Új hozzászólás Aktív témák

  • alcsapalcsa

    tag

    Helló mindenkinek!
    A lustaság nagy lelkesedést ad az embernek, így találkoztam a neten a sonoff kapcsolóival, akkor még azt hittem ez sima liba lesz, de sok hozzászólás és cikk és leírás után írnék egy kis esszé-kérdést, amiért előre is elnézést kérek…
    Amit én megélek az okosotthonnal kapcsolatban: Van egy központi vezérlő, irányító-manager szerver, ami lehet (felhő, pc, mac, rpi … ) bmi, amin elfut a vezérlő program, és vannak szenzorok, illetve relék és az összes többi, csak a kettő közötti kommunikációt valósítja meg.

    1. gondolom ha lenne egy olyan kis központi egységem, amin fut a vezérlő program és amelyen van 100 kis tüske (pin) és rácsatlakoztathatnám a szenzorjaimat, akkor nem is lenne szükségem semmi egyéb eszközre.
    2. ha a végéről indulunk el: a szenzorokat, vezérlőket, ha az 1. lehetőség igaz, de nem tudjuk megvalósítani, be kell kötni a rendszerbe, erre megfelelőek az Arduino / NodeMCU lapkák. Biztos van sok más is, de én ezeket olvastam itt. Biztos van Zigbee-s lapka is, de azt csak a xiaomi zárt rendszerében olvastam itt, így nem foglalkozom vele :). Tehát ezeknek a feladata, hogy a szenzorokból kinyerje az adatokat, illetve ami vezérelhető azokat vezérelje is, illetve vmilyen csatornán kommunikáljon a központtal (wifi, 433hz, Zigbee, stb.)
    3. a központi egységemnek kell rendelkeznie vmilyen fogadó felülettel, amin keresztül kommunikál a szenzorokkal (azok vezérlőjével). Ez lehet bluetooth, wifi, vagy leginkább az előzőekben felsorolt (wifi, 433hz, Zigbee, stb.) csatornák. A RPI-nél ezért kell egy usb-s vmi, ami biztosítja ezt, feltéve, ha nem wifin akarok minden jelet továbbítani, mert akkor nem kell semmi. Ez lenne a fejemben a működési váz, és jöjjenek a plusz kérdések
    4. a kommunikációs csatorna lehetne simán kábel is? RPI-hez kellene kötni vmit, ami rendelkezik ilyen tüskékkel (pin) és bekötöm direktbe és kész? ez mondjuk a fentnevezett usb-s vmi (pl. Arduino)
    5. Az Arduino típusai között a különbség, hogy mennyi bemenettel rendelkezik, illetve milyen csatornákon tud kommunikálni, esetleg mekkora a mérete?
    6. a sonoff vezérlőket (nem a kapcsolók) úgy kell elképzelnem, mint egy NodeMCU-ra (vagy Arduino) felépített panelt? Azért Node, mert ESP8266 chip van benne és abban is az van, bár lehet a többiben is :), de végül is ez nem lényeges. Tehát egy alap vezérlő, amire rápakolták a 220v-ot, illetve a relét + néhány pint?
    7. ha a 6. pontra igen a válasz, akkor ezekre a pinekre én rárakhatom a szenzorokat is, ami egy szobába illik? Vagy ehhez kell mellé egy 2. pontban részletezett alap, amire ráhelyezem a szenzorokat?
    8. Egy lámpa kapcsolására nem az a legegyszerűbb vezérlés, ha egy sonoff-ot illesztek minden kapcsoló mögé, itt egy hozzászólásban linkelve volt egy egyszerű kapcsolás, a hagyományos kapcsolókkal hogyan köthető össze, majd egy másikban, hogyan lehet a szervernek visszajelezni, hogyan áll a kapcsolás, hogy ne zavarodjon meg. Eltekintve a faragástól, hogy be kell vésni vhova a sonoff egységet? Ez a megoldás (véséseket eltekintve – de mondjuk azt, hogy új lakásnál) egyszerűen megoldaná a váltókapcsolást is, egy lépcsőházban. Bekötöm a sonoffra a lámpát, ami meg addig a kapcsoló hálózata volt, azt meghagyom gyengeáramúra és bevezetem a sonoffba?
    9. Persze a sonoff-ok nem az eredeti felhős szoftverrel működnének!

    Kb így hírtelen ennyi gondolatom / kérdésem lenne, azért számoztam, hogy könnyebb legyen igen/nem válaszokat adni :)

Új hozzászólás Aktív témák