Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jacint78

    addikt

    válasz .DLL #471 üzenetére

    Tápkábel bullshit. Hangsugárzókábel nem bullshit, de nem a teflonos szigetelés a lényeg, hanem az, hogy jól vezessen, trapéz alakú kábel sem kell, sem cső, nem GHz-ek vannak. A digitális kábel addig bullshit, amíg tényleg rossz a kábel, de annak nagyon látványos jelei vannak, ha működik rendesen, akkor bullshit, hogy jobban szól egy nagyondrága kébellel. Az analóg összekötőkre ugyanez vonatkozik, kell a jó kábel ami rendesen árnyékol és jól vezet, de a milliós megoldások hülyeségek.

    Elvileg mindnek az a feladata, hogy hangtartományban pontosan átmenjen rajta a jel, és kész.

    Ez az, de nem pontosan megy át rajtuk a jel, sokféleképpen torzítja mindegyik, tökéletes nincs, de törekedni lehet rá, vagy arra, hogy úgy torzítson, hogy az kellemes legyen (trióda, bakelit stb.) csak ismerjük fel, hogy mi is az ami tetszik nekünk Ha egy gagyi csatolókondenzátort kicserélsz, egyértelműen hallható és mérhető különbségek lesznek. Amikor építettem a DAC-ot kipróbáltam, hogy mi történik akkor, ha a digitális és az analóg tápot összekötöm. A zaj nem változott, sem spektrumanalizátoron, sem szkópon sem meghallgatva, a torzítás nem változott, a jelalak nem változott és a hangja sem változott, tehát jól sikerült a nyákterv. Persze ahhoz képest nem változott, amikor teljesen független trafókat tettem mindenhova, ezért döntöttem úgy, hogy külső tápos megoldást használok és AC tápot, így minden ugyanarról az AC-ről megy, de külön egyenirányítva, pufferelve és stabilizálva (analóg, digitális és a mikrovezérlő). Amikor a tranyós erősítőmben kicseréltem a BC182/212 párosokat 2SA2240/970-re sokminden változott, a THD alacsonyabb lett és a zaj is lényegesen alacsonyabb lett ugyanakkora nyugalmi áram mellett. Tehát az alkatrészek milyensége fontos, de nem mindegy, hogy melyik alkatrészekről van szó, például közepes hangerőn semmi különbség nincs a 10000uF puffer és az 50000uF puffer között egy erősítőnél. Ha a DAC-ot kapcsolóüzemű tápról járatod aminek a kapcsoló, vagy burst frekvenciája (túl alacsony a terhelés) hallható tartományon belül van, akkor zajos lesz "sziszegni" fog, de, ha a táp jó és nem hallható frekvenciatartományban kapcsolgat, akkor nem lesz különbség a kapcsolóüzemű és az analóg tápos megoldás között. Lehet jönni a frekvenciafüggő impedanciával, de annak akkor van jelentősége, ha nagy a terhelés, de egy DAC-nál például lófütty a terhelés, ha esik a tápfesz magas frekvenciákon néhány ezred voltot, azt az életben nem fogod észrevenni, legfeljebb akkor, ha tápfeszig van kivezérelve.

    Ha azt mondja, hogy tranzisztoros szűrőt rak a tápra és egyértelműen hallja a különbséget, az legjobb esetben is azért lehet, mert hallani akarja, rosszabb esetben csak ront a tápon a megoldás és a hibá hallja jónak szerény véleményem szerint. Az, hogy valaki már eladásra is akar DAC-ot, vagy fejhallgató erősítőt építeni, de még alapszinten sem ellenőrzi objektív módon a végeredményt egy rossz vicc.. :W

    type your text here..

  • bkercso

    nagyúr

    válasz .DLL #477 üzenetére

    Nem tévedsz. De ameddig ilyen sokan ennyire vakon hisznek a mérésben, addig véletlenül sem szabad azt a hibát elkövetni, hogy mérési adatot tesz közzé az ember. Egyik hifi műhely sem tesz ilyet, csak a kommersz/nagy gyártók.

    Amúgy meg ismét bevallom férfiasan: nincs olyan mérőapparátom, amivel a 2. soros cap-multi hatását kimérhetném a 100dB tartományban, valós környezetben. Így nem tudom, mitől szól jól. :Y

    Jacint78: A lassúságról: az NE5532 10 MHz-es, míg az OPA128 meg 1 MHz-es...
    Einstein szerint mindent csak annyira szabad bonyolítani, amennyire feltétlen szükséges. Nem kevésbé. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz .DLL #477 üzenetére

    A blogomban írtam a HexFET erősítőről. Meg is mértem a három féle áramgenerátort, és pont fordított sorrend jött ki közöttük, mint fülre. Innentől nem érdekel a dolog. :) (Persze az igazán jó kapcsolások torzítását az itthoni hangkártyámmal nem is kezdem el mérni, mert a hangkártya (vagyis ADC) hangja bőven alatta marad ezeknek. Csak DAC-om van jó egyelőre.)

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • liszi70

    nagyúr

    válasz .DLL #538 üzenetére

    Elolvashatnád te is, meg kammerer is az első és az első pár tucat hozzászólást. Szerintem félreértitek a topik "célját". :D

  • liszi70

    nagyúr

    válasz .DLL #540 üzenetére

    Tudom, hogy olvasod, azért ért meglepetésként, amit írtál. :D NEM az volt a topik célja, amit most belesulykolni próbáltok. Pontosan emlékszem a körülményekre és a miértre, részese voltam azoknak a vitáknak, amiből táplálkozott a placebo-topik ötlete, ismerem Aladár motivációját. A célközönség sem az, amit tippeltek, sőt, pont ellenkezőleg. :)

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz .DLL #551 üzenetére

    Azt felejted ki a képletből, hogy mindenkinek máshol kezdődik az a szint, ami már ezotéria, vagy hit.
    Nem lehet ezt különválasztani a fő témától, bármennyire szimpatikus a "jobb a békesség" elve. Erre a topikra nincs szükség, nincs létjogosultsága, mert a placebo NEM külön téma, hanem a hifi-házimozi (és még temérdek más egyéb téma) alapvető, járulékos része, ha kellemetlen és konfliktusokkal terhelt ez, ha nem. :)
    Nem véletlen, hogy gyakorlatilag kihalt ez a topik. :D

    [ Szerkesztve ]

  • liszi70

    nagyúr

    válasz .DLL #553 üzenetére

    "Mondhatjuk úgy is, hogy oké ez a magasabb ingerköszöböt is átlépő témák és megoldások topikja."

    Akkor lenne igazad, ha a "magasabb ingerküszöböt átlépő témák és megoldások" nem jelennének meg a hifi, vagy a házimozi topikokban. De mivel ettől a topiktól függetlenül és természetesen ugyanúgy megjelennek (nagyon helyesen) így továbbra sem érzem, hogy ez a topik lenne a megosztottságot és vitákat elsimító felület. :D
    Hagyjuk, lényegtelen, elfér..... :)

Új hozzászólás Aktív témák