Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • prodigma

    csendes tag

    válasz Marty76 #1487 üzenetére

    Szia,
    nem tudom kaptál-e már választ a kérdésedre. Most fedeztem fel ezt az oldalt.

    Na, szóval ehhez a kommunikációhoz fel kell telepíteni a PC-re egy cxserver nevű programot, ami nem ingyenes, és a PLC-hez sem jár. Települ többek között egy TComms nevű Active-X vezérlő, ez működik Excelben is. Én egy Delphi programban használtam, ha a PLC-ben engedélyezett, akkor írhatsz-olvashatsz az Omron PLC bizonyos memóriaterületein, tehát tetszés szerinti jelcsere végrehajtható.
    Települnek még azt hiszem tekerentyűk, kapcsolók és kijelzőelemek is, de azokat nem használtam.
    A TComms-ra duplakattintva előjön a kommunikáció beállítását lehetővé tevő programocska, itt az aktuális CPU által biztosított kommunikációs csatornák közül lehet választani. Én a Toolbus-nak nevezett (semmi köze a buszokhoz, mármint Modbus, Profibus, stb.), sima soros kommunikációs protokollt használtam.
    A teljes Toolbus kommunikáció le van írva az Omron doksikban, sajnos az ellenőrzőösszeg számítására adott példa a doksiban hibás.

    Remélem hasznos voltam. ;)

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz Marty76 #1556 üzenetére

    Szia Marty76,
    a TComms az egy Acrive-X vezérlő, tehát a programok között nem találod meg. A TComms nem mindegyik cx-server verzióban található meg.
    Excel-ben kezdj el VB-makrót írni, és a komponenspalettán megjelenik minden telepített Active-X vezérlő, a cx-server többet is felrak.
    Itt néhány sort olvashatsz az általam használt verzióról. A TComms komponenst csak a demó verzió telepíti fel. Ezzel szívtam 1-2 napot.

    CX-Server Lite 1.21 Release Notes

    What this version includes:

    The CX-Server v2 runtime, which includes the CX-Server Project File Editor used to edit CX-Server project (.CDM) files, and many communications utilities for use with Omron hardware devices.
    A set of ten ActiveX graphical components, which can be used in Excel, Visual Basic, and many other container applications. For full details of how to use these components, see the "CX-Server Lite Introduction". The components can be used with the CX-Server Communications Control (see below), and can also be used separately, driven directly by VBA script. The available components are:
    OMRON CX Knob Control
    OMRON CX Toggle Button Control
    OMRON CX Linear Gauge Control
    OMRON CX Rotational Gauge Control
    OMRON CX Display Control
    OMRON CX 7-Segment Display Control
    OMRON CX LED Control
    OMRON CX Thumbwheel Control
    OMRON CX Linker Control
    OMRON CX Data Logging Control
    An OMRON CX-Server Communications Control ActiveX Component. This provides a link between a container application such as Excel or Visual Basic and a CX-Server project, which may have been created by CX-Supervisor, CX-Programmer or the CX-Server Project File Editor. It is used by the graphical components, and can also be used from VBA script within Excel or Visual Basic. See the "CX-Server Lite Introduction" guide for details of how to use this control. After a CX-Server Communications control has been placed on a form or worksheet, it can be accessed from the Data Source tab on the graphical component's property pages.
    An OMRON CX-Server Communications Control .Net Component. This provides a native .Net link between a Visual Studio .Net 2003 application and a CX-Server project.
    An OMRON CX Timer Control. This can be used in Excel 97 (and other container applications that don't already include timer controls) to execute a script command at a specified interval.
    A CX-Server Project File Editor (note: this is part of the underlying CX-Server runtime system). This can be used to edit CX-Server project files.
    Other help files, examples, and documentation.

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz Krisz737 #1593 üzenetére

    Na jó napot Krisz!
    (ha valakinek nem tetszik a közvetlen hangvétel Krisszel, régóta ismerjük egymást..:)
    Olvastam egy két hozzászólást, volt akinek nem tetszett a köztes file létrehozása.... Hát egy programmal kommunikálni a PLC-vel és az SQL szerverrel is, lehet, ha nem túl fontosak az adatok. Akkor meg minek gyűjtöm?
    Több rendszerem is működik élesben, minimum 3 programmal megvalósítva.
    Progi 1: kommunikáció a PLC-vel, bejövő adatok mentése átmeneti köztes fájlba.
    Progi 2: átmeneti fájlok feldolgozása, adatbázisba mentés, ha sikerült file törlés, ha nem, file karanténba.
    Progi 3: adatmegjelenítés, lekérdezések, nyomtatás, grafikon.....stb.

    Az 1 programos cuccal ott kezdődnek a bajok, ha hálózaton keresztül éred el az SQL szervert, vagyis vagy eléred, vagy nem. Lehet a programod többszálon futós, meg ilyenek, előbb-utóbb adatvesztés lesz....előbb...
    A másik nemteccős dolog a pollozás. nekünk úgy tanították, hogy van ilyen, erősen kerülendő...vizsgaprogramban 1-es...
    Küldje el a PLC az adatot, ha kész...oszt kész.
    A pollozás olyan mintha nem lenne csengőd, és 5 percenként kiszaladsz, jött-e valaki. Vagy olyan telefonod van, ami nem csörög, hanem néha beleszólsz - Halló, keres valaki?
    Na most, mér akarunk ilyen kellemetlen dolgot a PLC-re vagy a PC-re erőltetni?

    Láttam komolynak mondott programozó által adatgyűjtést programozni PLC-ben (Siemens S7). 1 prcenként 1 adatcsomag minden gépen kb. 2kByte, 23 gép, mindegyikről adatküldés a központi vezérlőnek...Profibus DP protokollal....
    Na, mondom ez derék.....percenként van két adat, de azért minden DP buszciklusban elküldöm a.. a semmit...
    Úgy is lehet fogalmazni, hogy két esetben történt adatküldés...ha kellett, meg ha nem.
    Könyörgöm, ilyenkor FDL-telegramm.

    Mindenki, aki adatot gyűjt, gondolja át ezt a többprogramos rendszert, pl. az Audinak jó.

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz Szirty #1601 üzenetére

    Szia Szirty,
    OK, a PLC polloz, de az egy valós idejű rendszer, ahol "illik" a vasat rendszeresen végigkérdezni. PLC programozásban van olyan eset, hogy nem pollozunk. Siemens rendszerekben sok "gyakorlott" szakembernek elkerekedik a szeme, ha nincs OB1. Ilyenkor minden eseményvezérelten történik, gyakorlatilag megszakításvezérelten. És ráadásul kiszámítható válaszidőkkel.

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz dekorn #1647 üzenetére

    Szia dekorn,
    minden Siemens Firmware frissítéskor megjelenik a "PG/PC Schnittstelle einstellen" párbeszédablakban egy új kapcsolat, a neve mindig az aktuális firmware-re utal. Mielőtt elindítod a frissítést ezt ki kell választanod, különben tényleg nem történik semmi, mintha kifagyna.
    A "PG/PC Schnittstelle einstellen" elérése a Simatic Manager "Extras" menüpontból.

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz dekorn #1651 üzenetére

    Azt azért nem árt tudni, hogy a Siemens rendszerei elég széles spektrumot ölelnek fel. Továbbá a piacvezető pozíció is érezhető a hozzáállásukon. A lényeg support=NULLA. Ez sajnos nem vicc. Egy világcég bevásárolt Siemens szervohajtásokból. nem tíz, inkább százas nagyságrendben. Beüzemeléskor akadt egy kis probléma, semmi gond, hívjuk a Hotline-t.... Pár másodperc csevegés után a kedves vevő a lényegre tért, ekkor közölte vele a kedves ügyfélszolgálatos, hogy ez egy fizetős szolgáltatás lesz.... Se köpni, se nyelni nem tudtak a kedves vevők.
    Az Audiban a Transline 2000 került bevetésre 2000-től. Hát az első gyártósor beüzemelése rémálom volt, félkész funkciók, állandó Siemens jelenlét :), napi minimum 2 frissítés telepítése. Az egyik gépen amit én üzemeltem be egyik napról a másikra nem működött a kézi üzemmód, mert a Transline frissítés átszámozta a Graph-ban a lépéseket...igen a HMI frissítés a PLC-ben levő lépésláncot....ez sem egyszer fordult elő, és persze nem a Siemens rakott maga után rendet.
    A második sor is rémálom volt, és a harmadik is...
    Később:
    Tönkrement egy ET200X motorboxunk, állandóan lehullott a Profibus-ról, garanciális volt. A hiba úgy jelentkezett, hogy hosszabb üzemelés után 3-4 műszak egyre gyakrabban tűnt el a buszról a motorbox. Siemensnek jeleztük, küldtek csere alkatrészt, a hibásat küldjük be kivizsgálásra.... Két hét után visszaküldték a motorboxot "nem behatárolható hiba" magyarázattal, majd kifizettették velünk a cserealkatrészt... irány Európa, mi?
    Mindeközben:
    Omron. Budapesti képviselet, egy jó projekt reményében kölcsönadtak 3db lézeres mérőfejet kiértékelőelektronikával, hogy nyugodtan építsük be egy szutykos megmunkálógépbe kipróbálás céljából. A cucc kedvezményes áron verte a 3 Millát. 1 hónap próbaidő után kiderült, hogy a cucc mesés pontossággal mér (0,05mm) a fröcsögő hűtőfolyadékban, de a tartóoszlop, amire építkeztünk, nem elég stabil...
    Ezekután visszaadtuk a cuccot szutykosan, leharcoltan, mentegetőzve, hogy a mi hibánkból ugyan, de sajna ez nem jó ide.
    Azt mondták, hogy semmi gond, örülnek, hogy megismertethették velünk az eszközüket....
    Egyéb Omronos problémák esetén Sárvári Tibor általában még aznap személyesen segített a helyszínen, mindegy, hogy Győrben, vagy Mezőkövesden voltam-e éppen.

    Fentieken tessék elgondolkodni....

    Ja, még valami. Nagyon jó barátom Németországban dolgozik a Siemensnél, nem használnak Field-PG-t, mert az túl drága.... Fujitsu-Siemens laptoppal nyomják...

    Siemens S5, S7, PC programozás

  • prodigma

    csendes tag

    válasz Szirty #1655 üzenetére

    Szia Szirty,
    a hiba reprodukálásához csak el kellett volna olvasni a mellékelt jegyzőkönyvet. Abból kiderült volna, hogyan kellene tesztelni. De a Siemens-es nagyuraknak ez nem rentábilis, fizessen inkább a "kedves" vevő.
    Az Omronos kolléga valszeg azért nem kap napi 20 hívást, mert a support rendszer megfelelően van kiépítve.
    Volt szerencsém hosszasan 318-as CPU-kat programozni. Egy bonyolultabb funkcót fejlesztettünk éppen (indirekt címzéssel egyszerre 2 DB megnyitva, majd indirekt címzéssel adatmásolás egyikből a másikba.) OK funkció letesztelve, mehet bele a többibe....
    Egy óra múlva hív a kollégám, hogy az egyik 318-asban nem működik a kódunk....
    Mondtam nek, hogy aránylag fontos dolgom van, meg amúgy sincs "erste vierte" (április 1. németajkúul).... De, nézzem meg, mert tényleg nem.

    ÉS IGEN!!! 5 CPU-BAN HIBÁTLANUL MŰKÖDÖTT A FUNKCIÓ, 1-BEN NEM.

    A második DB regiszterbe szánt DB-t egyszerűen nem nyitotta meg... akkor sem, ha minden mást kitöröltünk belőle, és csak ez az egy funkció futott benne.
    Ebbe a CPU-ba módosított változatot kellett tölteni.
    Minden CPU azonos rendelési számmal, verziószámmal, és firmware-val érkezett...

    Ma robotinterfész teszteléshez beszereltek egy 319-es CPU-t, 2.8-as verziószámmal.
    Emiatt a Step7 5.4-re fel kellett telepíteni az SP5-öt.
    Az SP5 telepítése sikeresen összehányta a CP5512-es kártya driver-ét, lehetett újratelepíteni. Egész addig jónak is tűnt, míg a munka végeztével le nem állítottam a laptopomat, egy röpke "kékablak" bevillanása jelezte, hogy nem van minden rendben.
    Innen minden indulás kékablakban végződött, mielőtt a Windows "balra lejt a vízmértéked" fázisig jutott volna. CP kártya ki, Windows indulj, CP kártya driverek kiirtása, töbször restart, kártya újratelepítés.... kb 4-6 óra ingyenmunka... Danke sehr, Siemens...

    Siemens S5, S7, PC programozás

Új hozzászólás Aktív témák