Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nort_on

    senior tag

    válasz PredatorZoli #52474 üzenetére

    Ez biztos így van? 5 éven túli eladásnál vagy adómentes, azon belül sávosan adózol. Illetékmentesség meg öröklés vagy ajándékozásnál van egyenesági rokonok között, vételnél 4% illeték van. Házastársnál vagyonmegosztási megállapodás alapján leszel illetékmentes, de azt csak egyszer lehet "eljátszani". :)

  • attiati

    veterán

    válasz PredatorZoli #52474 üzenetére

    Vevő oldalán kellene annyi szabad cash, hogy elindítsd az ügyletet. Jó esetben a teljes összeg. Vagy szülők hitelképesek lesznek x évesen?

    Illeték lenne a szülők oldalán mindenképpen.
    Te oldaladon nem lenne, mivel x évben belül eladtál egy lakást, amit beszámíthatsz a szerzési illeték kiszabásnál (x= max 3év úgy tudom).
    Így az ügylet minimum induló költsége: 4% illeték +2*0,5% ügyvédi költség. Erre jön rá a szülők hitelének előtörlesztési díja (ha nem cashből indul a teljes ügylet). (Fogy.barát hitelnél lehet nincs már előtörlesztési díj, nem tudom.)

    Erre jönnek rá olyanok, hogy utalási költségek, önerő szabaddá tételének díja. A csikicsuki ideje alatt az önerő nemkamatozása vagy felszabadításának költsége. Szülők hitelének párhavi kamata.

    Ha a saját kecódat 5 évben belül vetted és eladod, akkor szja-d is lesz az induló ügyletnél (igaz évente csökkenő és csak a különbözet után, de ezzel is számolni kell).

    Nagyon mimum 5% az induló költség, de inkább jóval több.

    Gondolom a cél az, hogy a végén betolod MÁP+ba a felszabaduló tőkét (vagyis a hitel összegét).

    Az induló költségek (ügyvéd, illeték) a lakás teljes értékét érintik %-osan, míg a hozamot csak a hitelen nyered meg (ami jó esetben a lakás értékének max 70%-a).

    5 éves kam.per hitel mondjuk 3% körül megy? Így megnyered a máp és a hitelkamat különbségét = 2% * 5 év = 10% * 0,7 (a 70%nyi hitelrész miatt) = 7%

    max 2% nyereséggel lehet zárni az 5 év alatt (összesen).
    Ajándékozás szerintem nem működik.

    Risk: 5 év múlva, amikor lejár, nem tudjuk a MÁP+ megújítási hozamát, alacsonyabb is lehet. Igaz, hogy betörleszted a hitelt, ha 5 év múlva rosszabbak lesznek a hozamok. Plusz futsz egy 5 éves likviditási kockázatot, ha a máp+ visszaváltási kondícióit megváltoztatják. Minimális, de van rá esély.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák