Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rii

    nagyúr

    válasz rii #156 üzenetére

    úgy látom, 800.000-ért semmit se adnak .-(

    a legkisebb rendszer is 1.200.000
    és gondolom olyan 4.000 ft havi villanyszámlát vált ki ....

    piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

  • And

    veterán

    válasz rii #157 üzenetére

    "és gondolom olyan 4.000 ft havi villanyszámlát vált ki ...."
    Szerencsére nem kell tippelgetni, mivel a 2kW-os csúcsteljesítményből és a szokásos 13%-os éves hatásfokból számolva 2400 kWh körüli energiát képes termelni évente, és ezt oda is írták :U. Az havonta 200 kWh, alaphangon minimum 40 Ft/kWh-val számolva 8 ezer forint, de inkább több.

  • And

    veterán

    válasz rii #159 üzenetére

    "a 200-at elosztva 30-al azt jelenti, hogy napi 6,67 kWh órával lehet gazdálkodni, ami 667 Wh?"
    Így is fel lehet fogni, de ugye 6,67 kWh az 6670 Wh-val egyenlő, a villanyszámlát viszont havi fogyasztás szerint fizeted, a megtermelt energia pedig nem véletlenül éves átlagot jelent (nyáron nyilván több, télen kevesebb az egy nap vagy hónap alatt megtermelt átlagos energiamennyiség).
    "az 6,67 óráig bír el egy 100W-os fogyasztót / nap?"
    Az előbbiek értelmében egy 10-es szorzó ugyan kimaradt, de ennek így nincs értelme: ha a megtermelt energiát nem tárolod el (helyi akkumulátortelep segítségével, ami ekkora nagyságrendben már eléggé értelmetlen dolog egy egyéni fogyasztó számára a költségei miatt) vagy nem táplálod vissza a hálózatba, akkor az számodra elvész, a fogyasztók teljesítményfelvétele nem fog változni attól, hogy mennyi az aktuálisan előállított teljesítmény, ami a pillanatnyi fényviszonyoktól függ. Éves viszonylatban a megadott energiamennyiséget tudja előállítani, illetve a hálózatba visszatáplálva ennyi energiát (kilowattórát) tud neked megspórolni. Ha a havi 8-9 ezernél nagyobb a jelenlegi villanyszámlád, azaz havonta több, mint 200 kWh a fogyasztásod, akkor ez az összeg - éves átlagban - levonódik belőle, és csak a maradékot kell fizetned. Ha pedig a fogyasztásod ennél kevesebb, akkor az egyenleged pozitív lesz, tehát többet táplálsz vissza, mint amennyit fogyasztasz, viszont azt csak töredék áron veszik át tőled, lásd geresics legutóbbi eszmefuttatását.

    [ Szerkesztve ]

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #157 üzenetére

    2kWp alatt egyáltalán nem érdemes belevágni, de még ott is magas a fajlagos költség! A Te linkeden pl. 495.000.Ft+ÁFA/kWp! Amúgy mindig azt javaslom, hogy a Ft/kWp árat érdemes nézni!
    Azt csak halkan teszem hozzá, hogy egy 2kWp méretű rendszer nem fog 2400kWh energiát termelni Magyarországon! A legoptimálisabb (déli tájolás, 35°-os dőlésszög) esetén is "csak" 2300kWh a reálisan várható teljesítmény! Persze ettől eltérés lehet, de nem valószínű, hogy felfelé lesz!
    Egy rendszer várható termeléséről a JRC (Joint Research Centre) European Commission adatbázisa alapján készíthetük kalkulációt, ami Európa legelismertebb napelemes kalkulátora. A kalkulátor a következő oldalon érhető el:
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
    A kalkuláció figyelembe veszi a földrajzi elhelyezkedést, az átlagos besugárzási értékeket és hőmérsékleti adatokat, illetve a tető dőlésszögét és tájolását, stb.
    Természetesen a kalkuláció csupán tájékoztató adatokat tartalmaz, és a rendelkezésre álló adatok alapján készül, a valós termelés minden évben más lesz, az adott év napos óráinak, felhőzetének, széljárásának, a levegő tisztaságának, és egyéb befolyásoló tényezőknek köszönhetően. Eddigi tapasztalataink és saját méréseink alapján mégis ez a kalkulátor bizonyult a legpontosabbnak éves termelés tekintetében.

    Szóval a 2kWp méretű rendszer fajlagosan drága, ezért a megtérülési ideje is hosszabb, mint pl. egy 3 vagy 5kWp méretű rendszeré (nem is beszélve az ipari méretekről)! Kicsivel nagyobb csak a rendszer, és már is 100eFt/kWp-al olcsóbb!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #162 üzenetére

    Sajnos nem, mert télen bizony előfordul, hogy napokig, vagy hetekig nem tudod feltölteni az akkumulátorokat.

    A rendszer amit néztél, az hálózatra visszatápláló, azaz nem szigetüzemi. Az akkumulátorok pedig nem olcsók, de legalább jó drágák! Ráadásul tönkremennek 5-6 évente, és rettenetesen környezetszennyezők...

    Sajnos nincs jó megoldás az esetedben.
    Egyik ügyfelem úgy csinálta, hogy több telek-tulajdonos összebeszélt, és a hálózat-fejleszés költségét elosztották egymás között, így az eredeti 1MFt helyett 100eFt volt telkenként...

    OFF: az más kérdés, hogy anno az EON azt mondta nekik, hogy cserébe ha új belépők lesznek, akkor költségarányos visszatérítést kapnak azok, akik kifizették a fejlesztést, most meg az új belépőkkel is újra fizettetett, és ők meg nem kaptak semmit, sőt...

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • And

    veterán

    válasz rii #162 üzenetére

    Többször és többen írtuk, hogy az akkumulátoros energiatárolás ipari körülmények között is igen pazarló (van néhány darab sokszor 10 kVA-es UPS a közelemben a munkahelyemen), házilag pedig egyenesen nonszensz.
    "napi 6670 Wh óra az már rengeteg ..."
    Most azt leszámítva, hogy - amint arra a témában nálam sokkal járatosabb fórumtárs is utalt - a naponta megtermelt energiamennyiség igen erősen napfény-, ezért évszak- és időjárásfüggő, ha az energiatermelést az egyszerűség kedvéért egyenletesnek vennénk, akkor 6,6 kWh energia eltárolásához 12V-os névleges akkufeszültség esetén 550 Ah-s akkukapacitás kellene, vagyis 14 darab 40 Ah körüli autóakku. Most gondolj bele, hogy azokat néhány évente cserélgethetnéd, de ebbe inkább jobb bele sem gondolni :O.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz rii #166 üzenetére

    igen, rá lehet tenni, de az már egy másik szakma! :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák