Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Pár napja találtam rá a topicra, elsőre nem is gondoltam hogy a PH-n ez is ilyen mélységben megtalálható.
    Az utóbbi években le voltam maradva ebben a témában, így most a napokban jó pár dolognak utánanéztem.
    Amin meglepődtem, az nem is inkább az hogy mi minden megvalósítható, meg milyen SW-ek vannak, hanem hogy mostanra mennyire olcsók lettek egyes eszközök, illetve mennyire kicsik. Konkrét nagyobb projektem nincs egyelőre, elsősorban hobby célből ismerkedem velük (kivétel az utolsó szekció a nyaralóról szóló kérdések).
    Viszont sok kérdés is felmerült bennem rengeteg különböző területről. Először is leginkább az elektronikai felépítésükről, megbízhatóságukról:

    - Egyik oldalon olvastam olyat, hogy a villanykapcsolói helyre rakható kapcsolómodulok közül a nullavezetőt nem igénylők "kevésbé megbízhatóak". De egyáltalán mi az ami elmegy a nullavezető nélkül is (én ugyanis eddig nem láttam ilyet neten) ? Ezek pontosan hogyan működnek technikailag ?

    - Pl. a Shelly 1, 1PM, 2.5 -öt néztem. Erről mi az általános vélemény megbízhatóságát nézve ? Mi az ami előnye/hátránya (természetesen nem a gyári SW-ekkel) ?

    - Az ilyen kisebb vezérlők többsége általában papíron 10A-t vagy 16A-t tud kapcsolni. A belsejükben lévő reléket elnézve a gyakorlatban erről kétségeim vannak. Ennél nagyobb relékkel is volt rossz tapasztatatom 230-as fogyasztókat kapcsolgatva (még csak 230V retrofit ledes világítások, 50-200W nagyságrendű kapcsüzemű tápok kapcsolgatásával is, pedig jórészt nem is noname relék voltak). Távirányítós dugaljak reléi is gyakran halnak meg pár év alatt (kis terhelésekkel, pl. dugasztáp, ledes lámpa is).
    Az okosotthonos cuccokkal ilyen szempontból mi a helyzet ?
    - Ezen felül a relé-átkapcsolás által (DC5V, DC12V tekercsek) keltett induktív zavarokkal adódtak egyszerű inverz diódával nem megoldható problémáink szabadulószobás gyakorlatban. Ezek a vezérlők ilyen szempontból mennyire lehetnek jól megcsinálva (könnyebb egy fix relére, komoly szaktudás, műszerezettség, stb. is meglehet nekik, de azért felmerült bennem a kérdés az eszköz-árszinteket nézve) ?

    - Szilárdtest relét alkalmazó kapcsoló-eszközök mennyire vannak már a piacon ? A kicsit drágább, nem nagyon miniatürizált eszközökben már lehetne szerintem. Persze vannak hátrányai is, pl. melegedés, zárlat-védelmi igény, stb. (Én is most ezzel kísérletezek majd a nyaralós projektben, ld. lejjebb.)

    - Pl. a Shelly 1PM árammérője mennyire lehet pontos ? Milyen elven mérhet ? Áramváltó ? Egy komoly zárlat esetén mit csinálna ?

    - Nyaralóban most csináltam egy kis felújítást (normális lakáselosztó kialakítása, vezeték újrahúzás). A 2,5-ös sodort vezetéket érvéghüvelyezve elég sok helyre már alig fért csak be.
    Ezeknek az okosotthonos kapcsolóknak a sorkapcsait elnézve még az is kétséges nekem, hogy ezekbe a 2,5-ös tömör vezetékek belemennek ?
    Na meg persze a sorkapcsok méretei is, 16A-t erősen kétlem hogy bírnák (oké hogy állt. nem erre szokták használni, de specifikáció szerint tudja).

    - Külső árammérőkkel van valakinek gyakorlati tapasztalata ? Én leginkább egy ilyen áramváltóson gondolkoztam: [link] De van feszültségkimenetes verzió is: [link]

  • atesss

    addikt

    válasz ojb #17556 üzenetére

    "Szivárgó áram tölti ... "
    Ötletes, bár akkor ha jól sejtem itt nekik azért jócskán spórolni kell az energiával
    "- Nem relé, hanem valami "félvezető" kapcsol."
    Mármint hogy a nullavezetőt nem igénylő eszközökben energiatakarékossági okból nem relé van, hanem félvezetős kapcsolóelem ?
    Azaz ez akkor gyakorlatilag szilárdtest relé, még ha lehet nem is egy egybe tokozott alkatrészben, hanem a kapcsolás alkatrészeiből a gyártó által a nyákon kialakítva ?
    "... MINDIG rezisztív terhelésre vonatkozik!"
    Persze, ez egyértelmű. De egy lakásban azért általában nem túl sok a nagy induktív terhelés. Kb. ami eszembe jut az a mikro, esetleg a porszívó, talán az induktív főzőlapok. Meg a nagyobb régi (nem inverteres) klímák.
    És ezek többsége általában nem megy túl sokat. A hobbyműhelyben még lehetnek kicsit nagyobb induktív fogyasztók, de egyszerre sokat állt. azok se mennek.
    Míg a rezisztív - gyakorlatban valamilyen "fűtő" célú - eszközök egy jelentős része annál inkább (sütő, hagyományos vagy kerámia főzőlap, hősugárzó(k), villanybojler, mosógép, szárítógép, kávéfőző, vízforraló, stb.).
    " Az induktív vagy kapacitív terhelése a jelfogóknak"
    Néztem több eszközről is olyan tesztet ahol belülről is fotózták. De sajnos egyiknél se volt elég jó minőségű a kép ahhoz, hogy a relé pontos típusát le tudjam olvasni, és így magamtól utánanézzek.
    Na meg az is kérdés, hogy a gyakorlatban hogy bírja a relé azt a terhelést. Neves gyártónak (pl. Omron) elhiszem hogy tényleg fogja bírni évekig/több ezer kapcsolásig (az adatlap paramétereit betartva). De egy noname gyártónál már kevésbé hiszek nekik...
    "A shelly árammérése egyszerű "shunt" elven működik"
    Tényleg, végül-is ha utána a táp is a saját eszközükben van egyben, akkor gondolom megoldható zavarmentesre/biztonságosra így is.
    De a pontosság itt akkor nem a mérési elv miatt lesz rossz, hanem az alkatrészek olcsósága miatt (olcsón gyártott, nagyobb szórású shunt ellenállás; olcsó ADC; stb.) ?
    És a fázisszöget is ilyen mérési elvnél is akár meg lehetne állapítani elég pontosan, nem ?
    Csak megint alkatrész-költség függvénye ?
    "Ismereteim szerint 16A-es fogyasztáshoz elég az 1,5mm2-es vezeték használata."
    Ez nem így van. Eredetileg a nyaralófelújítás kapcsán most ennek a témának alaposan utánanéztem és utánakérdeztem (egy idősebb, és egy épp most végző villanyszerelő ismerőstől is).
    Falba rakott, védőcsőbe behúzott egyszeres szigetelésű vezetékeknél (és lakásokban ez az elterjedt) 16A-es kismegszakítóhoz 2,5-ös vezetéket kell használni. 1,5-ös vezetékre 10A-est kell használni. Megjelent kb. egy évtizede a 13A-es mint szabványos kismegszakító érték. 1,5-ös vezetékre azt esetleg lehet rakni, de már az sem ajánlott.
    Az megint egy másik kérdés, hogy a lakossági dugaljak többsége hosszabb távon a gyakorlatban nem bírná el a ráírt 16A-t.
    " nem "írisz nyomott" érvég hüvelyes vezeték"
    Igen, tényleg az sem mindegy milyen is a nyomás után a keresztmetszeti alakja. Direkt akartam a sajátom mellé egy másik fajtát is kölcsönkérni most a telkes szereléshez, de végül nem tudtam.
    Az "írisz nyomott" pontosan milyen is ?
    "resettable fuse gondoskodik az eszköz védelméről."
    Erre tudnál konkrét típusokat linkelni ?
    Szilárdtest relék védelme miatt most eléggé utána kellett néznem biztosíték karakterisztikáknak (sokkal jobban mint elsőre gondoltam volna...). Oda is sokkal jobb lenne valami resettable fuse megoldás, mint az olvadó.

  • atesss

    addikt

    válasz Chal #17557 üzenetére

    Na ez az EU tervezés ez jó hír. Számomra még jobb is mintha USA lenne (ahogy tudom ott azért vannak európai szem számára kicsit furcsa villamossági szabványok is).
    CE tanusítvány mondjuk gyakorlatban nem sokat ér (oké, papíron az alapvető szabványoknak legalább megfelel, de az a minőségről még nem sokat mond el, stressz teszteket ahhoz nem csinálnak).
    UL tanusítvány már egy fokkal jobban hangzik.
    De TÜV vagy hasonló, német tanúsítvány lenne az igazi.
    "16A fölött overpower üzenet (mqtt-n, webes felületen) kíséretében kikapcsol"
    Ez akkor egész jó. Vajon a Shelly nem konnektoros eszközei is tudják ezt ?
    Bár ha igen, akkor is gondolom csak a beépített árammérősök.
    Ez a kikapcsolás akkor jól gondolom hogy a kismegszakítóhoz képest sokkal-sokkal gyorsabb ?
    "A feszültségkimenetes verzió ha jól rémlik annyiban tér csak el, hogy abban gyárilag benne van már valamekkora Burden"
    Még nem néztem utána ennyire a témának. Ez a burden akkor egyszerűen egy az áramváltó tekercsével sorba kötött ellenállás, amin adott áramnál adott feszültség esik ?
    Ez egy sima ellenállás akkor ? Standard 0,4-0,6W ? Vagy több ?
    Nyilván a pontosság nem árt, min. 1%-os biztos kéne legyen (az még ugyanúgy filléres közeli mint a 3-5%-osak). De lehet jobb lenne 0,2-0,5% pontosság (ok, lehet az olcsó áramváltó sem pontos, de ha épp mégis, nehogy már ez a filléres alkatrész rontsa le az egészet). Csak aztán az már lehet nem is olyan olcsó.
    "Ha belevágsz, akkor érdemes ránézni a választott eszköz ADC képességeire, mert eléggé pontatlanok tudnak lenni, és néha nem is lineárisak."
    Belenéztem az ESP-s tesztbe, hát ez azért durva ! Én azt hittem max. 1-2 %-okról lesz szó, de ez sokkal-sokkal több. Ha ez tényleg igaz, ez így eléggé használhatatlanná teszi az ESP32-t (nem csak erre).
    Én amúgy - legalábbis a nyaralónak a földszintjére biztosan - egy Raspberry-t használnék, ahhoz ugye valamilyen ADC mindenképp kell. Van is valami I2C-re köthetőm, de az ADS1x15-nél olcsóbb darab. Az biztos hogy csak 4ch, és az is biztos hogy 12bit-nél nem több. Az ADS1115-ből az adafruitos horror árban van, de ahogy nézem "klónok" vannak sokkal olcsóbban is.

    A Shelly 3EM elég jó cuccnak tűnik. Csak sajnos az ára is már komolyabb.
    De ha pl. én most csinálnék egy komplett villamossági felújítást (vagy új kivitelezést), akkor tuti beraknék egy ilyet, még ha amúgy nem is nagyon lenne más okoseszköz a lakásban, akkor is.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz atesss #17572 üzenetére

    Megnéztem, ADC-nek most egy PCF8591-es modulom van [link]
    Ez mint kiderült csak 8 bites, ami elég karcsú. 30A-es méréshatárra ez már önmagában [(1/256)*30A]*230V = 27W-os maximális felbontást jelentene csak. Szóval akkor egy pontosabb ADC-t is kellene vennem - ha mérni is akarom a fogyasztást.
    12 bitnél - az ADC miatt legalábbis - a felbontás 1,7W-os lenne, ennél már csak az áramváltó is biztosan jócskán pontatlanabb lenne sajnos.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    Üdv !

    A szerelődobozba rakható, olcsóbb vezérlők (akár pl. Shelly) közül van olyan amelyik gyári FW-el tud olyat, hogy egy a központtól MQTT-n leküldött paranccsal tiltom a fizikai kapcsolót ?
    Tehát alapból, egy standard villanykapcsolóval kapcsolható a világítás ki-be.
    Viszont ha leküldök neki egy parancsot, akkor onnantól kezdve hiába kapcsolgatják a villanykapcsolót, nem történik rá változás (távolról persze vezérelhető marad).
    Majd ha később leküldöm az engedélyező parancsot, onnantól ismét kapcsolható helyileg.
    (Áramszünetnél persze nem kell hogy megjegyezze ezt.)

  • atesss

    addikt

    válasz vkp #17588 üzenetére

    Hmm, ez alapvetően egy elég jól összeszedett manual !
    btn_type  detached
    Ez jelentheti azt ami nekem kell ?

  • atesss

    addikt

    válasz ojb #17591 üzenetére

    "amennyiben távolból szeretnéd letiltani a lokális kapcsolást"
    Igen. És az újraengedélyezést is távolról szeretném.

    "de kapcsolni viszont szeretnéd"
    Igen, ilyen "helyi tiltott" állapotban viszont távolról szeretném kapcsolgatni is.
    Persze az is egy kerülő megoldás, ha egy pillanatra engedélyezve van a helyi kapcsolás is, és ezalatt én átkapcsolom távolról. Persze csak akkor, ha a helyi gomb ilyenkor "váltó" módban van (mindegy épp miben volt, csak akkor kapcsolna át, ha épp abban a fél másodpercben amíg engedélyezve van, pont kapcsolgatják).

  • atesss

    addikt

    válasz ojb #17591 üzenetére

    Ja várj, most így visszaolvasva esik le, hogy te itt mire is gondolhatsz mint "low-level" megoldás.
    Arra gondolsz, hogy egy kétáramkörös okoskapcsolónál a 2.-es relét tekercsét, és az 1.-es áramkörre kötött kapcsolót sorba kötöm ?
    Tehát így a 2.-es relé távoli átkapcsolásával tudnám a kapcsolót engedélyezni és tiltani (ténylegesen a kapcsolón átfolyó áramot fizikailag megszakítva) ?
    Nem mondom, szigorúan a feladat "megoldását" tekintve ötletes.
    De azért ez így elég fapados megoldás lenne...

  • atesss

    addikt

    válasz Chal #17581 üzenetére

    Az overpower-es kikapcsolásos kérdésről tudsz infót ?

    Hát igen, az R-Burden-kérdésnek még utána kell néznem.
    Ehhez a kalkulátor amit linkeltél tök jó lenne, csak sajnos még az SCT - általad is linkelt - adatlapja alapján sincs meg az egyik alapvető infó ami mindenképp kellene a kalkulátornak, a "Current sensor turn ratio".
    Szerencsére van lakatfogós multiméter adapterem (valami márkásabb, hihető pontossági osztály-al, stb.), majd utólag azzal is tudom még kalibrálni.

    Shelly-t úgy láttam lehet kapni több magyar boltban/webshopban is, ott azért csak van raktárkészlet.
    Ha csak 1-2 db kell, akkor nem hinném hogy megérné közvetlen a gyártótól rendelni.
    Vagy miért, mekkora az árkülönbség ?

    MOD:
    amúgy ha már áramot mérnék egy okos otthonban, akkor az lenne az igazi, ha a legtöbb külön kismegszakítóra rakott kört külön is lehetne mérni. De ehhez túl nagy az SCT, és szerintem még china-ból is drága.
    Valami ilyesmi lenne jó: [link] Csak a 10A kevés, 16A min. kellene (pár helyre meg 20A is lehet, pl. tűzhely áramkör).
    Kérdés hogy nagyobb árammal mennyivel drágább na meg mennyivel nagyobb. Na meg hogy átfér-e a lyukon pl. egy 6-os vezeték.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    Okosotthon alapú vezérléssel még egy az előző kérdéseimtől teljesen különböző feladat megoldását is terveztem.
    Egy tervezés alatt álló szabaduloszobában egy "színeket levillogó" (pontosabban inkább pulzáló) játékelemet akartam csinálni IKEA TRADFRI okosizzóval.
    Illetve továbbgondolva, egy vezérelt alapvilágítást is meg lehetne csinálni vele ugyanide (a fényerő, esetleg a színhőmérséklet is változik a szobában az eseményektől függően, akár villog, stb.).
    És - sok egyéb okosotthonos izzóval ellentétben - a TRAFI alapabb típusainak az ára egész kedvező.
    Sajnos a projekt egyelőre fel lett függesztve, így "kvázi projektpénzből" nem lettek megvéve az alkatrészek hogy kísérletezzek vele.
    De most azon gondolkodtam hogy lehet magamtól is megvenném, és nekiállnék foglalkozni vele.

    Amikor ez tervezve volt pár hónapja, valahol láttam egy videót, hogy lehet 3rdparty appal vezérelni az IKEA Tradfi-t, de nem nem menten bele részletesebben. Most viszont rátaláltam a Zigbee2mqtt projektre: [link]
    Vezérel valaki ezzel (vagy akár más hasonlóval) IKEA Tradfi cuccokat ?
    Zigbee kommunikációs modulnak mit lehetne ehhez használni ?
    Az IKEA saját hub-ja [link] 10e Ft-ért nem túl olcsó (főleg ugye amíg nem tudom biztosan hogy megoldható-e az egész rendszerrel az, amit szeretnék).
    Létezik más ami kompatibilis lehet a TRADFI rendszerével, és olcsóbb (nem baj ha külföldről ebay, ali, stb.) ?

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17614 üzenetére

    Ja-ja tényleg elég részletesek az infók az adapterekről is. Mondjuk egy ilyen - nem gyártói - leírásban nem a legjobb hogy csak annyit írnak a CC2531 hatótávjáról, hogy "~30m line of sight"...
    Találtam egy elég részletes magyar leírást is: [link]
    Meg itt a fórumon is ahogy látom sok szó volt a CC2531-ről: [link] , nekiállok átolvasni.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17621 üzenetére

    Nekem mivel most első körben még kísérletezésre kell csak, nem kell annyira a nagy hatótáv.
    Csak rákérdeztem, mert féltem hogy lehet nagyon kicsi, de akkor a többiek visszajelzése alapján annyira azért nem vészes.

    De ha persze drágább mondjuk egy ezressel, akkor annyi pluszért legyen az antennás/erősebb.
    Te nem szettben vetted a debugerrel és az átalakítóval ? Vagy ezek már megvoltak ?
    Mert olyan egyelőre nem nagyon találtam hogy szett, amiben antennás CC2531-es van.
    Mennyi ideje rendelted ?

  • atesss

    addikt

    válasz Chal #17633 üzenetére

    Az áramváltó mérési elvéből fakadóan elméletben teljesen mindegy, hány vezetéked van. Csak az számít, hogy mekkora (vektoriálisan)-összesített áram megy át az áramváltó tekercsének a közepén.
    De gyakorlati tapasztalatom még nekem sincsen.

    A lakatfogó tudtommal kicsit más, legalábbis én úgy tudom hogy a villamos méréstechnikában használt lakatfogók Hall-elemes technológiával működnek.

    A kismegszakítókat állt. úgy szokták bekötni, hogy alul van a bemenete (néhány, leginkább ipari típust kivéve alulról sínezhetőek csak). Neked hogyhogy alul két vezeték van ?
    Illetve azon is csodálkozom, hogyhogy vannak a lakáselosztódban (vagyis a mért oldalon) külön fázis-biztosítékok.
    (Amúgy saját véleményem szerint ez egy gyakorlatban hasznos dolog, én is most csináltam egy ilyet a nyaralós felújításnál magamnak, bár ott csak egyfázisú a rendszer. De attól még nem láttam egyetlen ilyen kivitelezést sem még.)

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17703 üzenetére

    Akkor ezek szerint megjött az antennás CC2531-ed ?
    Hatótávját próbáltad már ?
    A frissítése mennyire volt bonyolult az ESP8266-el ?
    Azt látom hogy a nem túl nagy pin-ekre forrasztani kell egy-egy kábelt.
    A kábelek másik végét bedugod az ESP-be, és akkor más plusz HW nem kell ?

  • atesss

    addikt

    Ahogy látom sokan RPI-n is Docker alól működtetik a központjukat.
    Ez HW-es és SW-es szinten milyen terheléssel jár ?
    (Proci, memória, tárhely)
    Van külön az RPI-s Docker beüzemeléshez valami jó leírás ?
    Ha más is futna azon az RPI-n (3B, vagy 3B+; nem 4-es) ami a központ lenne, az miben lehet probléma ?
    (Mivel nem egy lakásba menne, az okosotthonos kész eszközök nagyon kevesek lehetnek, kb. 1-2 Zigbee lámpa, 1-2 Zigbee mozgásérzékelő, esetleg egy Shelly.)

  • atesss

    addikt

    válasz Sebiferi #17732 üzenetére

    Na ez jó hír, RPI-ben meg sokkal jobban is otthon vagyok mint ESP-ben.
    Tudsz erről tutorialt linkelni ?

    Amúgy részemről nem lenne baj hogy kifizessem pluszba magát a sniffert meg a kábelt.
    Annyi, hogy nem találtam olyat Aliexpress-en, aki szettben árul antennás CC2531-et.
    De ha külön rendelek az antennás CC2531-en felül plusz egy sniffert meg kábelt, az a plusz szállítási költség miatt viszont úgy már nem olcsó.

    A forrasztásos leírásodat viszont nem teljesen értem.
    Először olyasmire asszociáltam, hogy olyan vékony vezetékek, aminek magában a szigetelése (belső réz nélkül) feszülve rámegy a pinekre egymás mellé.
    És a vezeték rövid, így a másik oldalon megblankolva, egy fogóval a rezet kicsit áthúzod.
    Annyira húzod ki, hogy a túloldalon a kábelt a tüskére teljesen rányomva épp beleérjen a tüske vége a belső vezeték végébe.
    Vagy ez szerintetek nem működne ?

    és még mellé fér egy-egy tüskés vezeték
    Ezt a részét nem tudtam hova tenni.

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17621 üzenetére

    Akkor neked végül össz. mennyi idő alatt jött meg innen [link] ?
    Illetve milyen szállítással ?
    Az a fura, hogy alapból azt írja a Shippingre, hogy "Cainiao Super Economy for Special Goods" , 0,83$, 30-50 days.
    De ha kiválasztom bármelyik terméket, onnantól átugrik "China Post Registered Air Mail", $2.63, 20-31 days.
    Innentől bármelyik termékre (akár CC2531, akár CC251+Antenna, akár CC2540, akár konverter-kábel) a China Post lesz az alapértelmezett.

    adam3
    Akkor már kíváncsi vagyok a te tapasztalatodra is a szállításról.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17740 üzenetére

    Ez az idő egész jónak tűnik. Főleg hogy beleolvastam az Aliexpress topicba, és hát sokan panaszkodnak hogy mi a franc van most.
    China Post-al rendelted ?
    Tényleg van sok minden az eladónál. DC-DC konvertereket, Li-töltő és BMS áramköröket akarok pont venni, úgy látom azok is vannak neki. Lehet pont lesz olyan is amilyen épp kell.

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17738 üzenetére

    Hát ha már ESP-n és RPI-n is írjátok hogy nem volt bonyolult a CC2531 frissítése, akkor belevágok én is.
    Amit a nem antennás CC2531-ről olvastam a hatótávról, annál eddig csak sokkal jobbakat látok itt a fórumban az antennásról, úgyhogy úgy néz ki megéri az antennás.

    Inkább RPI-vel frissíteném.
    De azért nem árt ha van megvan minden HW az ESP-shez frissítéshez is.
    Ti pontosan milyen kiépítésű ESP32-t használtatok ?

    Én is szeretek forrasztani. De volt már amivel eléggé megszívtam, ezért inkább mégis vigyázok a húzósnak tűnő dolgokkal.
    Félbevágott Dupont kábelek voltak
    Az van egy csomó. Bár a blankolása néha problémás még jó blankolóval is (olyan vékony a fémmagja, és kemény anyagú a szigetelése, hogy szakad az egész).

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17749 üzenetére

    Okés, köszi, ez így simán jól hangzik hatótávnak.

    Gyűjtögetem is össze a rendelnivalókat. ESP32-t is biztos rendelek, szerintem mire megjön, nekiállnék Micropython-ozni is már.
    Amúgy ha van valakinek nagyobb Ali-s tapasztalata, segíthet a másik topicban: [link]

    Kövezzetek meg, de én körömmel szoktam
    Hát, az nemtom hogy lesz elég éles. Körömreszelőzől előtte ? :)
    Nekem volt ismerősöm aki foggal csinálta. De még a 1,5-ös villanyszerelési vezetéket is...
    Mondtam is neki, hogy beajánlom egy Amodent reklámba :)
    Amúgy közbe rájöttem hogy mikor annó ilyen vezetékkel sokat szívtam még nem volt meg ez a blankolóm [link] . Meg amúgy ezek a dupont vezetékek is elég változók, majd vadászok olyat a készletből aminek "gumisabb" a szigetelése.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz Sebiferi #17750 üzenetére

    Köszi, hát ennek a SW-es része akkor tényleg nagyon egyszerű.
    "Upload new firmware using ... this will take about 3 min."
    Hmm, nem egy nagysebességű periféria. Gondolom ez a FW pár MB-nál nem több.

    Vezetékezés:
    Na így már értem, ez nem rossz ötlet.
    Csak ahogy érzem tényleg eléggé el kell találni a szigetelés vastagságát hogy épp a kettő között legyen.
    Amúgy, szigetelés helyett vékony zsugorcső ?

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17757 üzenetére

    Hát, majd kipróbálom kiváncsiságból, de nem hinném hogy megszeretném....

    A fent linkelt automata blankolóm új korában tökéletesen vitte a 0.22-es riasztókábelt.
    Most már több éves, és sajnos 0.33 és az alattiaknál van amikor kicsit rá kell segíteni (pluszba rányomni kézzel a pofákra). De amúgy nagyon jó, hiába drága, nagyon megérte.
    És lehet ha vennék csere-pengét bele, megint úgy menne mint újkorában.

  • atesss

    addikt

    válasz vampire17 #17760 üzenetére

    Közben gondolkozom, hogy milyen okosotthonos eszközt lehetne még vennem, kísérletezési célból.
    Az lenne a szempont, hogy a vezérlési, programozási részét is minnél jobban ki tudjam próbálni pár eszközből, egyelőre a lehető legkevesebbet költve a HW-ekre.
    Ami eddig tervben van:
    - Antennás CC2531
    - IKEA Tradfi izzó, E27 színes spektrumos
    - IKEA Tradfi mozgásérzékelő
    - IKEA Tradfi kapcsoló
    - Egy Shelly, de mindenképp olyan amiben van árammérő

    Mit ajánlanátok még, ami olcsó, és sokféle "szolgáltatást tud" (azaz több fajta különböző parancsra tud reagálni, infókat küld vissza magáról, stb.) ?
    Akku infót a Tradfi-k küldenek vissza ?
    Olyan is jöhet, amit pl. Ali-ról most olcsóbban meg tudok rendelni előre.

  • atesss

    addikt

    válasz Sebiferi #17763 üzenetére

    Azt akarok is pont venni [link]

    De ez így magában nem egy kész okosotthonos eszköz, ez csak a hőmérő alkatrésze.
    Tudsz olyan olcsóbb kész eszközt ajánlani, amiben ez van ?
    Mert a hőmérő amúgy nagyon jó ötlet egy vezérlés-teszteléshez !

    vampire17
    Ja az előző az természetesen nem neked akart menni válaszként, csak félrenyomtam...

  • atesss

    addikt

    válasz Sebiferi #17765 üzenetére

    No közben meg pont megakadt a szemem Aliexpressen egy ilyenen: [link]
    ESP8266 DS18B20 Temperature Sensor Module
    (Van amúgy ugyanilyen DHT11-el is [link] )
    Létezik olyan FW, amit fel tudnék egy ilyesmire rakni, hogy kb. úgy használjam okosotthonos eszközként mint a többi cuccot pl. a gyári eszközöket ?
    Az se baj ha kicsit módosítani kell hozzá programkódon (pl. min. a GPIO port kezelést gondolom kellene a konkrét HW-hez).

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz Chal #17581 üzenetére

    Áramváltóra találtam egy másik fajta opciót: [link]
    Itt a kiegészítő áramkör vajon mit csinálhat pontosan ?
    Mert látszik hogy nagyon nem csak a burden van rajta.
    Lehet hogy segít valamit pl. az ESP-nek a pontatlan ADC problémáján is ?
    Sajnos ezt a plusz áramköröst 5A-nél nagyobbnál nem láttam egyelőre.

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17780 üzenetére

    Köszi a tippet.
    És ez ráadásul I2C-s, így nincs veszély egy pontatlan ADC-re sem.
    Na meg unblokk nem is kell így foglalkozni ADC-vel kódszinten sem.
    $2.14-ért találtam is az egyik Alis Store-ból ahonnan úgyis veszek már vagy 15$ fölött: [link]
    Az egyetlen hiányossága, hogy az I2C címe fix (nincs átforrasztható pad vagy jumper változtatni), így többet belőle egy SOC-ra kötni csak elég körülményesen és drágán lehetne (I2C multiplexerrel).

    Ugye csak a 3,3V-osnak van értelme, mert az ESP vagy egyéb okosotthonos SOC-ok már mind 3,3V-osak ? Na meg a Rapsberry is.
    De amúgy az 5V-os verzió működne jól 5V-os kontrollerrel (pl. valami régebbi Arduino, pl. Uno) ? Mivel csak egy tápfesz-konverter van rajta úgy látom, így attól még az I2C jelszintjei nem kerülnek az 5V-os tartományba.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17782 üzenetére

    Hát van pár fajta (és mindegyik oldalon még a különböző variánsokkal): [link]
    Olyat látok, ami 6 pines: 3.3V, GND, SCK, SDI, CSB, SDO :F

  • atesss

    addikt

    válasz LógaGéza #17785 üzenetére

    Ja, közben én is látom hogy ez lehet.
    Amit írtam az előbb: "3.3V, GND, SCK, SDI, CSB, SDO" - ezek a kapcsolási rajzon vannak (CON6 csatlakozó).
    De másik eladónál - a kapcsolási rajzon kívül - van kép az aljáról is a nyáknak a leírásban: [link]
    A nyákon pedig ugyanezek az előző pinek "VVC, GND, SCL, SDA, CSB, SO" felirattal vannak.
    Nem mondhatni hogy konzekvens a leírás...
    5V-ost amúgy nem látok SPI-ban, úgy sejtem hogy azért mert ott maga a kommunikációs protokoll talán kevésbé lehet feszültségtűrő.

  • atesss

    addikt

    válasz its_grandpa #17798 üzenetére

    No egy ilyesmit szerintem én is megcsinálok majd magamnak.
    Viszont lehet hogy én már inkább a fentebb beszélt BME280-al.

    Annyi a szépséghiba, hogy itt te nettó árakat írtál...

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    Sziasztok !
    Egy távoli fűtésvezérlés kiépítésén gondolkozok, ami két darab, éjszakai (vezérelt) áramra kötött hőtárolós kályhát vezérelne.
    Ez egyfajta "pilot" projekt lenne egy szabadulószobának, jelenleg a cél hogy minél kisebb anyagköltségből (illetve amennyire csak lehet a céges és a saját készletemben meglévő alkatrészekből), minél egyszerűbben kiépíthető legyen egy alap megoldás, ami ha beválik, a későbbiekben bővíthető lehet majd mind HW mind SW-szempontból. Illetve ha beválik, máshol is megvalósítható lehet (és akkor már komolyabb pénzügyi keretből).

    Első körben a HW-es kialakítást járnám körül.
    A központ célszerűen egy RPI lenne, valamelyik a készletemből (és amiről úgy látom hogy áprilisig mellőzni tudom). Mi a minimum HW követelmény hogy használható maradjon ? RPI1-es felejtős ?
    Az RPI vezetékes LAN-on lenne (a szolgáltatói router mellett). A végpontoknak a Wifi valószínűleg elérhető a célterületen (=a kályhák mellett), de ezt ezért még tesztelnem kellene.

    A két végpontra valami ESP-s eszköz kerülne. Ezek is akadnak, egyelőre szabadon (megvettem őket, de sajnos nem volt még időm komolyabban használni)
    Kellene mindkettőre egy olcsó hőmérő modul (lehetőleg olyan min. 3m-es kábellel), illetve egy-egy nagyáramú kontaktor(van készleten) + ahhoz még egy-egy kisáramú relémodul is (elvileg ez is van).
    Van ugyan 2db szilárdtest relém is, de félek hogy egy olyan 3kW körüli terhelésnél (10A+) nagyon nagy hűtőborda kellene rá, és így nehezebb is egy megfelelő érintésvédelemmel bedobozolni.

    Mennyire nagy gond ha az ESP-k betápja a vezérelt áramról menne ?
    A SW-es rendszer le tudna kezelni egy ilyet, pl. úgy hogy a legutóbbi mért hőértéket "megtartja", és kijelzi valamilyen formában (de azért jelezve hogy ez nem a valós idejű adat) ?

    Illetve monitoroznom kellene hogy mikor volt éppen vezérelt áram. Ha állandó tápról menne az ESP, akkor erre mi lenne a legegyszerűbb ? Biztos létezik valami kész, optocsatolós IC erre, nem ?
    Plusz azt is jó lenne monitorozni hogy mikor volt aktív a kályha. Mivel ez ha működik akkor kb. egy fix áramot fogyaszt, nem kell egy külön pontos fogyasztásmérés, csak hogy fogyasztott-e áramot (>10A) vagy sem. Erre mi lehetne a legolcsóbb-legegyszerűbb "mérő"eszköz ?

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    E27-es színes okosizzót keresnék, egy szabadulószobás játékelem lenne majd belőle.
    Annó is kérdeztem már itt is róla, mert ez egy régóta húzódó projekt, de most úgy néz ki végre tényleg megvalósul :)
    Egy színsort villogna (pontosabban inkább pulzálna) le folyamatosan.
    Ami lényeges lenne:
    - A lehető legnagyobb támogatás, kompatibilitás, sokan használják mások is.
    - Beszerezhető legyen itthon. Esetleg külföldről, de akkor is max. pár hét alatt, nem horror árú szállítással.
    - Lehetőleg minnél nagyobb fényerő a színes tartományban.
    - Ár nem lényeges első körben (annyiban jól jön ha olcsó, hogy ha jó tapasztalatom van vele, akkor máshol is használnék majd, és ott már akár nagyobb mennyiségben, csak fehér színűt is, és akkor már számíthat az össz-ár).
    Mit tudnátok ajánlani ?

    Illetve Zigbee gateway is kellene nekem hozzá.
    Ebből volt valami antennás verzió annó. Ez csak hatótávban több, vagy másban is jobb ?
    Az hogy stabil legyen meg (a lehetőségeken belül) egyszerű(bb) legyen programozni az fontos most első körben, de maga a hatótávolság nem.
    Központ egy RPI lenne (Na már ha sikerül addig szerezni... Most tesztelni-programozni van saját, de véglegesre azt nem adom.)

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    EV1527 szabványú 433Mhz-es ajtónyitás érzékelőhöz (leginkább [link] ) milyen ilyen szabványt tudó vevőt tudtok ajánlani Raspberry Pi-hez (esetleg Pico-hoz) ?
    Leginkább olyan kellene, ami itthonról elérhető gyorsan (mindegy hogy jóval drágábban).

  • atesss

    addikt

    válasz LouiS22 #38740 üzenetére

    Ez mit jelent pontosan ?
    Annyit jelez csak hogy "változás" van ? Tehát ha nincs meg az előélet tárolva rendszerszinten (elvileg kb. "végtelen" időre visszamenőleg, vagyis hát a legutóbbi kézi kalibrálásig), akkor nem tudod hogy nyitás vagy zárás történt ?
    De ez azért tuti nem, ez nagyon-nagyon amatőr lenne !

    De ha meg mégis ilyen gagyi, akkor mit ajánlanátok helyette ?

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Erről az okos-konnektorról mi a véleményetek ? [link]
    4000Ft bruttóért az ára elég jó. Csak hát az első kérdés vezérelhető/figyelhető-e nem a gyári sw-el.

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Shelly okosrelékkel akarnék egy olyat megvalósítani, hogy egy kisebb mobilklima bekapcsoltsága esetén, helyezzen áram alá egy egyszerű motoros zsalut. Azaz legyen szabad a levegőáramlás, amikor nyomja ki a klíma a meleg-oldali levegőt.
    Van is pont egy Shelly PLUS 2PM -em (más projekthez lett véve, de az még egyelőre nem valósult meg).
    Első körben jó lenne ha nem kellene ehhez központ.
    A Shelly webes felületen vajon lehet olyat megadni, hogy ha az egyik ÁK-n az áram elér egy adott szintet (mondjuk a >5W-nak megfelelőt), akkor kapcsolja be a másik ÁK reléjét ?

    Másik kérdés, hogy a Shelly mennyire bírja ha a mobilklíma árama megy át rajta ?
    (Még akkor is ha kapcsolni nem tervezném azt a relét - gondolom úgy kapcsolni nem is tenne jót a klímának; csak levágni róla az áramot.)
    Külső nagyobb relé/kontaktor itt ugye nem játszik (pedig volna is), mert ugye akkor fogyasztásmérést kilövöm.
    Vagy esetleg csak forrasszam össze a relé érintkezőinek a lábait a Shelly nyákján ?

  • atesss

    addikt

    válasz Audience #52465 üzenetére

    Én is most nézem épp, hogy kevesebb mint gondoltam. Adattábla szerint: "Cooling Current Input: 5.9A"
    De megtaláltam a konnektorba dugható fogyasztásmérőmet (ez régi fajta, nem okos):
    - Csak bedugva: 1W.
    - Bekapcsolva: Kezdetben, kb. 3-4p-ig 35W (éreztem is hogy nem hideg, csak venti.) Na a Shelly-nek ezt már érzékelnie kellene.
    - 4p után: felugrott 3,5A-re.
    - További 6-8p után: most 4.45A-t mérek (bár a hálózat csak 216V a mérő szerint).

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz Audience #52468 üzenetére

    Igen, így akkor kevesebb mint gondoltam, akkor bírnia kellene igen.
    És akkor elvileg tudja ezt önállóan, köszi !

    A napokban majd nekiállok próbálgatni a Shelly GUI-t ezügyben.
    Van Shelly GUI-ról esetleg valami ajánlott részletesebb cikk/leírás ?

    Bér először még a motoros zsalu kell. Mire eljutok a légtechnikai boltba, meg lehet rendelésre lesz csak nekik. Utána meg zsalu-csere. Szóval szerintem még lesz időm előtte kiismerni picit a Shelly-t.

Új hozzászólás Aktív témák