Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nozs23

    addikt

    válasz B-Clone #99730 üzenetére

    Olympus 75mm f1.8 Látószög + DOF megfelelője Fullframe vázon az 150mm f/3.6 az élességed így fog ugyan abba a tartományba esni, de az átengedett fénymennyiség csökken

    Nem csökken az átengedett fény mennyiség. Így enged át pont ugyannyi fényt.
    Ami különbözik az az, hogy ez az átengedett fény kisebb felületen fedi le az FF szenzort, mint az MFT-n. Tehát, hogy ugyanolyan záridővel dolgozz, mint az MFT vázon, fel kell tolnod az ISO-t két fényértékkel az FF vázon és nagyjából itt éred el az MFT zajszintet is.

    Equivalence of total light and it's not just depth-of-field
    Ez a DPreview cikk szépen összefoglalja:

    Key points:
    • Multiply the actual focal length by the crop factor and you get the equivalent focal length.
    • Multiply the F-number by the crop factor and you get the equivalent aperture.
    • The equivalent aperture tells you what aperture on a full frame lens would give the same depth-of-field and the same total light as the one you're assessing.

  • ecaddsell

    aktív tag

    válasz B-Clone #99730 üzenetére

    Meg kellene különböztetni amikor fénymennyiségről írsz, hogy az össz szenzorra jutó fénymennyiségről beszélsz, vagy egy adott területre (pl. 1mm2) jutó fénymennyiségről (ami már inkább fénysűrűség).

    Olympus 75mm f1.8 Látószög + DOF megfelelője Fullframe vázon az 150mm f/3.6 az élességed így fog ugyan abba a tartományba esni, de az átengedett fénymennyiség csökken

    A teljes szenzorra pont ugyanannyi fénymennyiség jut mindkét esetben, csak a m43 szenzoron koncentráltabb a kisebb szenzor miatt. Ezért a FF-en nagyobb kell legyen az ISO.
    A zajt viszont az össz fénymennyiség határozza meg azaz hiába lesz nagyobb az ISO a FF-en a kép mindkét esetben kb. azonos lesz (feltéve, hogy nem valami régi cuccról van szó).

    Olympus 75mm f1.8 megfelelője Fullframe vázon, hogy ha a látószöget és a fénymennyiséget szeretnéd szem előtt tartani, akkor az 150mm f/1.8

    Itt a FF-re beeső össz fénymennyiség 4x annyi lesz mint a m43 szenzoron, bár egységnyi területre kb. ugyanannyi fény jut és e-miatt az ISO is azonos lesz. Viszont a FF kevésbé zajos lesz a több össz fény miatt.

    Szóval nincs ingyen ebéd, a nagyobb szenzorhoz tartozó nagyobb obi több fényt gyűjt összességében.

    Viszont olyan szempontból sincs ingyen ebéd, hogy a több fényhez kisebb mélységélesség tartozik. Ha ez nem gond vagy előnnyé kovácsolható akkor a FF jobb lehet. Egyébként meg a FF-et is rekeszelni kell és nem lesz semmilyen előnye.

    Azaz az, hogy megéri-e a FF-et vinni egy csomó dologtól függhet, Pl:
    - Kell-e az a plusz fény (az a max. 2Fé a legtöbb esetben nem meghatározó, jó fényviszonyok között irreleváns)
    - Vagy kapcsolódóan kell-e háttér elmosása (itt a FF fényerős fixek előnyben vannak)
    - Vagy kell-e a jobban kidolgozott követő AF (persze újabb vázal ez kevésbé meghatározó)
    - Vagy valamiért kell a még több pixel, vagy sűrűbb pixel kell
    - stb. stb.

    Az elkészült képet viszont elsősorban nem ez fogja meghatározni, hanem pl. van-e olyan látásmódod vagy eljutsz-e olyan helyre (amiben adott esetben a több felszerelés akadályoz) ami adja a jó kép lehetőségét. Az, hogy tényleg jó kép lesz nagyon-nagyon ritkán múlik a cuccon. Ha nem így lenne akkor csak az utóbbi időben készült volna jó kép, valójában a dömping miatt lehet pont a fordítottja igaz.

Új hozzászólás Aktív témák