Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • M@trixfan

    addikt

    válasz Attici #359 üzenetére

    Összegyűlt már pár dolog, lépést kell tartanom :)

    "Akkor szerinted pl. két különböző CD lejátszó hangja között sincs különbség?"

    Az üres MD lemezekről volt szó előbb. Triviális, hogy a CD lejátszó készülékek közt van hangzásbeli különbség.

    "Egyébként nem a tárolásban (de azért különböző felvevők különbözően is vesznek többek között a DAC-ok különbsége miatt is!) hanem a visszajátszásban van a legnagyobb különbség ,mert az írás mágneses míg az olvasás optikai!"

    Nem a tárolásban van különbség... akkor miről beszélünk? Mit csinál a DAC felvétel közben? A digitál/analóg konverter eltérése miatt vesznek fel eltérően? A DAC maximum lejátszásban vállal szerepet. De ugye ez már megint nem az üres MD lemezek "hangjáról szól. Az ADC-ről már értelmesebb lenne beszélni ha felveszünk. Az utolsó mondatban meg hangminőségbeli különbséget csinálsz egy pusztán technológiai különbségből.

    "Egyébként meg mitől lenne hihetőbb a te véleményed mint elismert hifistáké (nem is értem)
    Nemcsak a magazinok tesztjeiből vettem a véleményemet hanem már 1993 óta van MD-m. Sőt 5 évig pedig napi rendszerességgel dolgoztam vele mint hangosító, de vszeg a hangmérnökök is süketek szerinted?"

    Mi az, hogy hifista és kik által elismertek? Ami azt illeti a hangosítókkal kapcsolatban fején találtad a szöget, borzalmasan süketek lesznek. Most itt persze nem Rád gondolok, hanem az általános tapasztalat beszél belőlem. Szívesen olvasnék egyetemek, kutatóintézetek méréseiről. Kedvelem ha előfordul valaki szókincsében a reprezentatív minta, a dupla vakteszt, a szórásnál nagyobb eltérés, placebo effektus kifejezések közül legalább valamennyi. Az sem árt ha valaki esetleg mérnök vagy valódi hangszeren játszó zenész. A zenésznek van igazi referenciája, a DJ-k meg mittudoménkiknek még sokszor ritmusérzéküknek sem kell lenniük és persze minél több a basszus annál jobb...

    "Az MD-n történt fejlesztések 1992 óta minimálisak! (ebbe most nem veszem bele az LP-t és a Hi-MD-t, mert az más tészta) az ATRAC kódolást valóban fejlesztették és minimálisan hallható is a különbség, de elenyésző! Inkább a különböző DSP-ket fejlesztették ami teljesen felesleges volt, mert nem javították a hangzást csak "kiszínezték"!"

    Végül is az ADC és az ATRAC kódoló minősége befolyásolja a hangzást a legjobban. Az üres lemezről még mindig szívesen ovasnék valamit :) Lejátszásnál pedig a DAC és az analóg erősítő. De ez mit sem ér ha a felvételi oldalon sokkal nagyobb fokban romlott már a minőség. Pont maga az ATRAC kódoló fut a DSP-n és fejlődtek az ATRAC kodekek az évek során. Most nem tudom mit mondanak az un. hifisták de kb. az ATRAC Type-R (4.5 után jött) után mondható megállapodottnak a fejlődés kódolási hangminőségben. Egészen eddig jelentős változások voltak a specifikációkban. Ez pedig olyan 98-99 környéke. Amúgy meg ember! 92-ben jelentek meg az első készülékek! Kérlek szépen legalább a történeti dolgok legyenek a helyén!

    "Természetesen az MD nem képes CD minőségben megszólalni, de erősen közelíthet hozzá egy jó felvevővel és egy jó lemezzel!"

    Pici adalék, hogy eredetileg a magnószalag leváltására tervezték és közben szépen felnőtt a CD-hez. Már hogyne fejlődött az ATRAC... A lemezek fejlődéséről kicsit kevesebb az irodalom, vajh miért...

    "Amit minden Hi-Fi-sta tud, hogy a hallás szubjektív! Nincs két egyforma fül, mindenki másképpen hall. Arról nem is beszélve, hogy az emberi fül elég primitív és becsapható!"

    A fülhöz mint összetett szervhez hozzátenném az agyat mert együttesen adják a hallást. Tényleg nagyon primitív. Csak az egyensúlyérzékünket köszönhetjük mellékesen neki, kiválóan hallunk térben, az emberi beszédhang tartományában apró rezdüléseket megérzünk a másik hangjában és mindezt úgy, hogy nem szenvedünk a körülöttünk lévő infra- és ultrahangoktól. Nem tudom, nekem tetszik. A "becsapás" annyit tesz, hogy közelíti azt az érzetet amit érzékelünk a világból. Ezért nagyon fontos maga a kódoló.

    Bwoay-hoz annyiban csatlakozom, hogy elismerésem a témában való lelkesedésért, csak könnyen félrevihetőek a kevésbé tájékozott emberek.

    [ Szerkesztve ]

    twitter: MatrixfanLive | Ősidőktől a PH!-n

Új hozzászólás Aktív témák