Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz antyg #97 üzenetére

    Az, hogy raspi vagy orange pi kb mindegy az ilyen feladat szempontjából, mivel azon túl, hogy egy linuxot felteszel a boardra, utána már általános linuxos kérdés az egész.

    Nálam is hasonló a felállás. Van egy nas-om, ami bár maga is tudna torrent kezelést, de eléggé döcögős a kicsi proci teljesítménye miatt. Így az egyébként is futó pi2-mön állítottam be, hogy csatolja fel sambával.

    Az nem lassítja a hálózatot a boardon, hogy az internet és a nas közt oda vissza megy az adat a boardon át, mert a hálózat full duplex, tehát fel is és le is dedikáltan megvan a 100 vagy 1000 megabit a helyi hálón.

    kell a user home könyvtárába egy .smbcredentials fájlt (igazából bármi lehetne a neve) és abban megadni két sorban, hogy
    username=nasuser
    password=naspass

    értelemszerűen a nas-hoz való hozzáférés felhasználójának adatai.

    A transmission telepítése csomagkezelővel (raspbian, armbian vagy hasonlóknál apt-get a csomagkezelő):
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install transmission-cli transmission-common transmission-daemon

    Ez létre is hoz egy külön usert a boardon, aminek a nevében fut a szolgáltatás (ez valsz debian-transmission lesz). De van nagyon részletes dokumentációja [link]

    A sambás felcsatoláshoz a boardon a /etc/fstab -ba kell ilyesmi
    //192.168.1.99/azbest/torrent /media/transmission cifs _netdev,x-systemd.automount,uid=debian-transmission,gid=debian-transmission,credentials=/home/pi/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
    Persze értelemszerűen a saját környezetedhez módosítani a felhasználó mappájának nevét és a nas ip címét, a nason lévő könyvtár útvonalát, szóval ez csak példa.

    az /etc/transmission-daemon/settings.json konfigfájlban lehet beállítani hogy működjön a transmission. Előtte le kell állítani a szolgáltatást, utána szerkeszteni, majd újra elindítani.

    Az érdekesebb sorok:
    "bind-address-ipv4": "0.0.0.0",
    "blocklist-enabled": false,
    "download-dir": "/media/transmission/downloaded",
    "incomplete-dir": "/media/transmission/incomplete",
    "incomplete-dir-enabled": true,

    érdemes limitálni is, hogy egyszerre mennyin dolgozik
    "download-limit": 100,
    "download-queue-enabled": true,
    "download-queue-size": 1,
    "max-peers-global": 200,

    De van még pár paraméter, ahol lehet hangolni, hogy mikor mire hány kapcsolatot engedjen. Szerintem bőven jó, ha egyszerre csak egy letöltés fut.

    a távoli eléréshez is vannak paarméterek
    "rpc-port": 19091,
    "rpc-url": "/transmission/",
    "rpc-username": "transmission",
    "rpc-password": "{62b16db87b89a91dd49a5110a7cafc06d20eb4f2wtK6kqPj"
    , ez az alapértelmezett "transmission" jelszó, érdemes a felületről megváltozatni majd.
    "rpc-whitelist": "127.0.0.1,192.168.*.*",
    "rpc-whitelist-enabled": false,
    ha távolról is szeretnéd elérni, persze a routereden is be kell állítani a port átirányítást és akkor fontos az erős jelszó, hogy más ne érje el.

    Win alatt pedig egy ilyen felülettel megy a kliens.

    Teljesen olyan érzés, mintha a saját gépen futna. De persze valójában távol van. Simán a torrent fájlt a klienssel meg lehet nyitni és indítani a letöltést. Teljesen mindegy hol vagyok a laptopommal. Nem kell azon gondolkodnom, hogy indítsam vagy leállítsan a dolgokat, mert nem azon a gépen fut, csak a felület jelenik meg ott.

    A nas-om tartalmának távoli eléréséhez sem a nas elavult szoftverében lévő lehetőséget használom, hanem a boardon lévő felhasználómmal winscp-vel böngészem a felcsatolt nast sftp protokollal belépve.

    Ja igen, hogy a sima felhasználóddal is elérd a felcsatolt tartalmat a boardról, hozzá kell adni a debian-transmission csoportot a linux felhasználódhoz (esetemben pi-hez).
    sudo usermod -a -G debian-transmission pi
    de ez is benne van a már linkelt részletes dokumentációban.

    Teljesítmény szempontjából valamelyik kicsi, olcsó 4 magos opi is tökéletes lehet. Mondjuk nézd meg melyikre van armbian. Persze legalább 512MB ram azért kell. Az opi érzékeny a tápegységre, érdemes lehet legalább tápkábelt vele rendelni, mégha saját usb tápot használsz is hozzá.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák