Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kiskornel

    addikt

    válasz clayman #4320 üzenetére

    Nem kellene vele még egy fél évet várnod? Kb. annyi kell, hogy megtanuld kezelni az obi + gép együttesét. Mikor már ott tartasz, hogy a 90%-a jó a lövéseidnek... akkor kellene publikálni.

    De tényleg, ha már tesztet csinálsz vedd ki a homályt okozó tényezőket:
    Pl.:
    - ISO 400 -> ISO100
    - 1/1250-ed záridő -> ajánlott 1/250; 1/320
    - Légkábel a fókuszpont előtt (nézd csk meg, keresztbe menő két csík a képernyő közepén)
    - Vagy JPG-be fotózz, vagy ua módszerrel dolgozd fel a RAW-okat. A RAW alapból életlen. Azon mindig élesíteni kell!!!
    - Írtad, hogy nincs állványgyűrűd. Mi lenne, ha könyvekből felraknál egy alátámasztást, és arra tennéd rá a fényképezőt.
    - Használj távkioldót.
    - Kapcsold ki a stabilizátort, ha nem kell.
    - Próbálj meg szűkebb blendével fotózni végállásba. F5,6..8
    - Ha már fókuszt tesztelsz, várd meg, még visszajelzi a gép (kapcsold be a csipogást).
    - Zajszűrés kikapcsolása.
    stb...
    Azt hiszem ezekből egy raklapnyi nem teljesült.

    http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

  • pitman

    őstag

    válasz clayman #4320 üzenetére

    Csak azért említettem a potenciális hibák kizárását, hogy el tudd dönteni, az objektív-gép páros valamelyikével (vagy mindkettővel) van probléma, vagy ehhez hozzájárul némi felhasználói hiba is. Ezt csak úgy tudod kideríteni, ha megpróbálod az utóbbit kizárni.

    A sík-nem sík felületek kapcsán az a lényeg, hogy a fókuszszenzorokra megfelelően kontrasztos kép kerüljön, hogy tudjon vele dolgozni. Vigyázni kell az ismétlődő mintázatokkal (esetedben az erkélykorlát, állványzat, nyomtatott szöveg) mert ezek megzavarhatják a fókuszrendszert.
    Azt sem szabad elfelejteni, hogy az af mezők nem teljesen olyan méretűek, mint ami a mattüvegen látszik. Túlnyúlhatnak a jelzett területen (általában ezt is teszik), emiatt, ha a kereten kívül jobb fogást talál a rendszer, könnyen arra áll be, holott nem ezt szeretted volna. Ezért nem szerencsés a nyomtatott szöveg fotózása, mert az af mezőt akár több sor is lefedheti, ekkor pedig nem tudhatod hova fog beállni. Ez mind ki kell tapasztalni, mivel minden fényképezőnél (típusnál, modellnél) máshogy alakulhat a dolog.
    Kültéri képek esetében figyelni kell a légszennyezettségre is, mert az is érdekes dolgot tud művelni.
    Célszerű ezeket a teszteket olyan módon készíteni, hogy később ismételhető (és a kapott eredmény egymással összehasonlítható) legyen, mert jó eséllyel csak így fogsz majd dűlőre jutni.

    A linkelt képeidet egyébként én "lágynak" tartanám, szerintem az objektív ennél többet tud, sőt az is nélküli változat is jobb az itt látottaknál. Ki kellene deríteni, hogy hol kerül a rendszerbe "homokszem", ami ezt okozza.

Új hozzászólás Aktív témák