Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Surfym@n

    senior tag

    válasz SkyTrancer #6634 üzenetére

    Mivel csak egy bölcsész vagyok, nem értek hozzá, de gondoltam segítségképp leírom az én beállításaimat, hátha segítenek. Régebben több dolgot, tippet tanácsot összeolvastam ezügyben, ezek alapján konfiguráltam.

    Kiindulásként a hardverkörnyezet:

    Thinkpad P51 (8 magos i7-7820HQ CPU, 64 GB RAM, 4GB Quadro M1200M GPU)
    4GB SATA SSD (Samsung 870 QVO) --> tárhely képeknek
    2GB M.2 SSD (Samsung 970 EVO+) --> rendszer (Win11) + programok
    2GB M.2 SSD (Samsung 970 EVO+) --> mindenféle cache, katalógusfájl, backup, presetek, stb

    Itt nagyon fontos, hogy a katalógusfájl és az előnézetek cache fájljai mindig egy partíción/meghajtón legyenek.

    Kapcsolódó LR beállítások (Edit/Preferences/Performance):
    - Use graphics Processor - pipa -- legjobb esetben ez már gyorsítja a megjelenést, a képfeldolgozást, s az exportot is.
    - Camer Raw Cache Settings: én itt 128 GB-ot (!) állítottam be -- 2x annyit javasolnak, amennyi RAM-od van.
    Itt tudod megadni a cache helyét is (nálam ez külön meghajtón szerepel)
    - Video Cache settings: mivel én csak állóképekkel foglalkozom, így nekem ez nem releváns. Maradtam a gyárilag meghatározott 4GB-os értéknél.
    - Develop résznél a második opció érdekes.Van aki a smart preview használatára esküszik, nekem nem okozott gyorsulást, valszeg a bőséges ram és tárhely végett, de próbáld ki mindkét esetet nyugodtan, ha nem kell fine retust végezned/hobbi célra bőven jó lehet a smart preview).
    Catalog settingsnél van lehetőség a katalógusfájl optimalizálására (havonta szoktam futtatni, fél perc alatt lefut)
    Végul az előnézet generálásának futásának módját választhatod ki. Bepipálva már import után kapásból generál előnézetet. Kép mennyiségétől függően több percet is igénybe vehet, viszont utána a lapozás gyorsabb lesz Library módban. Addig viszont átmenetileg belassul a rendszer.

    Méretét érdemes a monitorhoz hozzáigazítani. Amit már másik menüpontban a Catalog settings-nél tudsz állítani a 2. fülön. Minőség Medium-on jó legtöbb esetben, studiómunkáknál, fine retushoz már érdemes High opciót választanod. Végül az 1:1 méretű képek megőrzésének idejét állíthatod be, ezt szintén a munka időigénye, tárhelykapacitás függvényében érdemes állítani. Minél tovább tárolod, annál kevesebbszer kell ugyanazt a képet kiszámolnia a gépnek megtekintéshez.
    Ugyanitt 1. fülön a Backup mentés gyakoriságát állíthatod be.
    3. fülön a Metaadatok résznél van lehetőséged XMP-be kiiratni a képpel kapcsolatos változtatásokat.
    Ez akkor lehet hasznos, ha új gépre vagy új meghajtóra való költözésnél új katalógusfájlban szeretnél dolgozni, de a régebbi képeidet amiket már egyszer megszerkesztettél, azokat nem akarod újból előlről kezdeni, hanem onnan folytatni, ahol abbahagytad.

    Ezenkívül még 3 általános érvényű gondolat:
    - Navigate panelt kapcsold ki ha nincs rá szükség. Ha két monitorral dolgozol, akkor a 2. monitort ne Live módban használd, illetve csak akkor használd, mikor ténylegesen dolgozol egy adott képpel.
    - Ha sokat retusálsz vagy filterezel a folyamat végén érdemes a history-t kiüríteni, mert az nagyban lassítja a LR-t. Ha komoly beavatkozást igényel egy kép, arra úgyis a PS-t érdemes használni.
    - Develop módban sokat számíyt a szerkesztési sorrend:
    1. Retus (spot healing)
    2. Perspektívikus és egyéb geometriai transzformációk
    3. Általános szerkesztés (WB, expo, contrast stb)
    4. Mindenféle maszkolás
    5. Képzaj/élesítés

    Remélem tudtam picit segíteni, találtál számodra hasznosat ezekből. :)

    [ Szerkesztve ]

    28 év és 2.8-as rekesz felett már nincs mese...

  • general

    addikt

    válasz SkyTrancer #6634 üzenetére

    Semmi különös, Windows, ennyi. Ezt csinálja, köztudott bug, ez van. Én többek között emiatt váltottam Macre. A leírt konfigoddal lazán mennie kell, de amint írod, megy is az elején. Ürítsd gyakran a cahce-t és restart LrC. Vagy vegyél Macet. ;]

Új hozzászólás Aktív témák