Új hozzászólás Aktív témák

  • elector

    csendes tag

    válasz rauschie #323 üzenetére

    Mivel én (is) új vagyok a témában, az enyémnél sokkal pontosabb információkat kellene kapnod, de addig is:
    - A minidisc (továbbiakban: MD) egy adat tárolási média, amit a Sony a 90-es évek elején dobott piacra, jellemzően a magnókazetta leváltására. Gyakorlatilag egy szabványosított mágneslemez, amire a régi floppykhoz hasonlatosan, digitális jeleket lehet rögzíteni.
    - Az adatrögzítés jellege - ellentétben a kazettás/szalagos magnókéval – így már nem analóg, hanem digitális rendszerű. Ez annyit jelent, hogy a hanghullámot másodpercenként kb. 40.000 pillanatban megmérjük, és a kapott eredmény özönt különböző eljárások szerint, digitálisan kódolva (kettes számrendszerben) leírjuk. A minidisc lemezre ezek a jelek kerülnek, amit a speciális lejátszó alakít vissza analóg hang-jellé.
    - Mint minden digitális adattárolási módszer (floppy, DAT, CD, DCC, flash memória, stb.) azzal a határozott előnnyel bír az analóg rendszerekkel szemben, hogy a másolás során teljesen az eredeti hangminőségű felvétel állítható elő, nem keletkezik - az analóg rendszereknél megszokott - zaj és torzulás.
    (A fentiekkel együtt jelentkezik az a hátrány is, hogy míg az analóg rendszerű felvételek elég komoly károsodást követően is produkálják ez eredetihez hasonló jeleket – ha zajosan, torzan, szakadozottan is -, addig a digitális jelekben történt minimális hiba is súlyos, akár végzetes adatvesztést okozhat. Gondoljunk bele, hogy egy karcos hanglemez ha kattogásokkal együtt is, de tökéletesen visszaadja a felvett hangot, míg egy karcos CD általában kuka! A digitális adatvesztést bonyolult hibajavító áramkörökkel próbálják minimalizálni.)
    - A minidisc későn érkezett ahhoz, hogy valóban alternatívája legyen a magnóknak, hiszen éppen, hogy kezdett volna elterjedni, amikor berobbantak az irható CD-k és a flash memóriák. Ezzel együtt, a mai napig életképes a szisztéma, hiszen a minidisc lemez relatíve olcsó (3-500 Ft), precíz, porvédett tokozású, és számtalanszor újraírható.
    - Néhány éve a Sony megjelent a NetMD-kkel, amire zenéket lehet feltölteni, ill. a HiMD-kkel, amik amellett, hogy 1 GigaByte-os, a régi MD-kel lefelé kompatibilis lemezzel (is) működnek, már képesek az általuk felvett felvételeket a pc-re tölteni is.
    - Fentiekkel párhuzamosan fejleszt a Sony adattömörítési eljárásokat is (ATRAC), amik segítségével az eredetileg 60-74-80 perces lemezekre ezen idők többszöröse fér fel.

    Szubjektív vélemény:
    - Néhány napja vagyok egy minidisc walkman tulajdonosa, azonban annyi már biztos, hogy a hangminőség nem említhető egy lapon az mp3-mal. Egy tenyérnyi walkman szebben, tisztábban tud szólni sok asztali CD-lejátszónál. Nekem külön előny, hogy az mp3-as lejátszók megfoghatatlan működésével szemben itt nagyon is kézzelfogható, cserélhető, felcímkézhető lemezek vannak.
    - Egy HiMD lemezre 34 óra mp3-nál „élethűbb”zene fér fel, vagy 8 óra kvázi CD-minőségű, vagy másfél óra CD-minőségű.
    - A minidisc alfája és omegája: www.minidisc.org

    Konkrétabb válasz:
    A minidisc egy nagyon jó minőségű hang/zene felvevő/lejátszó lehetőség. A gyakorlatban két fő típusa van, az asztali készülékek és a walkman-ek. Előbbiekből létezik elég sok típus, a kommersz eszközöktől kezdve a csúcs hifikig. A walkman-ok lényegesen nem különböznek egymástól, általában mikrofonnal vagy vonali bemenetről hangot szokás felvenni velük, ugyanakkor lejátszóként is meghazudtolják méretüket.

    A legjobb forradalom a ... digitális ... volt

Új hozzászólás Aktív témák