Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rien

    senior tag

    válasz Antonio #169 üzenetére

    Ha törvény kell a www.magyarorszag.hu-n ott vannak
    van jogszabálykereső [link]
    jelen esetben évszámhoz beírod: 1997 sorszámhoz: 168 és megkapod az egész törvényt
    A mellékletek az adott törvény végén találhatóak (legalább is amiket én ismerek)

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Antonio #171 üzenetére

    írsz nekem pargrafust melyik hivatkozik erre a mellékletre?
    bár nem vagyok jogász de nekem úgy tűnik, hogy ilyen melléklet nincs
    a törvény végén csak 2. számú melléklet van, előttem itt van a tb közlöny (most tanulom), meg a magyaroszag.hu-n találhatóban sincs 1.számú melléklet csak a 2. számú
    Lehet tévedek, de én eddig úgy tudtam amit az előbb is írtam, hogy a mellékletek a legvégén vannak :F

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz rien #172 üzenetére

    aha....elolvastam azt is mit is keresel konkrétan :B
    Szerintem nagyon kifogtad ezt a melléklet :) ''2010. dec 31-ig a 2006. dec. 31-én hatályos rendelkezések szerintei munkakörök jogosítanak korkedvezményre''. Feltéltelezem, hogy 2011-től ez vagy megszűnik, vagy teljesen átalakítják :F de azt nem értem addig a pár évig még miért nem lehet feltűnteni a helyén (vagy legalább jeleznék, hogy mi van vele), meg főleg online verziónál miért nem adnak egy linket? Miért kell visszamenőlegesen keresgélni?
    Na mindegy majd megmondják azok akik ebben igazán otthon vannak.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz pubwart #206 üzenetére

    Nem vagyok jogász, de ilyen területen dolgozom.
    Azonnali hatállyal rendkívüli felmondással a Munka Törvénykönyv szerint ezekben az esetekben lehet felmondani és ezt a munkáltatónak írásban kell indokolnia:
    ''96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
    a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
    b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.''

    Ezek alapján nem hinném, hogy jogos részükről a rendkívüli felmondás. Gondolom nem alkoholos befolyásoltság alatt történt az eset mert akkor tényleg jogos lehet, a többit meg említetted, hogy kizárva.
    Ha rendkívüli felmondással küldik el édesapádat hiába van 10 éves munkaviszonya az ebben a hónapban ledolgozott napjai után járó bérén kívül más nem illeti meg, sőt munkanélküli járadékra sem lesz jogosult.
    Közös megegyezésnél ugyanez a helyzet, de ekkor kap munkanélkülit.
    Rendes felmondásnál (ebben az esetben szerintem ennek kellene történnie) 30 napos felmondási idő van (10 éves munkaviszonynál plusz 25 nap) és a felmondási idő felére fel kell menteniük a munkavégzés alól is) és átlagkeresetet kell fizetniük a felmondási időre; másrészt 10 éves munkaviszony után plusz 3 havi bér jár neki mint végkielégítés (ha nincs meg a 10 év akkor csak 2 havi bér).
    Ez így nekik egy húzós összeg, gondolom ezért próbálkoznak, hogy hátha bejön.
    Azt gondolom tudja apukád, hogy kb. mennyi annak az elemnek a javítási költsége, nem tudom van-e négy-öt havi bér? mert azt talán tényleg kifizetetthetik vele, ezt nem tudom, de szerintem ezt peres úton lehet csak érvényesíteni és bizonyítaniuk kell a jogosságot.
    Csak úgy munkabérből mondvacsinált dolgokat levonni nem igazán lehet szerintem.


    [Szerkesztve]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Louloudaki #230 üzenetére

    ''3 hónapja csak ígérgetik a szerződést''
    akkor ha jól értem még munkaszerződés sincs a kezedben
    Ha nincs akkor én a helyedben semmi kép se jelenteném fel őket, mert ez az alap, elvileg itt kezdődne minden... szerintem így te is hibásnak minősülsz.

    Ha a kezedben lenne a munkaszerződés akkor lehetne munkaügyi bírósághoz fordulni, mert nem neked munkavállalónak a kötelezettséged, hogy bejelents magad, és valószínű megítélnék, hogy visszamenőlegesen járulákoljon be utánad a munkáltatód. Téged nem hiszem, hogy megbüntetnének, de az idevágó törvényt nem vágom.
    Meg aztán valószínű, hogy az ismeretségi köréből utána nem igazán vennének fel dolgozni.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Woodslave #234 üzenetére

    Hát én nem így látom. Szerintem ha pl. kapnának egy ellenőrzést a cégnél, szerintem nem lenne tök egyértelmű, hogy nem feketemunkáról van szó, akármennyire bizonygatná, hogy jóhiszeműen járt el és csak arra vár, hogy bejelentsék. De mint mondtam nem tudom az idevágó tv-t, de azért akármerről nézem az 3 havi adó és járulékmentes jövedelem az ő részéről is, mégha nem az ő kötelezettsége a bevallás és megfizetés akkor is, erről nem lehet nem tudni ha még egy nyamvadt munkaszerződést sem írt alá.
    És a megillető jogokat és kötelezettségeket sem tartom helyénvalónak jelen pillanatban. Ha nem jelentik be visszamenőlegesen ezen időtartam veszett idő és ''pénz'' se nyugdíj szolgálati időbe nem számít bele, se semmibe, se táppénz nem jár utána, se semmi akkor hogyan is illethené meg minden?

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Woodslave #240 üzenetére

    nem vagyok jogász, ezt le is írtam korábban a topikban,
    de szerintem nem ennyire fekete-és fehér ez az ügy ahogy te leírod, hogy ez munkaviszony oszt csókolom, minden megilleti...
    mert akkor szerinted minden feketemunkás mentesül minden fizetési kötelezettség alól mert nem az ő kötelezettsége bevallani és teljesíteni :) de azért megilleti minden?


    [Szerkesztve]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz operator10 #424 üzenetére

    Ha még kérdés a kérdés, szerintem azért, mert a béres bevallások határideje minden hónap 12-e. Sok helyen éppen, hogy csak elkészül a bevallás 12-re. Idő sincs sok mással foglalkozni, de a fő gond szerintem az lehetett, hogy a béres programban míg egy adott hónap nincs lezárva (esetedben a szeptemberi bérszámfejtés/bevallás), addig nem tudják/akarják megnyitni a következő havi bérelszámolást, nem tudnak megszüntetni.
    Októberben 12. péntekre esett, köv. munkanap 15. hétfő, akkor tudtak először leszámoltatni, ezért mondhatták neked ezt az időpontot. Valószínű az időarányosan járó szabadságodat elhasználtad, nem tudtak rendes szabadságra rakni átbekkelni ezt az időt így ezt találták ki, hogy nekik több pénzükbe ne kerülj, mert fizetés nélküli szabadság alatt, szüneteltetik a biztosításodat, nem kell fizetni utánad járulékokat. Azért kíváncsi lennék mire kellett kérned a fizetés nélkülit mert az csak úgy nem jár :U

    ja és nem vagyok jogász, offba is teszem magam.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz rii #489 üzenetére

    akkor a feb 15-16ig munkában kell lennem?

    Egyáltalán nem biztos. Szerintem simán lehet, hogy közös megegyezéssel elengednek január 15-én. Ez elsősorban attól függ, hogy mennyire van rád szükség, átmenetileg mennyire vagy nélkülözhetetlen, esetleg át kell-e adnod az új embernek a munkakört. Szerintem ez a jellemzőbb, hogy aki menni akar menjen, elengedik.
    A szabadság időarányosan jár, ha pl. 30 éves vagy jan.15-ig 1 nap, febr.15-ig 3 nap jár. Ha ettől többet veszel ki levonják a béredből, tehát egy ilyen két hetes játék a 100e nettóhoz viszonyítva kb. mínusz 32eFt-odba kerülne.

    A 100e fölötti összeg ügyében meg nem tudsz tenni semmit, ha odaadják örülhetsz, ha nem egy szavad sem lehet, ha biztosra akarsz menni akkor szerintem is jól gondolkodsz a fizetés utáni időpont az optimális beadni a felmondást.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz rii #492 üzenetére

    Na igen, de ha a pluszt nem is fizetik ki de mégis elengednek közös megegyezéssel jan. 15-én akkor max. fél havi mutyit buksz nem? Ez a legoptimálisabb.
    Ha betartatják a 30 napot és tényleg nem fizet akkor nincs mit tenni, reménykedsz hátha kifizeti, ha nem 60e bukta, de így legalább van némi némi esélyed csökkenteni a veszeteséget 30ezerre.

    Persze lehet, hogy zokszó nélkül fizeti a mutyit is :) te ismered, de a nagyátlag sajnos azért nem ez. Az én ismerőseim körömben is többen jártak úgy, nem is olyan rég, hogy se be nem jelentették, se utolsó havi fizu. Szörnyű, hogy ilyeneket meglehet tenni :(

    [ Szerkesztve ]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz dDiego #496 üzenetére

    VIII. fejezet A munkavállaló kártérítési felelőssége 170. §

    Egyébként az lehet tudni, hogy ez a hiány milyen intervallumra vonatkozik? évek óta húzódó, ez évi stb....

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz dDiego #498 üzenetére

    akkor nem lehet, hogy ez csak ilyen céges nyilvántartás? mivel írtad, hogy van területi vezető feltételezem, hogy ez egy üzlethálózat lehet mint. pl coop és az van nyilvántartva, hogy egy-egy egység milyen hiányt halmoz fel, illetve melyik bolt milyen hasznot termel nyitása óta?
    ha te lennél a főmufti te is akarnád ezeket tudni melyik boltot mennyit termel nem?
    És elképzelhező, hogy mindez teljesen elkülönül az időszaki leltározástól (havi, negyedéves, éves) és a premizálás a tényleges teljesítmény alapján történik?

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Woodslave #502 üzenetére

    Nem hinném, hogy bármit is sugalltam volna, hogy tegyen :U Épp azt mondom, hogy egyáltalán nem biztos, hogy figyelembe fogják venni az előző üzletvezető által felhalmozott hiányt a prémuimnál nem tudjuk mi alapján kapja, sőt az is lehet, hogy a dec.31-es leltárral nulláznak úgymond, tudják mi volt az előző sara és benyelik/szétosszák a munkavállalók között (ezeket nem tudhatjuk) és a köv. évtől indul tiszta lappal.
    Mivel próbaidőn van összetehetei a két kezét ha kap prémiumot szerintem azt csak úgy nem osztogatják, az teljesítmény után jár ő meg még szinte csak betanul nem?

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz dDiego #509 üzenetére

    Ez még így mindig nem zárja ki amit mondtam, hogy a saját maga teljesítménye után fog kapni/ vagy nem kapni prémiumot. Ha eredmény akkor gondolom csak a forintosított végösszeg számít, tehát van egy mínusz összeg pl. - 100e. Következő leltárnál (dec.31 záró = jan. 1nyitó)+ bejövő áru - értékesítés - selejt = pl. -95e, tudott némi hátrányt ledolgozni, tehát az ő eredménye +5e. Ez még így mindig lehet prémium alap, de valamiért göngyölített leltárt alakalmaznak :F
    De ha egyértelműen úgy van megfogalmazva, hogy göngyölített pozitív leltár eredmény akkor az nem épp egy korrekt dolog, akkor neki kell tudni, hogy megéri-e neki a prémium nélkül is.
    Az a baj, hogy nincs törvényi szabályozás, teljesen szabadon választott, hogy ad vagy nem, mintahogy az is, hogy mire adja, és így simán előfordulhat, hogy mosolyogva adja, de nagyon jól tudja, hogy elérhetetlen és soha nem kell majd fizetnie, de ez azért nagyon gáz.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz doc #603 üzenetére

    szia

    nem vagyok jogász, de szerintem ezek nem is kifejezetten jogásznak való kérdések (bár törvény szabályozza mit hogyan kell, de akkor sem szerintem)

    gondolom próba idő nincs, vagy letelt, akkor jön a rendes felmondás
    ezt hivatalosan írásban kell megtenni (aztán gyakorlatban lehet elendegnek azonnal, közös megegyezéssel :) munkáltató függő - ez magánvélemény)
    felmondási idő 30 nap (de azért munkaszerződésed nézd meg)
    illetve: munka törvényköny: A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
    (2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
    a) három év után öt nappal,
    b) öt év után tizenöt nappal,
    c) nyolc év után húsz nappal,
    d) tíz év után huszonöt nappal,
    e) tizenöt év után harminc nappal,
    f) tizennyolc év után negyven nappal,
    g) húsz év után hatvan nappal
    meghosszabbodik.

    végig kötelező ledolgoznod az időt, nincs felmentés mint abban az esetben ha a munkáltató mond fel (akkor lenne a felmondási idő fele)

    és a szabadsággal kapcsolatosan igen a válasz, a szabadság időarányosan jár, ha nem vetted ki, akkor ki kell fizetnie a munkáltatódnak, szabadságmegváltás címén (ha többet vettél ki meg visszavonják a béredből)

    példa: járna neked 22 nap szabi egész évre, de még csak 3 nap szabit vettél ki és leszámolsz (munkaszerződésed megszűnik) április 30-án
    akkor ez úgy néz ki (22/366)*121=7,27 (mert 121 (31-+29-31-31)napot voltál munkaviszonyban)
    tehát neked 7 nap szabadság járna időarányosan, kivettél hármat, négyet megkell fizetniük

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Kiss Ibolya #596 üzenetére

    Őszintén nem tudom, hány példányos a táppénzes papír, de a háziorvosod tökéletesen tudja mikor lettél keresőképtelen, ezzel neki is el kell tudni számolnia.
    Múlt héten beszéltem egy dokival, mert egyik munkavállalónk táppénzes papírját nem jól töltötte ki, nem volt folyamatos az idő (ezt a mep visszadobná egyből) és egyből tudta mikor lett keresőképtelen a dolgozó, szóval én házidokinál kezdenék).
    Ha másolatot nem is tud adni (bár lehet, hogy tud, mondom ezt nem tudom) egy igazolást biztos, hogy tud kiállítani, hogy te mikor lettél keresőképtelen. És ezzel már lehet menni a mephez a betegellátáshoz.
    De amúgy akkor már voltál beteg az évben? Mert az első 15 napot a munkáltatódnak kell állnia, mint betegszabadság, és 80%-os bér illet meg erre az időre.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz doc #606 üzenetére

    nincs mit, de az összeadás az összeadás lenne :) csak félre nyomtam
    tehát: (31+29+31+30) mindez 121 :)

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz belaazallat #808 üzenetére

    Ha egy cégnél éves munkaidőkeretet alkalmaznak akkor ott kollektív szerződés van érvényben. Onnantól fogva a munkáltatónak nagyon szabad a keze :U szinte áthághatja a törvényt
    De ne haragudj a héten átlag 1,5 órát aludtam többre én most nem nagyon vagyok képes :) és nem is vagyok jogász.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    Letiltással kapcsolatban kérnék segítséget.

    Van egy letiltás ami a következő elemekből áll:
    1 Főkövetelés
    2 Perköltség
    3 Végrehajtást kérőnek járó végrehajtási költség (illetékekkel együtt)
    4 A végrehajtó részére járó munkadíj és ktg.átalány
    5 Készkiadás a végrehajtó részére
    6 Általános költségátalány
    7 x időig felmerülő kamat (főkövetelés után)
    8 x időn túl a megfizetésig számolandó kamat (főkövetelés után)
    9 x időn túl a megfizetésig számolandó kamat (fix összeg után, a perköltség alá van írva, de az picit több - feltételezem oda tartozik)
    10 Végrehajtói jutalék

    A sorrendről ennyi szó esik: először a végrehajtó munkadíját és költségátalányt kell levonni, ezt követően az általános költségátalányt. Ha a letiltás sikeres a végrehajtói jutalékot. Ennyi :U Hát ez így kevésnek tűnik, mert elég sok részből áll.
    Mi a helyes sorrend, van valahol ez szabályozva?

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Padisah #826 üzenetére

    Köszönöm és Neked is -NOKIA- :R

    Konkrétan kölcsönszerződésből eredő tartozásról van szó, önálló bírósági végrehajtótól jött a letiltás: Letiltás a Z. Városi Bíróság xxxx számú határozatában foglaltak végrehajtása érdekében X.Y végrehajtást kérőnek V.Z. adós elleni végrehajtási ügyben felhívom, hogy az adós munkabéréből ....jogcímen vonja le a következő összegeket.

    Én is ezt a törvényt néztem, nekem ezen akadt meg a szemem:

    A munkáltatónak a letiltással kapcsolatos kötelessége
    75. § A munkáltató köteles az adós munkabéréből a letiltásban meghatározott összeget levonni és - a letiltásban foglalt felhívás szerint - kifizetni a végrehajtást kérőnek, illetőleg kivételesen átutalni a végrehajtói letéti vagy más számlára.

    A letiltásban foglalt felhívás szerint Akkor előre veszem a végrehajtói munkadíjat, másodiknak az általános átalányt (ezt írta a letiltásban) majd a 164. § alapján előre veszek minden költséget, a végére marad maga a főkövetelés, majd a megfizetésig felmerülő kamat, utoljára ha minden lement ----> sikeres a letiltás megy a végrehajtói jutalék? Jól értelmezem?

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz stichus #829 üzenetére

    hát nem tudom...úgy van megfogalmazva, hogy a megfizetésig felmerülő kamat
    azt előre nem igazán tudom kiszámolni mikor lesz kifizetve :F bármi történhet ami miatt kevesebb a bére és akkor nem tudok annyit vonni (egyébként sem fix béres) vagy ha esetleg közbejön egy táppénz amiből egyáltalán nincs vonás
    vagy akkor folyamatosan korrigálni kell az előresorolt kamat összegét, ha bármi miatt módosulna az előre látható teljes megfizetés utolsó hónapja?

    [ Szerkesztve ]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Padisah #833 üzenetére

    Úgy lesz az :K Előszedtem egy normális letiltás. Miért nem ezzel kezdtem :) :W de nem baj most megtanultam, ha az ágyból felkeltenek is nyomon a sorrendet :)

    Behajtási sorrend: (Vht.164 §-a alapján):
    1. a végrehajtó munkadíja, készkiadása és költségátalánya
    2. általános költségátalány
    3. a levont összegek után behajtási jutalék
    4. államnak járó költség
    5. a végrehajtást kérő (itt csak utal egy részre ahol a főkövetelés, a kamat, a végrehajtást kérőnek járó végrehajtási költség és illeték van)

    De azért azon még mindig töprengek magamban, hogy a 3. helyen van a behajtási jutalék, a letiltásban meg úgy van megfogalmazva a sikeres letiltás után :U sikeres letiltás? kinek? csak a végrehajtónak :) a jutalék meg már zsebben figyel munkavállaló gondol egyet felmond az 5. pontig nem jutunk el a végrehajtás kérő meg várhat...mikor helyezkedik el újra, leadja-e a leszámoló papírját amin szerepel a letiltás, vadászhatják újra. Ez csak ilyen magánvélemény, nem tartom korrektnek.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    Nem biztos, hogy ide tartozik de kíváncsiság szintjén lenne egy kérdésem:
    egy étterem megteheti azt, hogy drágábban ad bármit mint ami az étlapon van?
    Konkrétan pizzát rendeltünk telefonon, megkérdeztük lehet-e úgy hogy fele ilyen, fele olyan. Rendszeresen szoktunk így rendelni melóhelyen mert fél pizza bőven elég. Ezt mindenhol megcsinálják zokszó nélkül akárhonnan rendeltünk még eddig. Az árát tekintve rendes áron szokták küldeni ('A' pizza / 2 + 'B' pizza /2) max. a drágább pizza árát számolják. Ez így korrekt.
    Szóval a feltett kérdésre igen volt a válasz. Jött is a pizza. Bemondta a futár az összeget, nem kicsit meglepődtem a 25% :Y felártól - nem vagyok sóher kicsit sem, a futárnak is adtam ettől függetlenül borravalót, ő nem tehet róla - de szerintem ez egy kicsit erős.
    Jó kifizettem szó nélkül de egyáltalán nem tartom fairnek :( Ha a drágább pizza árát kérik, akkor is jobban járnak hiszen a fele pizza olcsóbb alapanyagból van. Amennyit elkértek érte azért óriás pizzát lehet náluk kapni, vagy a szélén sajttal töltöttet...azért nem mindegy :))
    Nagyon finom volt a pizza, fogunk onnan rendelni máskor is, de nem felemás pizzát :D
    Ha valaki vágja az idevágó dolgokat megoszthatná velem :)

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Ariadne #985 üzenetére

    Dehogy mondták előre, akkor nem lepődtem volna meg amikor hallom az árát a futártól :)
    De én is úgy éreztem nem túl korrekt eljárás, no mindegy..... tényleg csak érdeklődés volt, tanulság levonva ---> innen több feles pizza nincs :) Köszi!

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Dare2Live #1128 üzenetére

    Kérdések:

    1. Otthon szenvedtél balesetet, vagy konkrétan munkába menet?

    2. Az, hogy el vagy bocsátva az mit jelent konkrétan? Alá irtattak veled valamit? Ha igen mi volt az?

    El van bocsátva ezt ilyen formában egyedül próbaidő alatt lehet megtenni hivatalosan.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Gyantusz #1132 üzenetére

    ezt a csekkes témát le kell mondjad (meg nekem is) egyhasonló papír beadásával

    én úgy tudom ez 2009-ben már automatikusan megy nem kell tenni semmit, a hivatalok dolga, tavaly még saját magad kellett kijelentened

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Dare2Live #1131 üzenetére

    értem
    hát először is jól megjártad :( de jelen esetben kár, hogy nem útközben történt, mert akkor az üzemi baleset lehetne

    így is az lesz az ügymenet, hogy dokibácsi az első táppénzes papírodra a keresőképtelen állományba vételről egy 4-es kódot fog írni egyéb baleset (alapesetben 8-as kód kerül rá) és a mep megfog keresni levélben, hogy nyilatkozz, hogy történt a baleset, pont azt keresve nem-e üzemi baleset és behajthassák a munkáltatón a full költséget és egyben neked 100 táppénzt számfejtenek
    Ezért kérdeztem, mert jelen esetben jól jöhetett volna.

    Rendes munkaviszony esetén igen kibasztak volna veled ha bemész és a kezedbe adják a papírt, hogy értesítenek, hogy a munkaviszonyod próba idő alatt megszűnt (bár szerintem ha perre akarnád vinni híváslistával talán bizonyítható lenne a munkáltatói galád eljárás).
    A kölcsönzés nekem sem ismerős terület, de azért átolvastam a munka törvénykönyvet itt lesz a link ha van kedved olvasgatni vége felé XI. fejezet.
    Ha jól értelmezem, hogy a kölcsönbe vevő, ahol ténylegesen dolgozol közölte, hogy vége, ez nem is túl szabályos egyelőre mert ő fel sem mondhat, csak a kölcsönbeadó, a közvetítőiroda, akinél tényleg van a munkaviszonyod az Mt. szerint. A munkaviszony megszüntetésének jogát kizárólag a kölcsönbeadó gyakorolhatja, a munkaviszony megszüntetésére irányuló jognyilatkozatot a munkavállaló a kölcsönbeadóval közli.
    Ha náluk nem voltál akkor max. postázhatják a megszüntetést, hogy értesítenek, hogy a köztetek lévő munkaviszony próba idő alatt azonnali hatállyal megszűnik. De ebben nincs tapasztalatom, hogy zajlik az ilyen valójában.

    Ha orvosnál voltál, ő keresőképtelen állományba vett, erről van orvosi napló, akkor nem olyan egyszerű eset ez szerintem, melyik is volt korábban. Mert keresőképtelen állomány alatt nem lehet munkaviszonyt megszüntetni, próbaidő alatt sem. Hanem indul a betegszabi ami 15 munkananap egy évre időarányosan.
    Ha mégis megszüntették a munkaviszonyod a passzív táppénz 45 napra jár, az hogy esetedben 60 vagy 70 % lesz a mértéke attól függ, hogy folyamatos-e a biztosításod. Akkor folyamatos és jár 70%, ha jan.10 a megszűnés és a következő biztosítási jogviszonyod között 30 nap megszakítás nincs.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Möhe #1150 üzenetére

    1. igen köteles megfizetni bárhogyan is szűnik meg a munkaviszony

    2. van, az a papír ami a munkaügyi központnak készül az átlagkeresetről ezen közölni kell a megszűnés módját, mert van olyan eset (munkavállaló rendes felmondása és munkáltató rendkívüli felmondása) amikor az ellátás 90 napig nem folyósítható
    és ezt a papírt elvileg a következő munkáltató is kéri

    3. ha aláírod a közös megegyezést szerintem nem

    majd a jogászok megmondják, én nem lenni az :)

    Még egy gondolat: ha több mint 3 éve vagy a cégnél akkor a végkielégítés megfizetése alól akar a közös megegyezéssel mentesülni, illetve a felmondási idő alatti munkabértől ami 30 nap minimum (3 évnél kevesebb munkaviszonynál, az e feletti időnél nő a napok száma) és aminek a fele idejére mentesítenie is kell a munkavégzés alól és amely időre átlagkereseted illet meg és ez nálad mármint a felmondási idő mivel 5 hónapig keresőképtelen voltán a keresőképesség első napjától számított 31. napon kezdődhet meg egyáltalán, 30 napig védett vagy.

    [ Szerkesztve ]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz Möhe #1152 üzenetére

    Ha van másik én is azt választanám, kellemesebb is meg hát jelenleg nem túl sok az álláslehetőség se, jobb az ha van.
    Azt nem is figyeltem, hogy még táppénzen vagy :U akkor minimum három havi bér a zsebedben ha nem jön össze a másik és nem írsz alá. Ha visszamész és megkapod a felmondásod 30 nap után (2. bekezdés) kezdődik a felmondási időd annak a felét nem kell ledolgozni, minimum 65 napnál járunk, ha nem veteti ki a szabit akkor a végén utolsó napon plusz szabadságmegváltás és végkielégítés

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz hejesírásó #1184 üzenetére

    A cafetériát passzolom.

    A betegszabi is időarányos valahol, de nem úgy mint a fizetett szabadság.
    Tizenöt munkanap jár egy embernek egy egész évre, ennyit kell állni a munkáltatónak egy évben, utána jön a táppénz amit a mep fizet. Ha nem veszel ki egy napot se egész évben a következő évben ez elvész és egy újabb 15 napos keretet kapsz, leszámoláskor se kell megfizetnie a munkáltatónak mint az időarányosan ki nem vett szabadságot.

    Akár mind a 15 napot kiveheted januárban és leszámolsz júliusban ebből még elméleti síkon se lehet semmi visszakérés (mint szabinál itt-ott előfordul helytelenül).
    Ekkor a leszámoló papírjaid egyikén rajta lesz, hogy 15 betegszabadság kivéve.
    Ez a következő munkáltatónak lényeg, hogy te már kivetted az egy évre jutó kerted és nem vezetnek fel neked erre az évre további betegszabadságot, csak 2010-ben kapod meg a 15 napos keretet.

    Olyan értelemben viszont időarányos a betegszabi, hogy az új munkáltatónak évközi belépőnél időarányosan kell megállapítania a betegszabadság napjainak számát, figyelembe véve mennyit vett már ki előző munkáltatónál.
    (Pl. augusztus 01-el felvesznek:
    - ha nem voltál beteg egész évben akkor megállapítanak 6 napot időarányosan
    - ugyanez igaz ha 1-8 napot voltál beteg akkor is max. 6 napot fogsz kapni, időarányosan már csak ennyi jár
    - ha pl. 13-at voltál beteg hiába 6 járna időarányosan már csak 2 nap betegszabit írnak elő
    - ha mind a 15 napot kivetted 0 betegszabid lesz erre az évre.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz legiaap #1190 üzenetére

    naptári nap, nem munkanap

    Megfizettethetik veled a le nem töltött időre járó átlagkereseted.

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz legiaap #1193 üzenetére

    Az el nem végzett munkáért akár kártérítést is kérhetnek, de nem hiszem, hogy pár hónapos munkaviszony után ilyet tennének. Dehát cége/főnöke válogatja.
    Nekem is volt egy ilyen felmondott és nem jött be többet. Mi nem csináltuk semmit fizetetlen igazolatlan ---> biztosítását szüneteltettük, ennyi. De itt ez a hozzáállás aki menni akar had menjen közös megegyezéssel azonnal vagy ahogy akarja (egy-két munkakör kivétel ez alól, de aki ilyen munkakörben van az tudja is magáról, hogy na ő ezt nem teheti meg át kell adni a munkakört).

    [ Szerkesztve ]

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz szakalistvan #1423 üzenetére

    Nagy valószínűséggel munkaidőkeretben van foglalkoztatva ami akár több havi munkaidőkeret is lehet. Általánosságban:
    (Munka Törvénykönyv 118/A. § (1) A 117/B. §
    1)-(3) bekezdése szerinti napi munkaidő tartamának alapulvételével a munkaidő legfeljebb négyhavi, illetve legfeljebb tizenhat heti keretben is meghatározható.
    (2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a munkaidő kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb hat havi, illetve legfeljebb huszonhat heti keretben is meghatározható.
    (3) Kollektív szerződés legfeljebb éves, illetve legfeljebb ötvenkét heti munkaidőkeretet állapíthat meg
    a)
    b) a megszakítás nélküli, illetve
    c) a többműszakos munkarendben foglalkoztatott, továbbá
    d) az idénymunkát végző munkavállaló esetében.)

    Ez nem egy egyszerű területe a munkaügynek , de ezt mindenképp beidézném:

    Munka Törvénykönyve 124. § 5) Munkaidőkeret alkalmazása esetén a pihenőnap
    a) kéthetente, illetve
    b) kollektív szerződés rendelkezése vagy a felek megállapodása alapján, legfeljebb havonta
    c) idénymunka esetén, a felek megállapodása alapján legfeljebb kéthavonta
    - részben vagy egészben - összevontan is kiadható.

    Ezentúl van még jópár feltétel aminek meg kell felelni (pl.: napi, heti munkaidő, pihenőidő...stb.) de lehet szabályos.

    elvileg 8óra a munkaideje: nem nagyon akarok belemenni, csak általánosságban ez munkaidőkeret esetén nem azt jelenti, hogy napi fix 8 órát kell dolgoznia, hanem inkább azt, hogy 8 óra x 21,75 nap = azaz 174 óra az átlagos havi munkaideje, ami 8 órás foglalkoztatásnál napi 4 óránál kevesebb és napi 12 óránál több nem lehet (van ettől eltérő is, de szerintem nem a postánál).
    De az adott munkaidőkeretben megvan a pontos óraszám ami a munkáltató által beosztható.
    És ettől több is lehet a munkaideje. Rendkívüli munkavégzés gyanánt a munkáltató elrendelhet munkavégzést (évi 200 órát, kollektív szerződés esetén 300 órát is) -> ez a túlóra úgymond de ezért már plusz pénz, pótlék jár.

    nem vagyok jogász

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

  • rien

    senior tag

    válasz legiaap #1428 üzenetére

    Adójóváírást nem kértem, se tavaly, se most. Szerintem pont ez a baj.

    Az adójóváírás jelenlegi maximális összege havi 15.100 Ft (és szerintem pont ezt keresed).
    A hangoztatott nőnek a bérek: csak ott érvényesülhetnek ahol az adójóváírás figyelembe vehető/kéri a munkavállaló. A "szuperbruttósítás" következtében az szja tartalom valósan nem csökkent, hanem nőtt, ha jól számolok 100x1,27x0,17=21,59%, a tavalyi 18 % helyett.
    Ha nem kérsz adójóváírást akkor ezt vonják tőled, mármint a 21,59 tényleges %-ot.

    Ha nincs más jövedelmed ami miatt nem járna az adójóváírás - ez durván 209.000 Ft havi bruttóig (sima bruttó) teljes mértékben jár, éves szinten 3.188.000 Ft szuperbruttóig. 3.188.000 Ft fölött már csak csökkentve jár és 4 698 000 szuperbruttónál fogy el.
    - akkor szerintem mégegy próba a munkaügyön egy nyilatkozattal, hogy kéred 2010. 02.hó.15 .napjától a soron következő bérszámfejtés során az adójóváírás figyelembe vételét és szerintem helyre áll a nettód.

    Néztem az általad említett kalkulátort az adójóváírást is figyelembe veszi, amit nálad ha nem nyilatkoztál, szerintem nem vesznek figyelembe.

    De, hogy teszteld magad mielőtt mész, ha a bruttódra rászorzol 61,41%-ot és ez a kikapott nettód akkor tuti ez a baj.

    nem vagyok jogász

    ----------------------------------------- <<<<< Trust no 1 >>>>> ----------------------------------------

Új hozzászólás Aktív témák