyorsabb a 64 bites?
    Nem. A 64 és 32 bites op.rendszerek közti különbségek nem érintik azokat a dolgokat, amik miatt gyorsabb lehetne egy OS. Legfeljebb annyival, hogy mivel több memóriát tud megcímezni, illetve mivel egy program több memóriához férhet hozzá, így később kell a lapozófájlhoz/virtuális memóriához nyúlnia.

    Úgy hallottam hogy a Vista nagyon félresikerült, meg sok memóriát eszik, meg nem is fut rajta semmi, meg amúgy is, az XP sokkal jobb, miért kellene váltanom?
    Senki nem kötelez a váltásra, használd az XP-t, ha akarod.

    De mégis miben jobb a Vista? Mikor érdemes váltanom?
    Ezt nálam szakértőbb már összefoglalta. Erre tessék

    Találtam egy winsxs nevű hatalmas kiterjedésű mappát. Letörölhetem?
    Nem! Amikor egy rendszerfájl frissül, akkor az eggyel régebbi változata ebbe a mappába kerül, arra az esetre, ha egy programnak a régebbi verzióra lenne szüksége. Ha beletörlünk ebbe a mappába, előfordulhat, hogy jó pár programunk nem fog tudni elindulni.

    Miért van ennyi különböző Vista? Ultimate, Home, Business... Melyik a jó nekem? Mi a különbség köztük?
    Az egyes verziók összehasonlítása itt található

    [ Szerkesztve ]

    Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

Új hozzászólás Aktív témák