Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    nagyúr

    A PogoPlug a világon a legolcsóbb NAS megoldás jelenleg. A PogoPlug mobile modellt USB2-vel 7$-ért vesztegetik, és inkább backup-ra javasolják, a v4 modell USB3-al és SATA2-vel pedig 20$ körül van és teljesen alkalmas RAID nélküli NAS-nak. Az alap private cloud funkciókon kívül még sokan használják ezeket a modelleket uboot-al Debian vagy Arch Linux operációs rendszerekkel kisebb web vagy adatbázis szervernek. The World’s Cheapest Linux Computer? Pogoplug Mobile Now Sells for $7. Mindenképpen említésre méltó hardver, ezért volt meglepő, hogy eddig nem kapott saját témát, sőt egyáltalán nem is volt róla szó a fórumban. Én személy szerint olcsó USB3-as NAS adapter után kutatva találtam rá pár nap keresgélés után, és messze felülmúlta a várakozásaimat, amiket olvastam róla. Nem sokára rendelek néhányat a v4 modellből, és írok bővebben a tapasztalataimról.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Ha NAS-ra kell, akkor a PogoPlug v4 az ajánlott (nem ismerem a webshopot, a specifikációk miatt linkeltem), a PogoPlug mobile backup-nak jó, mert csak USB2-t tud. A cég weboldala nem valami jó az eszközök bemutatásában, inkább a cloud storage szolgáltatásukat próbálják eladni. Azt hiszem az eszközökhoz jár ebbe a szolgáltatásba ingyen regisztráció, így pl két eltérő helyen lévő eszköz a neten keresztül szinkronban tud maradni egymással. Ezt a részét nem néztem nagyon át, én Linux-ot fogok telepíteni rá, és webszervernek használom majd.

    Látom valakinek kavarodást okoztam, hogy a mobile-ra vonatkozó cikket linkeltem. A kinézetéről is fel lehet ismerni, a v4-en rózsaszín logo van, a másikon kék. Ezen kívül van még több másik PogoPlug model is, de azok nagy része régebbi. Arch Linux-ot innen lehet feltenni rá. [link]. Azt mondják Debian-t egy fokkal nehezebb. Van egy rakás cikk a témában, még át kell nyálaznom őket.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Előkerült néhány érdekesség a témában, aminek a fényében már nem biztos, hogy annyira jó a PogoPlug v4, mint elsőnek tűnt.

    A Pogoplug v4-nek 800Mhz-es a processzora, ami nem elég: [link] így a régebbi e02-esnél gyengébben muzsikál egy csomó téren, mivel annak 1.2Ghz-es processzora van. Bizonyos beállításokkal [link] többet is ki lehet hozni belőle, de nem biztos, hogy ez pendrive vagy ssd szempontjából optimális, mert a cikket hdd-re írták. Meg lehet próbálkozni CPU overclock-al is, de erre vonatkozólag nem találtam instrukciókat, és könnyen lehet, hogy leégne az egész elég hamar.

    Ami szintén fontos, hogy az SD kártyából nem lehet komoly sebességet kipréselni, így maximum bootoláshoz jó, adattárolásra, szerver alkalmazásokhoz nem. Bár vannak nagyon komoly SD kártyák a piacon, pl a Sandisk Extreme Pro SDHC 32GB NAND SLC-vel van felvértezve, és 100MB/s körüli írást és olvasást tud 15k körüli áron, ezt sajnos nem tudjuk kihasználni, ahogy a tartósságát sem. Kénytelenek leszünk maradni valami NAND MLC-s megoldásnál, vagy megpróbálni keresni hasonló adottságú pendrive-ot, ami nem lesz egyszerű, főleg hogy itthon nem nagyon kaphatóak olcsó SLC-s pendrive-ok.

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Állítólag hamarosan ki fog jönni egy új Linux kernel [link] ami sokat fog javítani a sebességgel kapcsolatos problémákon. Addig nem javaslom a PogoPlug v4 megvásárlását senkinek, mert lassú. Jobb kivárni. Én legalább egy 60MB/s feletti sebességben reménykedem, ami már felette van az USB2-nek. Ha az nem jön össze, akkor hiába az USB3 meg a SATA2, egyszerűen nem tud többet egy USB2-es megoldásnál, vagy még annyit se. Amint lesz megoldás erre a problémára, írok újra.

    [ Szerkesztve ]

    Buliban hasznos! =]

  • inf3rno

    nagyúr

    Hogy megspóroljam a felesleges köröket másoknak. Jelenleg a legtökéletesebben beállítva read/write-ra 85/30 MB/s-et írnak RAID5 használattal, illetve 65/40 MB/s-et anélkül. Ez nekem még kevés. Jó lenne, ha ez az új kernel frissítéssel meghaladná a 120/60-at, szóval sokat várok a dologtól. Ideális esetben nem fékezné a processzor az I/O-t, de gondolom ez csak vágyálom.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák