Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mokus1

    addikt

    válasz edeleny #56264 üzenetére

    Mivel amit te nyáron megtermelsz nem tudod télen elhasználni, mivel nincs az az akku kapacitás egyelőre, ezért igen,
    Értem én a matekot. De már a nagy büdös semmi sem igaz, mert valójában RHD-nak kéne lennie, mert nem magától megy a szomszédba. És abban is egyetérthetünk szerintem, hogy a május napközbeni felhőtlen energia ára nem lehet azonos egy pl dec31 18 óra energia árával.
    Megint egy szélsőséges példa de erre sosem kapok választ és gyanítom nem is fogok. Ha minden háztetőn lesz napelem, viszont elmondás és tapasztalat szerint 20-40%( akku függvényében is) a helyben felhasználás a maradék energia honnan lesz? Illetve ennek a költségét majd fizeti az elmű?
    Na mindegy szerintem parttalan a vita, mert én értem a napelem előnyét és hátrányait is. Abban kicsit úgy érzem hogy tévúton jártok, hogy a napelemet ennyire befektetésként kezelitek. A környezettudatos termelés és felhasználás lenne a cél, de mivel ez mindig drága ezért nyilván valahogy ösztönöznek valamivel. Itt a szaldo volt az. Egyébként mennyi szaldos van az országban van erről valami szám?

  • asdf_

    veterán

    válasz edeleny #56264 üzenetére

    Ajajajajjj!
    Te most akkor azt hiszed, hogy aki szaldóban van annak más fizeti ki a villanyszámláját?

    Ez most komoly?
    Tényleg?

    Részben igen, magyarázat lentebb.

    an 10 kWh betermelésem júniusban. Ez kimegy a hálózatra. Ingyé persze.
    A szomszéd elhasználja mindet.
    37 ft/kWh áron. A szolgáltató a nagy büdös semmiért kap 370 forintot! (de ha ez a szomszédnak a 2501. kilowatt akkor 70 forint)
    Majd decemberben én ezt elhasználom. Tehát nekem 0 forintért lesz 10 kwh.
    A szolgáltatónak lesz 370 ft vesztesége.
    (nem lesz, mert ezen is lesz nyeresége)
    (( de ha 70 forintért adta továb a 330 nyeresége, de ha a szomszéd pékségnek adta el 120 ft/kWh áron akkor vagy sok nyeresége)

    Amellett a nem jelentéktelen körülmény mellett mész el kb. padlógázzal, hogy két cég érintett a történetben. Az egyik kereskedik az energiával, a másik szállítja.

    Tehát akkor, amikor a nyári 10 kWh-d bemegy termelésben, és az ott helyben elfogy, akkor a kereskedőcég vagy keres ezen valamennyit vagy nem (attól függ, kinél köt ki, nagy átlagban nyilván valamenyit igen). Eleve 2-300 Ft-okért nem tudja kinek eladni, hiszen a te felesleged az MVM Next-hez kerül, az meg csak lakossági vevőknek ad el energiát, valamint a cégesek közül kizárólagosan azoknak, akik egyetemesben tudtak maradni (összes telephelyükön 3*63A alatt vételeznek, tehát a kis cégek csak). Számukra 2022. augusztustól 46/106 (utóbbi évi 4606 kWh fogyasztás felett), majd 2023. májusától 23/30 Forinton tudja eladni. Azt is tegyük gyorsan hozzá, hogy ezzel nem keres, csupán a rezsicsökkentés kamu 5 forintjából keletkező veszteségét csökkenti (na jó, meg azt is, hogy ha az anyukának, a nagy MVM-nek is van valami kereskedőcége, akkor azzal üzletelve tud ügyeskedni).
    A hálózatos cég ellenben masszív szopóban van. Ugyanis legyen a te energiaigényed évi 6 000 kWh, aminek harmadát helyben el tudod fogyasztani, 4 000 kimegy kölcsönbe az ingyenakkuba. Tegyük fel, hogy van 5 szomszédod, akiknek pont évi 4 000 kWh a nappali(!) igénye, azaz lényegében az általad termelt energiát megveszik, elfogyasztják, és kifizetik rá a teljes RHD-t (igen, arra a pár méterre). Feltenném a 20 forintos kérdést: - amikor te azt a 4 000 kWh-t este, télen, borongós időben visszaveszed az ingyenakkuból, mennyit is fizetsz érte RHD-t? Ja, semennnyit. Ez 92e Ft (4 000 * 23,4) bukó náluk, hiszen ha nem lenne napelemed, akkor 6 000 (tied) + 4 000(szomszédaid) után kapna RHD-t, így viszont megkapja a szomszédok 4 000-e után járót és annyi, tőled meg egy fityinget sem a havi 153 Forinton kívül (ami a számlázás kapcsán rájuk eső részre sem elegendő kb.). És akkor emellé még bukta az önfogyasztásod 2 000 kWh-jára eső részt is, hiszen azt nem veszed meg így nem kell hozzád szállítani, mindeközben nálad ott a drót, a villanyóra, utcán a trafó, kapod a számlát, külön még távleolvasós felületet is csináltak neked stb. tehát szolgáltat, mindezért pedig évi 1836 Forinttal szúrod ki a szemét. Annyi előnye jelentlkezik csak, hogy nagy átlagban a helyben elfogyó betáplálás miatt csökken a hálózati vesztesége, hiszen szállítani is alig kell azt az energiát, transzformálni meg egyáltalán nem.
    És akkor a többiek fizetik a napelemesek villanyszámláját problematikája. Egy normális országban az energia ára úgy van meghatározva, hogy van egy beszerzési költség, ebbe belekalkulálják a napszakokat, az ezzel kombinált átlagos fogyasztásmennyiségeket, az évszakokat, ebből generálnak egy átlagot (már persze ahol egész nap egyetlen ára van csak az áramnak és nincsenek csúcs- meg völgyidőszakok meg nincs 6-8 részbe, vagy akár óránkéntire szétvágva az áram ára), azt szétterítik a vevők között, tehát ebből kijön egy átlagár, és azt kell fizetni. Nálunk, összeszerelisztánban mesét hallgatunk és elhisszük az 5 forintot. Ettől persze az energia megvásárlása a kereskedőnek nem ennyibe kerül, csak minket az 5 Forinttal szédítenek, a különbséget meg az adóforintjainkból tolják bele ebbe a hülyeségbe (ami pénznek ezer más helye is lenne amúgy). Namost, egy napelemes -fenti példánál maradva- évi 4 000 kWh hálózatból fogyasztását nem lehet 1:1-ben egybevetni és elszámolni azzal, hogy ő azt a 4 000-t vissza is veszi, csak máskor. Ugyanis a naplemes akkor tolja kifele a 4 000 kWh energiáját, amikor az olcsó és néha hegyekben áll, és garantáltan akkor veszi vissza, amikor az drága. Mintha én télen akarnék fagyit eladni valakinek, vagy adok neked nyáron egy tálca friss pöpec málnát és azt a jövő héten, januárban kérném vissza tőled. Amit tejlesíteni nyilván lehetetlen. Azaz a szaldós napelemes hálózatból való fogyasztása masszívan drágaáramnehéz, messze fölülre lóg ki a fenti átlagszámításból, azaz (vegyük alapnak és valósnak a céges egyetemes, limiten túli piaci árat) az átlagnak kijövő 30 Forintos áramár a valóságban lehet, hogy csak 24-26-28 Forint lenne, csak a most már negyedmillió(!) HMKE napelemes miatt jön ki 30-ra. Na és a kettő közti különbséget ki fizeti ki? Megintcsak a nép, nagy közösből, csak most már nem az adóból mindenki, hanem a csak nem napelemesek.
    És ezzel meg is érkeztünk, hogy miért fenntarthatatlan a szaldó, és miért kellett (volna már korábban) megszüntetni. Csak ugye nyilván nem ilyen extra balf*sz módon, mint ahogy nálunk sikerült, hanem tervezhetően, kiszámíthatóan, a játékszabályokat évekre előre ismertetve...

Új hozzászólás Aktív témák