Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sanca_

    csendes tag

    Hali.
    Olyan valakit keresek aki hasonló cipőben jár mint én RTX 4090-el, Budapesten, hátha tudunk egymásnak segíteni, vagy épp van RTX 4090-e és szeret zajszint mérésekkel "játszani".

    Vettem tegnap Zotac GeForce RTX 4090 Amp Extreme Airo VGA-t.
    Kipróbálva viszont nekem elég hangosnak tűnik, és nagy dilemmába vagyok hogy elálljak-e tőle és vegyek másik 4090-est.

    Szóval ha valaki Budapesti, és van 4090-e (ideálisan Zotac vagy Inno3d, de jó más is), és van ideje/kedve zajszint méréseket folytatni, akkor a 2 gép/VGA zaját össze lehetne komparálni, ugyan abban a tesztkörnyezetben.

    Olvastam sok 4090 review-t, és ott a zajszint méréseket, de rájöttem hogy ez mind nem egységes, és valamennyire szubjektív is (sok review-ban nem írják hogy mekkora távolságból mérnek, illetve nincs különbontva az "air flow", "fan bearing" és "coil whine" zaj kategóriákra), ezért szeretnék személyesen egy másik 4090 kártya zajszintjét is megmérni.

    Én az alábbiakat mértem eddig egy profi zajszintmérővel, 30 cm-re a vga-tól nyitott ház oldallal:
    - szoba 30 db
    - 0%(0 RPM de gép bekapcsolva): 33.5 db
    - 30%(1100 RPM): 36 db: fan bearing + air flow
    - 30%(1100 RPM): 37-38 db: fan bearing + air flow + coil "roar"
    - 50%(1600 RPM): 41-42 db: fan bearing + air flow + coil "roar"
    - érdekesség képpen ez utóbbi 2 cm-ről mérve 41-42 db helyett 51 db

    Ami zavar engem, az az hogy már 40 fok felett desktopban semmittevésnél is sokszor megemelkedik a venti 1100 RPM-re, így a zajszint is nő kb 3 db-t feleslegesen. Ezt ugye nem lehet szabályozni ha jól tudom, mivel magát a hőmérséklet/RPM görbét sikerült szabályoznom, viszont a minimum 30%-ot sehogy sem lehet felülírni 40 fok körül, csak felette tudom szabályozni (pl át tudom állítani hogy csak 80 foknál menjen 30% fölé)

    A másik ami zavar, hogy játék közben, ahol tulajdonképpen elég lenne 30% RPM is, hallani a fan bearinget meg a coil roar-t (nem whine hanem kicsit mélyebb), holott ha ezek nem lennének akkor kb 38 db helyett 35 db lenne a zajszint, és kíváncsi lennék más kártyáknál hogy van.

  • Sanca_

    csendes tag

    válasz Drizzt #6880 üzenetére

    Köszi a választ.

    Olvastam régebben az általad linkelt tesztet is.

    Az 1. lépésem volt hogy quiet BIOS-ra raktam a kártyát :)

    A techpowerup nem tér ki bővebben sem az Idle tesztre, sem arra hogy Gaming teszt alatt milyen fajta zajok vannak:

    - pl Idle-ban 45 fokot ír AMP Extreme-hez (ami nekem van), és 46 fokot MSI RTX 4090 Suprim X, és mindkettőhöz írja hogy Fan stop. Viszont ez kapásból nem igaz, mert AMP Extreme esetében kb 3 percenként 30 sec-re bekapcsolnak a ventik(ami néha kapásból +3-4 db), hogy 44 foknál lehűtse 40 fok alá, tehát eszerint max partial Fan stop érvényesülhet.

    - Quiet bios-al jó a zajszint amit írnak (bár a 31.8 db miatt szerintem a zárt ház legalább 1.5 méterre lehetett a zajszint mérőtől, nekem 30 cm-re az általuk említett 1152 RPM-en 38 db volt a hangerősség), de nem tér ki a zaj fajtájára. Pl. előző kártyám 3080 MSI Trio Z db-ben hangosabb volt, de ott ha jól emlékszem a levegőáramlás része volt csak hangosabb, nem volt mellé fan bearing zaj, ami más frekvenciája miatt talán zavaróbb mint a levegőáramlás által keltett zaj ugyan akkora db-nél.

  • Sanca_

    csendes tag

    válasz BeZol #6894 üzenetére

    Köszi a választ.
    Sikerült tesztet csinálni:
    ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO (ZT-D40900B-10P):
    [kép]

    Ha valaki csak a kép paramétereit nézi, szerintem az egész jó.
    Viszont az nem jön le sehonnan (meg másik tesztekből sem amiket olvastam vagy linkeltél), hogy mennyire hangos a kártya.

    - A szobahőmérséklet 22.5 fok volt a teszt alatt.
    - A szoba alapzaja 30 db (gondolom mert ennél lejjebb nem mér e műszer), PC bekapcsolva idle módban 33 db (HDD-k miatt)
    - A VGA-től horizontálisan 30 cm-ről mérve nyitott háznál 38 db volt a zajszint.
    - Volt Coin Whine is, de az kb csak 35-36 db lehetett, nyílván ez nem mért csak saccolom.
    - Az air flow kb 35-36 db lehetett (ez is saccolás).
    - A leghangosabb a "fan bearing" noise, úgy gondolom ez miatt mért 38 db-t a műszer, ezt hallani a leghangosabbnak.

    Te egyébként hogy azonosítottad be hogy a PSU-ból jön a CW? Mert én nem tudom ennyire kihallani hogy honnan jön :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák