Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dodzylla

    csendes tag

    Sziasztok! segítséget szeretnék kérni!

    Omron gépen kell csinálnom egy PLC programot, létrásan elkészült egy kézi és egy automata vezérlés is, az lenne a feladat ,hogy a két programot össze kapcsoljam és választani lehessen melyik folyamat legyen aktív, ha valaki tudna segíteni megköszönném:) a programokat syswinben csináltam. A programok lentebb láthatók képekben, ez egy léptető automata egyébként! A válaszokat előre is köszönöm.

    A folyamatokat így számoztam,

    Pirosgomb (kikapcsolás) 000.0

    Jobb véghelyzet N1
    Bal véghelyzet N2
    Zöldgomb 4
    Jobbra keresztkapcsoló 5
    Le keresztkapcsoló 6
    Balra keresztkapcsoló 7

    Autóüzem 8
    Kézi üzem 9
    Alsó helyzet 10

    Az automata ágba 8 as kéne tenni a merkerekhez, a kézibe pedig 9 est, úgy kéne ,hogy váltani lehessen melyik folyamat legyen aktív, de nem tudom pontosan ,hogyan kéne összekapcsolnom őket.

    AUTOMATA

    KÉZI

  • dodzylla

    csendes tag

    A képek sajnos nem jelentek meg szóval linkelem őket!

    Automata
    [link]

    Kézi
    [link]

    Ezt a 2 folyamatot kéne összekapcsolnom!
    Köszönöm.

  • dodzylla

    csendes tag

    Egyébként láttam felvetődött a GDF es PLC szakmérnöki, nagyon jó tanárok tartják, én csak ajánlani tudom mindenkinek, én GDF es mérnök informatikus hallgató vagyok egyébként, egyáltalán nem rossz a suli, bár én is eléggé félve mentem a suliba, de nagyon elégedett vagyok azóta, de aki nem akar tanulni az tényleg ne jöjjön ide, mert valamiért elhíresztelték a suliról ,hogy aki ide bejön az biztos ,hogy diplomával megy ki:) a tanáraink közül többen BME-s és ÓE-s óra adók, igen szigorúak, és a 350 fős létszámunkból lett 160 fős, és most van a legnehezebb évünk, a tanárok szerint várhatóan 70-80 ember marad záróvizsgára, ez a normál tendencia, szóval aki nem akar tanulni az itt se állja meg a helyét.

  • dodzylla

    csendes tag

    Ne haragudj ,hogy rosszul írtam le. Még kezdő vagyok:)

    Ez egy léptető progam, az történik ,hogy a fej kimegy balra, és elindul jobb felé, 50 mm enként leüt egyet, és ha kiér teljesen jobbra akkor újra kezdi, és megint balról jobbra leüt.

    A folyamatokat ahoggy jelöltem a leírás alapján 200.01 jobb véghelyzet, 200.02 , 200,04 és így tovább a 3 as folyamat a teljes balra menetel.

    a kimenet a 10.02 ahogy írtad:)

    így is sokat segítettél , köszönöm, a rossz leírásért meg elnézést, nem rég kezdtem csak:) nem teljesen vagyok még tiszta mindennel.

    Ezt az eszközt kell léptetnem,

    [link]

    Ezen keresztül, omron termék:

    [link]

    Mégegyszer köszi:)

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz Szirty #3687 üzenetére

    Az alap programot nem én készítettem, órán készült , és ezt kellett syswinbe betáplálni majd ott magyarázták ,hogy mi ,hogy volt, most össze kéne kapcsolnom valahogy a kettőt, de nem akar összejönni mert elég rég volt és én is elkavarodtam, ezért fordultam ide:)

    Köszönöm a segítséget.

  • dodzylla

    csendes tag

    Ezt az egészet OKJ-n tanulom:) kevés időm van rá nagyon, és digitális technikával foglalkozom főként, de nem akarok magyarázkodni, könyveld el ahogy jónak látod, az eddig tanult kódolásokhoz képest ez teljesen más felfogást és gondolkodást igényel, így jártam, nem sokat haladtam még előre benne.

    De azért köszi ,hogy segítettél, a kapcsolás leírásával már sokkal közelebb kerültem hozzá, holnap átnézem az egészet.

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz byte-by #3692 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

    Jól gondoltad, optovedes, sajnos azért nem tudtam leírni az I/O portokat mert ezt órán kaptuk , és az I/O portok nem voltak rajta lapon, és fejből próbáltam meg összerakni de nem jött össze, jól magyaráz az öreg meg tényleg ért is hozzá, de ezt a részt most kicsit elkapkodtuk, de sokat segítettél, köszi!

    Igen működnek! külön külön mindenki letesztelte.

    Hülye kérdés, ágak alatt networkot értesz?

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    Üdv!

    Bocsi ha sok hülyeséget írok, ha jól értem akkor azt kell tennem ,hogy:

    Megcsinálom a két merkert amit fentebb írtál, ezeket feltételként beteszem az adott networkokbe, kézit- a kézibe, auto az autohoz, majd egyik feltételét "megszakításnak" úgy mint a "pirosgomb" nevű leállítást a másikéba, a autoba a kézit - kézit az autóba, és a Network 6 ban található kimeneteket merkerekre alakítom.

    Köszönöm!

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz Szirty #3695 üzenetére

    Üdv Szirty!

    Köszi, egyébként ahogy hallgatom az öreget ez viszonylag régóta üzemelő dolognak tűnik, mégsem találok semmilyen szakirodalmat ami jó lenne alapokra, bár igaz nagyon kevés időm van a tanfolyamra, de nagyon tetszik meg szeretnék belemélyedni, de valamiért nagyon kevés információt találni a neten, és azok is tipikus ahány írás annyi féle. Örülök ,hogy legalább ti tudtok segíteni, remélem hamarosan én is már inkább mentor leszek mint diák!:)

    Más, ti otthonra tudnátok ajánlani esetleg valami gyakorló készüléket amin élesben lehet gyakorolni, vagy inkább a virtualizált környezet alkalmasabb erre?

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz Szirty #3697 üzenetére

    Köszönöm a tartalmas leírást! Imádom a nagy gépeket és az elektronikát is, szeretném megcsinálni az automatika technikust is ezután, de úgy vagyok vele ,hogyha legalább itt vagyok ezen az "alap" OKJ akkor legalább értsem meg az alapokat ,hogy tovább tudjak menni, most elektronikai ismereteimet kezdem pótolni bővíteni ,hogy jobban megfeleljek a PLC-hez.

    Azonban azt bekell látnom ,hogy hiába akar az öreg ennyit segíteni és nagyon sokat akar átadni hihetetlenül kevés az idő erre az egészre és olyan roham tempóba megy ,hogy nehéz megérteni, persze most ezen ront az is ,hogy főiskola mellett kezdtem el, de nem volt más lehetőség mert olyan nagyszabású változtatást csinálnak az oktatásban, hogy későbbiekben nem tudtam volna részt venni ilyen képzésen, de nem bántam meg mert még így is élvezem meg nagyon érdekesnek találom ennek az egésznek a világát.

    Gyárlátogatást tervezek, de nem tudom ,hogy itt Budapesten hova engednének be, majd igyekszem keríteni kapcsolatot.

  • dodzylla

    csendes tag

    Igyekszem mindent elkövetni az ügy érdekében, bár még elég homályos sok minden, amint a hozzászólásaimból is látszik:D De amint ti is látjátok nagyon kevés használható tananyag van a témában, és kevés helyen is lehet gyakorolni a fentebb említettek miatt, de hamarosan ha végzek a nappalin megpróbálom megcsinálni a szakmérnökit és ott azért jóval többet adnak mint egy OKJ-n, részletesebben elmagyarázzák, talán addigra még itthon is mellé tanulom az alapokat.

    OKJ-n is körülbelül én vagyok az egyetlen ember 50 év alatt, 21 évemmel mondta is a tanár ilyen fiatalon nem nagyon kezdtek még bele ebbe, de hát így legalább még nagyobb kihívás:D

  • dodzylla

    csendes tag

    Üdv Byte-by

    Hát erre nem tudok mit mondani, ugye suliban nálunk is műszaki és szoftveres irány van, java része inkább programozás felé ment, mert ,hogy a műszaki senkit nem érdekel, meg ,hogy unalmas stb stb, engem meg pont a mikrokontrollerek érdekeltek inkább, meg az elektronikai oldala a számítógépnek, összesen vagyunk a 80 főből(műszaki sávosok) 3 an akit érdekel az elektronikai rész, a maradék aki műszaki sávra jött, az a modellezés, és grafika miatt, mert ugye azt is tanulunk rajta, többi meg csak egyszerűen akar valami papírt, és szarik az egészbe.

    Aztán ugye nagyon megtetszett a mikrokontroller világ, meg a PC s hardverfejlesztés, és úgy akadtam rá PLC re , persze szeretnék még azért jóval többet is tanulni , de egyenlőre ezeket szeretném elérni.

    Sajnos ami negatívum számomra a GDF-en az pont az "elektronika alapok" volt, eddig minden tanár nagyon segítőkész volt, sokat tanítottak, de ez az egy tanár egy igazi B*rom volt, össze vissza wikipédiáról kukázott szart adott le, nem értettünk az ég világon semmit, aztán persze nagy nehezen meglett a tárgy de semmit nem értünk vele, ez később digitális technikán vissza is ütött nem is kicsit. Egyébként a matek és a többi tantárgy oktatásával teljesen elégedett vagyok, bár van 1-2 BME s óraadónk akik rendesen megszívattak és örültem ,hogy a 2 est elérem de hát legalább meglett. Most önszorgalomból vettem egy köteg elektronika alap könyvet, közép sulisokat főleg, és abból próbálom megtanulni ami kell.Aztán meglátjuk mit hoz a jövő.

    De én is azt tudom mondani a személyes tapasztalataim alapján ,hogy ahoz képest ,hogy a mérnök informatikus is igazából egy gyenge áramú villamosmérnök, az ég világon senkit nem érdekel az elektronikai része.

    Köszi a segítséget!

    Dod

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    Üdv Szirty!

    Hát most ezt a PLC t kezdtem el komolyan:) nem tudom ,hogy mennyire lesz keresett szakma, vagy mennyire keresik most, vannak e gyakornoki pozíciók stb stb...:) Sok felé lehet menni, ha nem kapok állást ebben a szakmában akkor kénytelen vagyok mást tanulni, igazából alkalmazkodnom kell a piac igényeihez, sajnos ilyen lett a mai világ.

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    Üdv Byite-by

    Sok sikert kívánok:)

    Budapesten nektek nincs véletlen valami ismerős hely ahol betekintést lehetne nyerni egy éles rendszerbe?:) jöhet privibe is esetleg ha valaki tud ilyen helyet:)

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz moha21 #3711 üzenetére

    Üdv moha21!

    Moeller-t az én tanárom gyakorlásra kevésbé ajánlotta, otthoni fűtésrendszerre, kapu vezérlésre nagyon jó, de ipari használatra nem igazán,idehaza meg úgy Európa szerte is inkább siemens terjedt el, én Omron-on tanulgattam az alapokat, most már veszünk siemens-t is, szerintem mind kettő nagyon jó, de úgy gondolom siemens felé érdemes mélyülni, az jóval elterjedtebbnek tűnik.

    Persze ez csak egy kezdő véleménye + amit én hallottam az okosabbaktól, a nagyok úgy is kijavítanak :)

  • dodzylla

    csendes tag

    Üdv Emberek!

    Múltkorjában még írtam ide OPTOVED es tanfolyamomon, elvégeztem azt is , meg leraktam egy automatika technikusit is. Sajnos igazából csak alapokra volt elég az egész, és nem sok időm volt foglalkozni vele a főiskola miatt (emiatt főleg csak olvaslak titeket). Most arra gondoltam ,hogy ebben a fórumban amúgy is hatalmas tudás lett összehalmozva, megpróbálnék egy katalogizált tudás bázist összedobni, amolyan hiba jegyzet szerűt, hátha sokaknak segítene, ha valakinek van hozzá ötlete szívesen fogadom:)

  • dodzylla

    csendes tag

    Hello!

    Hozzáértőktől kérnék némi tanácsot, itthonra szeretnék csinálni öntözéshez automatikát, egyszerűt, főként azért ,hogy gyakorolhassak is rajta.

    Ilyen mágnesszelepeket néztem, 5-6 k körül ez bőven jó lenne:

    http://www.hydrolight.hu/magnesszelep

    Azt szeretném tőletek kérdezni milyen PLC t ajánlanátok ilyen célra, és milyen további eszközökre lenne szükség, PLC, táp ilyesmi.

    Egyszerű rendszer lenne egyékbént annyi ,hogy reggel 6 kinyit egy mágnesszelep a csapnál, majd 1 hátul két szórófejre és kb 30 percre rá egy másik megint két szórófejre kicsivel arrébb, a kiépítést megcsinálnám simán, csak nem tudom milyen típusú plc kéne ehez, főként gyakorolni szeretnék!

    A válaszokat előre is köszönöm!

    Dod

  • dodzylla

    csendes tag

    válasz KLR #4246 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat!

    Azért akartam PLC mert létrás programozást szeretném gyakorolni, meg kicsit komolyabban tanulmányozni az egészet, van PLC s okj m, meg autómatika technikusi vizsgám ,de ezek csak az alapokra elegek, szirty honlapját is tanulmányozom nagyon jó és hálás köszönet érte! De azért szeretnék kis tapasztalatot gyűjteni, tudom ,hogy ez nem sok meg elég egyszerű, de valahol elkell kezdeni.

    Kellemes Húsvéti ünnepeket!

    Dod

  • dodzylla

    csendes tag

    Kedves Szirty!

    Köszönöm szépen a választ, sokat segít:) igyekszem majd gyakorolni.

  • dodzylla

    csendes tag

    Mivel én aktív hallgató vagyok, és közel a végzéshez, ?ha minden jól megy fél év? ezért igencsak benne vagyok a levesben. Én Mérnök informatikusnak tanulok, az oktatás totális katasztrófa az egész országban szerintem, 0 színvonal alatti, én úgy szoktam mondani a Magyar oktatás jelenleg a semmitől is rosszabb, mert a helyett ,hogy tanítana egy kicsit is, még a kedved is elveszik az egésztől és sok helyen ég össze is zavar... Folyamatosan tömnek elmélettel, fele egy idejét múlt felesleg másik fele meg olyan magas szint sokszor ami még a tanárnak is nehézkes. Szedtem le rengeteg BME s tananyagot de mivel 70 % elmélet nem tetszett... mindenhol csak elmélet van, alig vannak gyakorlati példák vagy normális alapokhoz segítség. Munkahelyen meg mit várnak? gyakorlatok és szaktudást.

    Az egész a pénzről szól... megbuktatnak mert véletlenül belekerültél a kvótába... van minden szemétkedés, bár ezt szerintem senkinek nem kell bemutatni aki járt fősuliba/egyetembe.:)

    PLC-vel, én OKJ-n ismerkedtem meg, de ott is azonnal szembetűnő volt milyen 0 színvonalon vagyok, pedig kb ugyan az vagyok papíron mint egy villamosmérnök csak sokkal inkább számítógépes téren, és csak "lágy"elektronikával foglalkozunk persze iskolában tanítanak ezt azt de hát az semminek se nevezhető. PLC szerintem az egyik legnehezebben tanulható "tudomány"ág a világon, mert nagyon kevés a jó tananyag, és azok közül is sok csak érintőleges, nem igazán kiforrott még az oktatás.

    Na egy kis képet a valóságról, csomóhelyre próbálkozunk "bekéredzkedni" gyakornoknak, ingyen dolgozunk mind aki egyáltalán kap valami helyet, én is simán elvállalnék valamit ingyen is mert főként tudásra vágyom, de hiába próbálkozunk/ok, mindig az a válasz ,hogy hát nem engedhetünk be mert céges titkokat lophattok, nincs idő, nincs hely stb. Esélyünk nincs elindulni szinte... mindenhova sok gyakorlat kell min 2-3 év tapasztalat, érts mindenhez, és lehetőleg semmit ne kelljen veled foglalkozni.
    Persze ez sehogy se elérhető ha sehova nem vesznek fel.:)

    Az én szerencsém az ,hogy pár nagyon profi szakember tanít a szakirányomon, Képfeldolgozást, programozást, modellezést, hálózatokat meg még sok mást, így megpróbálok másba elhelyezkedni, csak kicsit csalódott vagyok mert ez az Automatizálás nagyon tetszik... és tényleg szeretnék tanulni és fejlődni benne... de egyedül folytatom egyenlőre, aztán majd jut valahol hely egy gyakornoknak.

    HUKHL: Amit fentebb írtam végeredményül oda jutottam ,hogy külföldi tananyagokat szedek csak, a magyar hulladékokkal már nem foglalkozom(tisztelet a kivételnek), sokkal több van, sokkal jobb minőségű és naprakészebbek, ha megy az angol mindenképp javaslom elektronikából, vezérlésből ilyesmikből ,mindenképp nézd meg őket. Én úgy érzem sokkal érthetőbbek és sokkal többet is fejlődök tőlük. Magyar tananyagok sokszor borzalmas nyelvezetűek, agyonbonyolítottak és sokszor valóságban nehezen megvalósíthatóak vagy totálisan idejét múlt mind...

    Na hát elnézést emberek a hosszú postért csak gondoltam leírom ,hogy én mit "kapok" a mai világból.

    [ Szerkesztve ]

  • dodzylla

    csendes tag

    c++ magas szintű nyelv:)

    assembly alacsony szint, de az nagyon körülményes mondjuk én nagyon szeretem de erre szerintem nem a legjobb bár gondolom a PLC is valami hasonlógépi kódra fordul le, mert végülis a PLC is egy mikrokontroller:)

    Itt beszélnek hasonlóról bár itt RaspberryPI vel dolgoznak, az egy elég jó kis cucc, bár kezdésnek arduino jobb szerintem.

    Itt olvashatsz.
    http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=72&t=54117

  • dodzylla

    csendes tag

    Persze, de mint téma nagyon érdekes:) pár percet rálehet szánni, ha tudod ,hogy nem jó az is + tudás:)

  • dodzylla

    csendes tag

    Sziasztok!

    Egy ismerőssel sajnos nagyon súlyos baleset történt, és megkértek ha tudok segítsek nekik egy ilyen PLC program megírásában:

    ( " 3 db plakát kétszer le és fel irányú mozgatásának PLC programját kell úgy megírni, hogy azok meghajtó léptető motorjai beállítható felfutással - sebességgel - lefutással - átmeneti megállással és ezek ismétlésével, majd irányok megfordításával történhessen, a programon belüli értékek állítható kell legyenek. ")

    Itt látható működés közben [link]

    A PLC egy Xinje XC3 (standard) típus, XCP PRO nevű programban dolgoznak hozzá elvileg
    Alacsonyzajú léptetőmotor meghajtó MSD-50-4.2

    Ez pedig a léptetőmotor [link]

    Itt van minden amit nekem küldtek hozzá [link]

    Ne haragudjatok emiatt, én csak segíteni szeretnék sem pénzt sem mást nem kérek érte, ha valaki ért ehez és elmondja mit kéne megcsinálni nagyon megköszönöm, ha meg eltudja vállalni pénzért, akkor én beszélek azzal aki engem megkért, és ha okés én továbbítom az ismerőshöz és többit leegyeztetik.

    Köszönöm szépen:
    Dod!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák