Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ngaba

    aktív tag

    válasz PredatorZoli #90233 üzenetére

    Semmi, de én inkább 15%-os fizetésemelést kérnék januárban, nem 1.25%-ot. (Az inflációnak leginkább ez a szerepe szerintem. Persze előre kellene tudni az inflációt, de csak utólag megyünk utána szerintem fizetésben.)

  • Ixion77

    őstag

    válasz PredatorZoli #90233 üzenetére

    Csakhogy az új kamatot már az új évre fizetik! Tehát az számít, hogy az új évben mit mennyiért fogsz venni.
    Ha 11 hónapig nulla százalék volt az éves infláció, majd decemberben 50%, az azt jelenti hogy decemberben (egyszerűség kedvéért mondjuk) mindennek másfélszeresére ugrott az ára. Ha az új évben már semminek sem emelkedik soha emelkedni az ára, akkor is a 50%-al emelkedett árakat fogod végig fizetni.
    Tehát ha minden hónapban megkapnád a PMAP újévi kamatát, és az 50% lenne, akkor pont ugyanannyi árút tudnál venni mint előtte.
    De nem kapsz, az átlagolás miatt csupán csak 4.16% kamatot. Tehát 50%-kal magasabb árat kell fizetned, 4.16%-os kamatból. Tehát nem vagy a pénzednél, az infláció nem lett követve.

    Ugyanúgy mint régen, most is #90230 Kobe-vel értek egyet: ez szimpla trükközés, annak érdekében hogy a kamatokat minél később kelljen kifizetni, amikorra az szignifikánsan kevesebbet ér.

    A fenti példában azt még nem is vettem figyelembe, hogy a kamatokat nem havonta kapod meg, hanem évente, utólag, egy összegben.
    A tisztességes inflációkövetés az lenne, ha beraknád a pénzed, minden hónapban kiszámolnák az inflációt, és a tőkéd annak megfelelő arányú részét azonnal megkapnád kamatként. Még így is lenne benne 1 havi késés, de az elenyésző a mostani átlagosan másfél évihez képest.

    "Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

Új hozzászólás Aktív témák