Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • új kérdező

    csendes tag

    Üdv mindenkinek!
    Segítséget szeretnék kérni tőletek. Kértem árajánlatokat napelemes rendszerre. Az általam megadott adatok: évente 4100 kWh, dél felé néző (sátor, nyereg, ferde kinek melyik jó) tető, 3x16A, Kiskőrös és tételes árajánlat. És az alábbi napelem-inverter párosításokat kaptam. Az egyforma sorszámúak az összetartozóak.
    Napelemek:
    1. Prestige Full Black 300W monok.Hatásfok:18,4, 13db
    2. Sharp ND-RB 275W,Hatásfok:16,8, 14db
    3. Ulica Solar-UL 270P-60 270W, Hatásfok:16,5, 16db
    4. S-Energy SN270P-10 270W,Hatásfok:16,5, 12db
    5. Kioto 270W,Hatásfok:16,4, 15db
    6. Recom Solar 270W, Hatásfok:16,5, 13db
    7. Amerisolar 280W, Hatásfok:16,5, 13db
    8. Amerisolar 280W, 13 db; QCells Q.Plus 280W, Hatásfok:16,8 13 db; AUO SunForte monok. 327W, Hatásfok:20,6, 11 db;(ez a cég három ajánlatot adott, ők még többféle napelemet is árulnak)
    9. WINAICO WST-275P6 PERC 275W, Hatásfok:16,5, 14db
    10. Amerisolar 280W, Hatásfok:16,5, 14db
    11. SoliTek 270W, Hatásfok:16,6, 12db; SunTech Maxim 290W monok. (okos, optimalizálóval gyártott), Hatásfok:akár 21,31 (ajánlatban írták), 11db; Luxor Solar 275W (pontos típus nem derült ki az ajánlatból), Hatásfok:16,4 vagy 16,9, 12db; (ez a cég három ajánlatot adott)
    12. BAUER SOLARTECHNIK 290W monok. (pontos típus nem derült ki az ajánlatból) Hatásfok:17,5, 12db
    Inverterek:
    1. Solaredge SE 5k (3x10A)
    2. Fronius PRIMO 3.6 light
    3. Astrasun 4000 Twins Beta 4200 TL
    4. SolaX X1-3.0-S
    5. Fronius Symo 4.5-3M 3fázisú
    6. Fronius PRIMO 3.5-1
    7. Fronius Primo 3.6-1
    8. Growatt 3600MTL-S, Fronius Primo 3.6 Light, SolarEdge SE3500H HD Wave (ez a cég három ajánlatot adott)
    9. KACO blueplanet 3.5 TL1
    10. Growatt 3600MTL-S
    11. 2x Fronius Primo 3.0-1, 1x Sununo Plus 3K-M (ez a cég három ajánlatot adott)
    12. Fronius Primo 3.0-1
    Ha JRC szerint nézem akkor szerintem több nem teljesíti az elvárt mennyiséget. Vagy rosszul látom? Tényleg a JRC-nél az elején a classicot vagy a climatet kell választani?
    Akik kisebb rendszerre adtak árat azok most elnézhettek valamit vagy valamit jobban tudnak mint a JRC?
    A JRC mennyire elfogadott mennyire valós adatokat ad? Lehet e "rá" hivatkozni?
    A fő kérdés az, hogy melyik sorszámú ajánlat adóval érdemes foglalkozni? Azok akik kisebb rendszerre adtak ajánlatot azoktól érdemes korrekciót kérni?
    Az árak ebből adódóan változatosak 1,5-2,3 millióig. Meglepődtem, hogy tartalmilag nem volt két egyforma, itt nem csak a napelem-inverter párosra gondolok, hanem az ajánlat mellé tett egyéb információkról. Gondolok itt pl. a szerelési garanciára, összetevők reklámjára, különböző segítségekre. Volt aki bő lére eresztette és az utolsó csavarig mindent tételesen leírt, volt olyan aki nem írt típusokat és olyan is aki csak árat és kihagyta a miből mennyit részt.
    Nekem új dolog a PERC technológiás napelemek, ahol alul van egy visszatükröző réteg a hatásfok növelésére, de ezeket talán csak monok. paneleknél használják és az egyiknél már a napelembe teszik az optimalizálót. Mivel ferde tető azért gondolom a polikristályos napelemek a jók. Arról van e valakinek infója, hogy kb mennyi lehet az éves különbség a polik. és a monok. napelem között, Azért kérdem, hogy megérhetné e beruházni monok-ba, vagy amit nyerek a réven bukom a vámon?
    És még egy fontosnak tűnő dolog, igaz tudom, hogy teljesen itt se jutottatok talán düllőre ebben a kérdésben. Solar Edge inverter és optimalizálók vagy nem? A neten is van aki dícséri meg kimutatások vannak a hatékonyságra stb van aki szerint nem térül meg áramot veszít mert még éjszaka is "dolgozik", meg hát a kétszeres konvertálás.
    +1 Ha már van 3 fázis akkor érdemes e erőltetni inverter téren vagy sem? Az ajánlat adók közül talán csak 2 írt 3 fázisú invertert. a 3 fázis szét van osztva a házban, azaz a ház egyes részei más-más fázison vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • új kérdező

    csendes tag

    Köszönöm a válaszokat. Hát kusza nem kusza, szerintem összepárosíthatóak az összetartozó elemek. :) Igyekeztem minél több infót és kérdést beletenni, hogy az utánam jövőknek könnyebb dolga legyen. Fogtam egy szögmérőt és szembe álltam a tető végével és lemértem, igaz csak talajszintről, ez gondolom nem nagyon befolyásolja az eredményt :) , a szöget ami úgy tűnik 100 fok fent a csúcsnál, gondolom akkor a dőlésszög 40 fok lehet.
    Tehát érdemesebb 3 fázisú inverterben gondolkodni. A tetőt nem árnyékolja semmi és egysíkú, ez az előző írásomból kimaradt.
    Az előző írásomban felsorolt napelemek közül van e kerülendő vagy preferált?
    Majd ha szűkült a kör újra jelentkezem, vagy ha menet közben eszembe jut valami.

  • új kérdező

    csendes tag

    válasz Geresics #618 üzenetére

    Múltkor ezt írtad: Egyedül az amperitás miatt lehet szűk a keresztmetszeted, mert 1x16A-re 3,6os inverter megy rá maximum. Itt mit jelent a 3,6?
    Tervben van 2-3 klíma beépítése amelyek 3-4 A "esznek" per darab. Kérdésem, hogy ebben az esetben is járható az 1 fázisú inverter vagy itt a jobb amper elosztás miatt inkább 3 fázisú lenne jobb?
    Mivel úgy saccoltam, hogy a évi 4100-hoz olyan 3,8kWp-s rendszer lehet a jó, így az ajánlat adókat is erre felé próbálom terelni. Szerelésen beüzemelésen kívül még milyen feladatokat kell, kellene elvégezni a rendszer szerelőknek? Gondolok itt pl. mérésekre, jegyzőkönyvekre stb.
    A válaszokat előre is köszönöm.

  • új kérdező

    csendes tag

    Ezekről a napelemekről vélemény: Korax Solar KS-270P (ez állítólag magyar"gyártású"), SHARP ND-RB 275.

  • új kérdező

    csendes tag

    És a rendszer telepítésén beüzemelésén kívül milyen egyéb feladatokat, papírozást kell, kellene a telepítő cégnek végezni? Mire érdemes figyelni ilyen szempontból az ajánlatokban?

Új hozzászólás Aktív témák