Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stickermajom

    addikt

    válasz Geresics #3813 üzenetére

    Szerintem nincs gond az előleggel, csak ne úgy kelljen kihúzni belőlük. Nekem kifejezetten szimpatikusak voltak azok a cégek, akik kerek perec leírták, hogy ekkor ennyi százalék, akkor annyi.
    Ami viszont nem tetszett az a felmérési díj a pontos árajánlat érdekében. Ráadásul pont a legnagyobbaknál. Persze azt is értem, hogy valószínűleg sok a potyázó árajánlatkérő.

    @bundaska Én egy Excel táblázatban foglaltam össze a megfontolásra érdemes cégek ajánlatait. Viszonylag egyszerű szempontok voltak az első körben: ha sikerült eltalálni legalább félig a rendszerre vonatkozó kérésem, akkor ránéztem a cég alapítására, árbevételére, illetve megnéztem a honlapját. Ha ezek az infók rendben voltak akkor felkerült a táblázatba: inverter, panel, optimalizálók, garancia mindenre, a kivitelezés költsége és a HUF/kWp. Onnan már lehet egy képet kapni az egészről, le is szűkült a kör 2-3 cégre.
    Kétszer is előfordult, hogy az adott cég képviselőjével pontosan átbeszéltük, hogy mi az amit szeretnék, ígéretet kaptam az árajánlatra, de nem kaptam meg végül. Remélem nem csak betörni jönnek. :DDD

  • #32577792

    törölt tag

    válasz Geresics #3813 üzenetére

    Az, ha valaki kér előleget, az ő dolga. Az, hogy a vevő ezt elfogadja, az meg az övé. Ez egy ilyen szakma, sok mással együtt. Amikor vállalkozásban voltam, a max. amit kértem, az 10% volt, ha odaadta írtam a papírt, ha nem, elbúcsúztam. Nem voltam rászorulva, hogy bármi áron legyen megrendelés. Így is voltak visszamondások, teljesítés utáni nem fizetések.
    GDPR: ez meg egy másik zenekar. Kicsit kesze-kusza, kicsit zavaros, a céllal semmi probléma, sőt. A végrehajtási része kicsit még lassúkás, kicsit macerás, kicsit noszogatós ha nem folyik be milliárdnyi pinzecske belőle, de alakul. Ha valaki beletartozik a körbe, tartsa be és semmi problémát nem fog neki okozni.

    Ebben a pályázatos világban, ahol előbb kell dolgozni, beruházni és csak utána lesz pénz, kiszorítják azokat, akik nem tudnak nagy összegeket hitelezni. Ezt is lehet látni.
    ÁFA: ez egy hülye szabályozás, hogy amíg nincs kifizetve, akkor is be kell fizetni, ha számlád van róla. De ha a másik oldalon lennél, azt mondanák fizess ki 300e Ft-ot gyakorlatilag semmire, lehet neked se tetszene. Talán megoldás lenne, ha a kedves ügyfélnek ki lenne szállítva 300eFt értékű valami (panel, vagy inverter) és akkor nála is ellenérték. Nem tudom. Ez mondjuk plusz költség, tehát ha igényli, viselje annak költségét.

    Cég ellenőrzése: fontos, kérdés, hogy mennyire hatékony. Egy kezdő cég is lehet korrekt, egy korrektnek mondott cég is lehet szarrágó ha probléma lesz, és így tovább.
    Azon felül, ha mélyebben akarsz ellenőrizni céget, az már fizetős, de néha megéri, hogy beleláss olyan szinten, ami még látható. Azért egy cégtérkép nem olyan rossz dolog. Ki és milyen és mennyi más helyen érdekelt, az már sokat elmond, ha már nem érdekelt valahol, miért nem az, mi lett azzal, ahol már nem érdekelt. Cégek jönnek, mennek, (alapít, felvesz, bedönti, stb) aztán a megrendelő szív.
    Láttunk már teljes vagyonával felelő vállalkozót, hogy a még az alsógyatyó sem volt az övé. Na ilyenkor aztán felelhet a teljes vagyonával. De láttam már csilliárdos céget is, akik meg a teljesítés után hagyták ott a fekáliát.

  • warning19

    csendes tag

    válasz Geresics #3813 üzenetére

    Azért nem tetszik sokaknak, mert egy cégből kiszedni a pénzt és bedönteni pillanatok kérdése és sokszor nincs előjele. Tele van a média, internet előleget felvevő, de az ellenértéket soha le nem szállító cégekkel, emberekkel. Ezek a vállalkozások szerintem elenyésző részét teszik ki, mégis velük van tele minden. Egyrészt figyelmeztetés a többi embernek, másrészt annak semmi hír értéke nincs, hogy XY cég ma is korrektül teljesítette amit vállalt.
    Szerintem az lenne a korrekt, nem tudom lehet, hogy létezik, valamiféle biztosítás arra az esetre ha a cég vagy vállalkozó eltűnik a befizetett előleggel. A szerződésben benne lenne, hogy amennyiben nem teljesíti határidőre a vállalást, akkor mondjuk 30-60 nap múlva lehetne benyújtani a kárigényt aztán a biztosító levívja a dolgot. Vagy lehetne egy letéti számlára utalni a pénzt és amikor megtörtént a termék teljesítés akkor a vevő papírokat aláírja és így jutna a pénzéhez a kivitelező. Ezek nyilván pénzbe kerülnek, amitől drágább lenne a kivitelezés, de azért pár 10 000ft elenyésző ahhoz képest, hogy mondjuk egy napelem rendszer 1-1,5 milliónál kezdődik. Szerintem ezek növelnék a bizalmat mind a két fél részéről, mert a megrendelő ha át is verik visszakapja a pénzét, a kivitelező szintén. Természetesen ebben is van kockázat, hogy hónapokig idegeskedhet mind két fél, hogy mikor jut a pénzéhez, de mégsem egy szélmalomharcba kell belekezdeni, hiszen ha valaki eltünteti a vagyonát, fizetését akkor maximum lecsukják, de pénzt a másik fél soha nem lát belőle.
    Az áfa előre befizetés meg egy rossz szabályozás, amit ha jól tudom módosítani szeretnének, de azért nem törik magukat össze az illetékesek. Az lenne a korrekt, ha megtörtént a pénzügyi teljesítés utána kelljen befizetni az áfát.

    [ Szerkesztve ]

  • FamulusSolar

    kezdő

    válasz Geresics #3813 üzenetére

    Ha már szóba került, akkor a magam részéről így látom a témát ...


    1.
    A számlázás ÁFA-járól és más vonzatairól.

    Ha készpénzes ügylet, akkor számlát kap a megrendelő.
    Amit ugye rögtön ki is fizet.
    Ergo nincs probléma és nem is lehet.
    Ha átutalásos ügylet, akkor elsőre NEM számlát kap, hanem "Díjbekérő"-t !
    (avagy más néven pro forma számlát)
    Ami ugye nem bevétel és nem ÁFA alap addig AMÍG ki nem fizeti a kért összeget.
    És így legalább az ÁFA-t és TAO-t nem szívom meg :-)

    Amikor kifizeti a bekért összeget, akkor elkészül róla az ÁFA-s számla is és mindenki boldog.
    Innentől viszont már nincs probléma és nem is lehet.

    2.
    A bevált fizetési ütemezés HMKE esetén, nálunk.

    - szerződés kötéskor 10% előleg
    amikor megérkezett indul a csatlakozásitervezés+jóváhagyatás

    - az anyagok kiszállítása előtt az anyagok teljes ára
    persze kivétel az MFB-s banki finanszírozás. mivel akkor csak a végösszeg 45%-a
    (ha nem érkezik meg előre az összeg akkor blokkolom a fuvart és kész)

    - a szerelés+próbaüzemkor a fennmaradt összeg és az esetleges pót/extra munkák díja
    persze kivétel az MFB-s banki finanszírozás. mivel akkor ez a végösszeg 45%-a
    (amíg nem fizet nincs "Készrejelentés" és kész)

    A megrendelők elszokták fogadni ezt a menetrendet.

    Márciustól annyit javul a helyzet, hogy a megrenedelő fizethet majd csak akkor is,
    - az áruért, ha látja a kapuban a fuvarost az áruval (és továbbra is csak a fizetés után rakja le)
    - a telepítésért is ott rögtön amikor kész

    Természetesen minden lépés írásban, azaz a megrendelő számára perképesen zajlik.
    Ami azért ad némi biztonságot neki egy esetleges gond-baj esetére.
    Pláne, hogy egy korlátlan mögöttes magánfelelősségű bt. az eladó esetemben.
    (indoklást lásd a végén)

    Miközben....
    Nálunk ingyenes és a megrendelő részéről elkötelezettség mentes
    - a napelemes HMKE ajánlatadás/felmérés az MGT-ig
    - szolgáltatói/MFB ügymenet támogatása az MFB pakk beadásig

    Ezen ügymenet intézése közen a megrendelőnek van módja kiismerni a vállalkozót !
    Így mire szerződést köt vele és pénzt kell fizetnie neki már tudhatja, hogy kb. mire számíthat tőle.

    ---------------------------------------------

    Mindig mindkét félre igaz, hogy:
    HA túl jó a kapott ajánlat, túl jót ígérnek
    és/vagy
    GYORSAN sürgetve-hirtelen kell dönteni,
    nos AKKOR mondj inkább NEM-et!

    Mert ilyenkor kb. tuti az átverés valami módon...
    A kivételek esete elenyésző, mert sajnos ritka a valóban kivételesen jó ajánlat.

    Általában a "nagyon jó ajánlat" esetén később kiderül valami
    ami kimaradt, nincsbenne és/vagy csúszás, változtatás lesz
    Persze mindig a megrendelő zsebére, aki már benne van csőben.

    ----------------------------------------------

    A vállalkozó cégformájáról...

    A bt és az egyéni vállalkozó esetén.
    KORLÁTLAN mögöttes felelősség áll a vállalkozás mögött !
    A bt esetén akár több emberé is.

    A beltag(ok) és egyéni vállalkozó
    a mindenkori magánvagyonával is és a mindekori jövedelmével/nyugdíjával is
    felel, amíg csak él !!! a vállalkozás tartozásaiért.
    Ház, autó, bankszámlák, fizetés, nyugdíj, stb. stb. és az örökösök is felelnek majd.
    Bár ők már csak a vállalkozótól örökölt vagyon erejéig.

    Ezzel szemben egy "szokásos" 3 milliós KFT (de a nagyobb is tipikusan).
    Maga a kockázat a megrendelőnek, szerintem...
    Hisz nem véletlenül "Korlátozott Felelősségű Társaság" már a neve is.

    Mivel a kft esetén a tulajdonos(ok) magánvagyona és magánjövedelme
    alapértelmezetten NEM áll a vállalkozás mögött !!!
    Hanem csak a kft.-ben lévő aktuális NETTÓ cégvagyon.
    (azaz ami nem tartozásból van éppen)

    A gyakorlatban pedig a kft.-ből ügyesen eljárva
    bizony-bizony kiszokás síbolni-menetni a cég vagyont balhés esetben még időben.
    Aztán csak néz a megrendelő, hogy: mi van?! hát senkit mégcsak nem is perelhetek...

    Dehát éppen ez a kft lényege! ezért népszerű forma.

    Miközben az emberek zömében és tévesen azt hiszik. hogy
    egy kft valami jobb-biztosabb partner, mint a bt. vagy az egyéni vállalkozó.

    Famulus Solar

Új hozzászólás Aktív témák