Aktív témák

  • #40935168

    törölt tag

    Keresőfajták, keresőméret, kijelzők, LiveView

    A tükörreflexesek nagy részénél a hátsó LCD immár használható komponálásra, így komponálni már nem csak kizárólag a "kukucskalyukon" keresztül, a kereső segítségével lehet, hanem a külső kijelzővel is, sőt, egyes belépő MILC modelleken nincs is kereső, csak kijelző - némelyikre utólag is tehető kereső, másokra nem.

    A keresőknek két fajtája van, optikai (OVF - optical viewfinder) és elektronikus (EVF - electronic viewfinder). Előbbinél egy külön kis optikai rendszer közvetíti a látnivaló képet szemünkbe, utóbbinál pedig egy pici méretű, modelltől függően alacsony vagy nagyfelbontású kijelző az, ami mutatja nekünk az élő képet, mit látunk éppen. Mindkettőnek van előnye és hátránya és mindkettővel lehet fotózni - én egyelőre azt mondanám, legyen ízlés dolga, kinek melyik tetszik jobban, ez nagyon szubjektív tud lenni és nem csak rendszer, de konkrét modellfüggő is. Optikai keresővel a DSLR-ek rendelkeznek, elektronikussal a MILC-ek és van olyan DSLR, aminek az optikai keresője pocsék minőségű egy MILC elektronikusához képest, illetve van olyan DSLR, aminek az optikai keresője sokkal komfortosabb, jobb képet ad nekünk a témáról, mint egy másik MILC elektronikus keresője, tehát egyértelműen nem lehet egyik vagy másik javára eldönteni, melyik is a jobb - bár itt halkan megjegyzem, a világ az elektronikus keresők irányába halad egyelőre, azon a fronton történnek nagyobb fejlesztések úgy, hogy a jelenlegi csúcsmodellek is már nagyon jó képminőséget adnak.

    Az optikai kereső felépítése szerint lehet pentatükrös, vagy pentaprizmás. A pentatükrös keresők az olcsóbb modellekre jellemzők, kisebb és sötétebb keresőképet adnak pentaprizmás társaiknál. Fontos viszont hangsúlyozni, hogy mind a pentatükrös, mind a pentaprizmás keresők esetében nagyon erősen szór a keresőméret és világosság is. Egy kereső mérete függ a szenzor méretétől, a kereső lefedettségétől és a kereső nagyításától - mindhárommal egyenes arányosságban áll, ezen három adat felhasználásával számszerűen kiszámíthatjuk egy kereső nagyságát.

    Az elektronikus kereső a MILC gépekre jellemző: itt maga a szenzor olvassa ki a látott képet és küldi a keresőbe (konyhanyelven), amin utána bármit meg lehet jelentetni, amit a gyártó beleprogramozott: hisztogramot, bebukást-kiégést, fókuszsíkot kiemelni (focus peaking), a képbe belenagyítást mutatni (pl. precíz, állványos makró fotóknál) és akár még kép- ill. video visszajátszásra is alkalmasak, ha például nagyon erős napfényben nem látjuk elég jól a kijelzőt. (Ez egy nagyon hasznos felhasználási módja egyébként).

    A modernebb tükörreflexes digitálisoknál lehet az LCD-t is komponálásra használni, ezt hívják "liveview"-nak. Nagyon sokszor azonban nem olyan egyszerű és gyors a liveview használata, mint ahogy azt kompaktokon megszokhattuk, ezért vásárlás előtt érdemes utánanézni, hogy a kiszemelt gépekben hogy is működik a liveview. Modellről modellre javítanak a kezelhetőségen, gyorsaságon a gyártók, a ma boltokban lévő tükrös gépek liveview-ja már egész jól használható, csúcsmodelleké pláne.

    A kijelző elsősorban fej fölül fotózásnál, illetve talajszint-közeli fotózásnál tud jól jönni - ez utóbbi miatt gyakran igen hasznosnak ítélik makrózáshoz is. A kijelző kivételesen kényelmes akkor, ha dönthető, vagy kihajtható-forgatható típus. Ezt a csúcsmodellekben egyelőre még tradicionális okokból nem alkalmazzák, a félprofi kategóriában és alatta már egyre gyakoribb és nagyon hasznos.

    Kényelmesen, földön csúszás nélkül azonban nem csak dönthető-kihajtható kijelzővel felszerelt géppel lehet talajszinthez közel fotózni, de a normál keresőkhöz is kapható egy tartozék, ami ezt könnyíti meg, ez az ún. szögkereső.

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák