Új hozzászólás Aktív témák

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #780 üzenetére

    Abból lehet gond(om) ha az Armaflexet alu szalaggal körbetekerem a rögzítés véget a beltérben? Sajnos utólag tudom ugye a szigetelést feltenni, így a szigetelést fel kell hasítani ugye rá.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #851 üzenetére

    Nem. Van amúgy saját ragasztója is az armaflexnek, de nem tudom milyen kiszerelésben – lehet, hogy csak nagy tételben.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #852 üzenetére

    Számolgattam elég feláras. És maszatos :D úgy voltam vele akkor már marad a szalag, tulajdonképpen úgyis ígyis tökölőd...

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #852 üzenetére

    https://lambdawebaruhaz.hu/htarmaflex-ontapados-szalag-50mm-x-15m-x-3mm-954

    Nézegettem még esetleg pluszba ezt a szigetelő szalagot. Az alu meg max megy rá, de az már tényleg esztétika.

    Vannak helyek (sarok, osztók stb) ahol lehetetlen szigetelni utólag a csőhéjjal. Kb 10% teszik ki a rendszernek ezek a helyek, nem tudom érdemes e egyáltalán foglalkozni ezzel.

    [ Szerkesztve ]

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #854 üzenetére

    Ha kondenzáció nem várható, akkor nincs különösebb jelentősége, ha igen, akkor nem lehet megúszni a teljes csomagolást.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • LOTR

    addikt

    nem hőszivattyú, de sokszor volt téma a hővisszanyerős szellőztető

    nemrég üzem közben megnéztem egy ilyet
    Fisher F-ERVQ-B150CO2-I hővisszanyerős szellőztető 150 m3/h [link]
    aki egy hűtőszekrény vagy klíma mellett tud aludni, az szerintem emellett is, és ez már bőven használható megoldás

    One Ring to rule them all

  • S-eye

    senior tag

    válasz LOTR #856 üzenetére

    Ez tetszik. Kb lefedné az én igényeimet. Már csak azt kell tudni, hogy a milyen levegő osztó/gyűtő kell, és szobánként mennyi anemosztát (2?). Kb egyedül is be tudnám építeni.

    Viszont. Tegnap egy habilitációs előadást hallgattam az intézetben ahol dolgozom. Kísérletet végeztek 2 passzívháznál, melynek van szellőztető rendszere. Az az eredmény született, hogy a PM2.5 feletti részecskék száma nagyobb(!) volt, mint a kültéri részecske koncentráció novemberben. Fűtési szezonban. Szóval a szűrőket nagyon meg kell válogatni, hogy mit használunk. Mert ha a nagy részecskéket kiszűrjük és a kicsiket nem, az még károsabb, mintha nem csinálunk semmit, mert egyenesen a tüdőben landolnak.

  • S-eye

    senior tag

    válasz S-eye #857 üzenetére

    Most látom, hogy egyhelyiséges. Akkor mégsem pont az, ami nekem kellene.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz S-eye #857 üzenetére

    Szerintem ezt légcsatorna nélküli üzemre tervezték elsősorban. Nem is adtak meg nyomásértéket, ami alapján meg lehetne tervezni egy elosztóhálózatot.

    Érdekes a kísérlet amit idéztél. 2 mérés azért még nem mérés, de jó lenne mélyebbre ásni ezügyben. Pl megvizsgálták-e, hogy a részecskék forrása a kültér vagy a beltér? Milyen szűrők voltak beépítve a gépbe? Függött egyáltalán a kültéri koncentrációtól valamilyen szinten? Mert gondolom azért nem egy időpillanatot néztek csak meg.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • LOTR

    addikt

    válasz S-eye #857 üzenetére

    decentralizált, egyhelyiséges

    ezért céloztam rá korábban úgy, hogy kb klímához hasonló és árban is

    One Ring to rule them all

  • S-eye

    senior tag

    válasz 4D4M #859 üzenetére

    Ez lesz a cikk: [link] . Remélem megnyitható. Pár új infó nekem is belőle, az előadásban nem tértek ki rá.

    G4 filteres volt a passzív ház(ak). HEPA filter javított volna a helyzeten, mert a finom részecskék koncentrációja független volt attól, hogy passzív a ház, vagy nem.

    Passzív házban a por forrása a beltér volt. Igazából nem is voltak kellően légtömörek. A por koncentráció kisebb volt a hagyományos házban, mint a passzívban.

    Szerintem a tanúlság az, hogy kell a jó levegő filter, vagy hagyni a fenébe.

    "A" ház a hagyományos.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz S-eye #862 üzenetére

    Köszönöm szépen, hogy fáradtál. Letölthető, megnézem majd mélyebben. :R

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • Peetey91

    senior tag

    Sziasztok!

    Nemrég költöztünk újépítésű házba, ahol Panasonic höszivattyú, HMV tartály, padlófűtés-mennyezethűtés van. Nyáron egész komfortos idő volt bent, téli szezonunk még nem volt. 22-23 fok nekünk elég télen.
    A hőszivattyún az előremenő hőmérsékletet hány fokra érdemes állítani majd? Van erre valami ajánlás? Még elég új nekem ez a rendszer. :B

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Peetey91 #864 üzenetére

    Milyen szabályozók(termosztát) vannak beépítve? Csak gyári vagy valami harmadik féltől származó? Egy szint?
    Általános ajánlás szerint az időjárásfüggő előremenő eredményezi a legkedvezöbb hőszivattyús üzemet, de az ehhez tartozó görbe kivalasztasa igényli
    1. vagy az épület paramétereinek ismeretét
    2. vagy tapasztalatot.
    Feltehetően az utóbbi fog rendelkezésedre állni mondjuk az idei tél végére (: En a legalacsonyabb görbétől indulnék és akkor nyulnek hozzá ha igényli valamelyik csaladtag.

    Gratulálok a házhoz amúgy! (:

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • Elemental

    addikt

    válasz Peetey91 #864 üzenetére

    Ez az én időjárás követő "görbém".

    Úgy csináltam, hogy első évben manuálison használtam, és jegyzeteltem, hogy milyen kinti hőmérséklet mellett milyen előremenőt állítottam. Jól kell megválasztani az előremenőt, szerintem ez a legfontosabb a fűtésben
    Ha túl magasra állítod, akkor hamar túlfűti a lakást, és beindul a jojó. Túlfűti, kikapcsol a termosztát, lehűl a helyiség, majd megint be, akkor ismét túlfűti, majd megint ki.

  • Peetey91

    senior tag

    válasz 4D4M #865 üzenetére

    Földszint és emelet külön állítható, Computherm termosztáttal.
    30cm tégla, 15 cm szigetelés, 30 cm tetőtér szigetelés, a számított energetikahasználat ilyen 76 kw/m2/év körül volt, ha ez számít a témában.
    Tehát a legjobban úgy járok ha beállítom a kívánt hőfokot, az előremenő hőt elindítom, mondjuk 40 fok körül (meg nem mondom hol de valahol mintha ezt olvastam volna) és jegyzetelek. Ha sok akkor csökkentem ha kevés akkoe növelem, nincs erre egy “aranyszabály”.

    @Elemental
    köszi! :R
    A Ta tengely feltételezem a kinti hőmérséklet, a Tt pedig a beállított hő a hőszivattyún?

  • Elemental

    addikt

    válasz Peetey91 #867 üzenetére

    Igen. -14 (és az alatt) kintinél 35 fokos előremenő, +18-nál (és afölött) 26 fokos, és ezt köti össze egy vonallal. Nálam lehet átlagolási időt beállítani, én 24 órát állítottam. Az elmúlt 24 óra átlagát veszi alapul. Lehet pillanatnyi, 12, 24, 36 órát állítani.
    A házunk egy szintes 30-as tégla 15cm szig, aljzat 15cm födém 20 vagy 25, már nem emlékszem. Bruttó 200nm. Minden szobában van termosztát, ami szelepmozgatót vezérel, és ha a termosztát kéri, akkor nyitja a szelepet azon a körön.

    Én is azt mondom, amit 4D4M, hogy jobb, ha kicsit alacsonyabb az előremenő, és folyamatosan megy a fűtés, így mindig meleg marad a talaj. Ha túllövöd, akkor csak ki-be kapcsolgat, hideg lesz a talaj, nehezen éri utol magát, utána meg túl meleg lesz.
    Ez az, amit ki kell tapasztalni :)

    [ Szerkesztve ]

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Peetey91 #867 üzenetére

    Mit kapcsolnak a termosztátok? Van puffer és szekunder oldali szivattyúkat vagy nincs és zonaszelepeket? Ha ki akarod maxolni a hatékonyságot és megoldható a jelen hidraulika mellett akkor a mennyezettel és a padlóval is fűthetsz. Ekkor lehet a legalacsonyabb előremenővel a legmagasabb komfortot elérni. Hány kW-os a gép? Sajnos jellemző, hogy tulmeretezik meg a házhoz és nem tud megállás nélkül menni.
    Bár minden ház máshogy működik, de a 40°C-ot azért elfelejtheted. 35-nél kizárt, hogy több kelljen.

    [ Szerkesztve ]

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    Gépészetem röviden a következő:
    1. Cordivari Bolly1 XL WB 300 V003 hőcserélő (268 liter)
    2. Heizer PUSE 100 fali puffer tartály (106 liter)
    3. Fisher levegő-víz hőszivattyú 8 kW FHF-WHS-081CE3

    Csatoltam is pár képet, hogy nagyságrendileg átlásd a rendszert.

    Csak hogy mindig tudjak izgalmasat kérdezni. Sajnos se a gépészem és se a oktatáson részt vett hivatalos Fisher beüzemel NINCS a helyzet magaslatán. Még az időzített működést is alig tudták behangolni a panelen :( De végül a segítségemmel sikerült.
    Újabban az vettem/vettük észre, hogy nagyobb inaktív melegvíz használat nélkül (pl nyaralás után, vagy pár nap után) bebüdösödik az eltárolt melegvíz.

    A hőszivattyú indulása egyébként minden nap bevan időzítve, hogy melegvizet készítsen napközben. Igaz, jelenleg 1-2 fő használja (ki) ezt a mennyiségű vizet, már amennyire lehet. 200 Liter volt tervezve, de a kivitelező és a gépész elbeszélt egymás mellett mind kiderült (no komment!).

    Egyedi az esetem vagy volt már hasonló tapasztalat itt a fórumon esetleg? Vagy egyáltalán hol kezdjek neki a probléma megoldásának?

    1. a HMV tartályos hőcserélő anód csere megoldaná-e a problémát szerinted? Többen javasolták, hogy a HMV tartályba beépített magnézium anóddal lép/het kölcsönhatásba a melegvíz, ezt az anódot kellene másikra cserélni. De kérdés, milyenre is?
    2. vagy szimplán nálunk ilyen összetételű lehet víz? Egyesek szerint a magas kén-hidrogén tartalom miatt lehet kénes záptojás szagú a melegvíz. Ez egészségre nem káros tudásom szerint, de hát ezt így hasra ütésre meg nem mondanám így van e. De végtére is lehet igazság tartalma.
    3. vagy szimplán bízzam a hőszivattyú vezérlő "Sterilizáló, csírátlanító üzemmódra" a probléma megoldását? Heti egyszer szoktam futtatni. De azzal gond, hogy a hőszivattyú jelenleg, a mostani legjobb/legmelegebb időkben is max 57 fokos előremenővel tudja előállítani a HMV tartály melegvizét. Kvázi 60 fok feletti vizet nem tudok készteni. Van ugyan a Fisher beltériben egy 3kW kiegészítő elektromos fűtés, de az nincs bekötve. A gépész szerint 6kW elég a házhoz (a hozzáértő számítsa szerint), de 8kW lett a hőszivattyú mérete ezért is lett picit túltervezve (Fisherből nincs is kisebb gépészet ugye). Szerinte nem volt indokolt a bekötése…lévén, hogy nem értek ehhez, nem is vitatkoztam ezzel. De azért csak jó ha van nem? Már ahogy látom most is szükség lenne rá olykor.

    4. kaptam olyant tippet is, hogy vegyünk/kössük be egyszerűen a HMV tartályba a kiegészítő elektromos fűtőszálat! Szerinted ez is egy járható út lenne?

    5. Vagy szimplán ha elmegyünk nyaralni, az is opció ugye: hogy egész egyszerűen kikapcsoljuk a folyamatos melegvíz előállítást, temperálást. Tehát a víz visszahűl 20-25 fokra kb és hazaérvezve lehet is felfűteni.

    Mindensetre az aggaszt picit hogy már most NEM tudok 60 fokos vizet Sterilizáló módban előállítani, télen meg biztosan nem fog ez menni.
    A baktériumok és egy egyéb csírák miatt meg heti egy ilyen funkciót illik legfuttatni tudomásom szerint. A büdös meg egy dolog, ötletem sincs minek a mellékterméke eleve.

    Szívesen fogalom az észrevételek, tanácsokat, tippeket!

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #870 üzenetére

    Jó eséllyel baktériumok szaporodtak el benne. Egyáltalán nem példa nélkül álló az eseted. Az anódnak semmi köze hozzá.
    A 60°C huzamosabb ideig alkalmas lenne a fertőtlenítésre, de az teljes keresztmetszetben valóban huzamosabb ideig:

    Ha belátható időn belül nem lesztek 4-en, akkor én komolyan elgondolkodnék egy kisebb tartály beszerzésén. A fűtőpatron bekötése egyértelműen javallott. Üzemszerűen gyakorlatilag csak erre való, hogy 60°C feletti hőmérsékletet is tudjon a hőszivattyú, ha szükség van rá. Választhatod persze a tárolóba építest is, de egyelőre, ha csak egy bekötésnyi távolságban van a meglévő, akkor felesleges beruházás lenne.

    Elviheted amúgy bevizsgáltatni a vizet ezzel foglalkozó cégekhez vagy állami intézményekbe, de nem látom sok értelmét.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #871 üzenetére

    Köszönöm szépen az egyértelmű észrevételed és tanácsod. Akkor ezt mielőbb fel is göngyölítem, mert ez így sehogy se jó, pláne nem egészséges. Frissítettem 2 képpel az előző linkemet a beltéri egységnek az alaplapját is lefotóztam, bekötési kapcsolási rajzzal együtt :K

    Ami jó hír, hogy maga a 3kW kiegészítő elektromos fűtés benne van a gépházban. Sőt: a gépészem saját elmondásának ellent mondva, úgy vettem észre be is van kötve. A kábelezés ami kijön az elektromos kiegészítő fűtésből ide van bekötve (megjelöltem piros pöttyökkel) :Y Ez meg, hogy lehet? Lehet hogy csak bekötette a vezetékeket ugyan, de magán az alaplapon nincs bekapcsolva/engedélyezve?

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #870 üzenetére

    nálunk ugyan ez a hmv tartály van és hőszivattyúból is hasonló, csak a 160CE3, 16kw-os
    nem tapasztaltunk hasonlót átlag 45-50 közötti hmv-vel (bár olyan még nem volt, hogy 1 hétnél hosszabb ideig nem volt használva)
    tartaléknak van egy 3kw-os fűtőszál a hmv tartályban
    illetve olyan hideg meg még nem volt, hogy a hőszivattyú beépített kiegészítő fűtésének működnie kellett volna (amúgy csodálkoznék, hogyha az nem lenne gyárilag bekötve, ezt valószínűleg eltévesztette a szerelőd, viszont ha jól emlékszem olyat lehet, hogy ez a beépített fűtőszál ki legyen kapcsolva - az is lehet, hogy erre gondolt)

    ha gyakori, hogy hetekre nincs használva a hmv vize, akkor lehet a legegyszerűbb megoldás nektek is az, hogy szereltettek a tartályba egy fűtőszálat és manuálisan bekapcsoljátok a hosszabb kihagyások után

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #873 üzenetére

    Köszönöm. Extrém esetben volt ez...2-3 hét után és napi temperalassal lett szag.

    És az olcsóbb jobb praktikusabb, a tartály fűtőszál? A hőszivattyús az oké lenne automata is a steril mód, már néztem. Csak aktívra kellene bírnom vhogy, benne van a 3kW a hőszivattyú beltériben szerencsére.

    [ Szerkesztve ]

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #874 üzenetére

    a tartály alján vannak 6/4"-es csatlakozok, egy ilyen 3kw-os fűtőszál jelenleg kb 15-20k-ért van már: [link] úgy tűnik itt egész jó ára van

    szerintem ennél egyszerűbb megoldás nincs, amikor szükség van rá, akkor bedugod a konnektorba, termosztátot beállítod, majd amikor megszűnt a probléma, lekapcsolod/kihúzod és onnantól a hőszivattyú majd készíti a hmv-t (nálunk úgy van megcsinálva, hogy alap esetben a hőszivattyú vezérli ezt a fűtőszálat is), de gondolom pl egy shellyvel fel lehet okosítani, hogy akár internetről is lehessen vezérelni a rendszert

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #875 üzenetére

    Így van, ott is van a nyílás. Tehát akkor az elektromos kiegészítő fűtésnek a Hőszivattyúban kvázi nincs is köze a Sterilizálás funkcióhoz?

    Végre megtaláltam egy leírást a típusomhoz:

    "HMW tartály sterilizáló mód (antilegionella funkció)

    Amennyiben a HMV termelés engedélyezett és az automatikus
    sterilizáló funkció is engedélyezett akkor a berendezés hetente
    egyszer automatikusan elvégzi a sterilizáló funkciót.


    Emellett lehetősége van a funkció kézi indítására is.
    Amennyiben az automatikus sterilizáló funkció nem engedélyezett,
    akkor végezze el ezt a műveletet minimum havonta.


    FIGYELEM: A sterilizáló funkció megfelelő működéséhez a HMV
    tartályt elektromos kiegészítő fűtéssel kell felszerelni.

    A berendezés automatikusan kilép ebből az üzemmódból ha a tartály
    hőmérséklete 30 percen keresztül 70°C felett van vagy ha eltelt 3 óra."

    Laikusként úgy értem én ezt, hogy lényegében vegyek egy 3kW fűtőszálat (ez is egy úgynevezett fűtőpatron :F ) a HMV tartályba? Csak, hogy már végre tisztába tegyem itt a fogalmakat.

    Számorma nem derült az ki az egyértelműen, hogy a Fisher beépített 3kW kiegészítő elektromos fűtése (ez a fűtőpatron amúgy?), csak a Padlófűtésnek (-16 fok alatt kapcsol be automatikusan elvileg, már ha bevan kötve) vagy a HMV tartály víz sterilizálásának is besegít e?

    Igán köszönöm nektek a segítséget, bocsi a sok sok kérdésért. Csak megszeretném érteni hogyan megy ez, a lehető legjobban.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #876 üzenetére

    Azért kellhet a tartályba épített fűtőpatron, mert a csőkígyós hőcserélőn keresztül akár 80°C-os előremenőre is szükség lenne, hogy legyen esély a kellő mértékben felfűteni a teljes űrtartalmat, míg a tárolóban lévő fűtőpatron direktben érintkezik a tárolóban lévő vízzel és annak is csak az aljában lévővel, míg a csőkígyó tetejénél már gyakorlatilag az előremenővel megegyező hőmérsékletű víz van -> romlik a hőátadás.

    Most megnéztem én is mélyebben: valóban van külön kimenet a gépen a kiegészítő fűtőpatronra.

    Laikusként úgy értem én ezt, hogy lényegében vegyek egy 3kW fűtőszálat (ez is egy úgynevezett fűtőpatron :F ) a HMV tartályba?

    Ha marad ez a tároló, akkor igen.

    Számorma nem derült az ki az egyértelműen, hogy a Fisher beépített 3kW kiegészítő elektromos fűtése (ez a fűtőpatron amúgy?), csak a Padlófűtésnek (-16 fok alatt kapcsol be automatikusan elvileg, már ha bevan kötve) vagy a HMV tartály víz sterilizálásának is besegít e?

    Szerintem ezt nem fogjuk tudni kitalálni, hogy arra konkrétan használja-e. Vannak olyan szituációk, pl hideg ház felfűtése, amikor a hűtőközeg és hűtőkörfolyamat sajátosságai miatt csak a fűtőpatront tudja használni a gép. Van egy működési terület, amin belül tud hőszivattyúsan működni a gép, ha bármelyik irányban kilépsz ebből a zónából (túl hideg, túl meleg kint stb.), akkor a károsodás megakadályozása miatt nem lehet, csak a patront használni.

    szerk.: megjegyzem, hogy ez nagyon sok elpazarolt energia és megfelelő átöblítés(megfelelő tároló méret) mellett akár az egész steritilizálás gyakoriságát is akár 1-2 hónapra is ki lehetne tolni.

    [ Szerkesztve ]

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #876 üzenetére

    a hozzáértők majd kijavítanak, de nagyjából:
    amit fentebb linkeltem, az egy hasonló fűtőpatron (működését tekintve pedig ugyanaz), ami egy hagyományos villanybojlerben is van
    ha a hőszivattyú valami miatt nem tudná felmelegíteni a csőkígyón keresztül a tartályt, ennek akkor van szerepe, ekkor rá tud segíteni

    a hőszivattyúban lévő kiegészítő elektromos fűtés pedig akkor kapcsol be, ha nem tud megfelelő előremenő vízhőmérsékletet produkálni (ez ugye pl túl alacsony kinti hőmérsékletnél fordul elő, de ez gyárilag be van kötve - tehát a hőszivattyúban lévő elektromos kiegészítő fűtés az gyárilag ott van, a hmv tartályba pedig opcionálisan lehet beletenni fűtőpatront)

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #875 üzenetére

    Köszönöm szépen Nektek, tiszta és egyre világosabb az ügy :R

    Szeretem, ha valami automatizálva van. Az általad linkelt HMV tartályos fűtőszál működése világos is azt hiszem: manuálisan fogja az ember bedugja és bekapcsolja, majd fogja és 3 óra múlva 70 fokos üzemeltető után lekapcsolja, kihúzza. Ez az egész ügye teljesen független a Fisher hőszivattyús steril üzemmódtól.
    Nade, ha van egy csodás automatikus Fisher sterilizáló funkcióm és hozzá WiFi-s TUYA alkalmazásom is ráadásul. Szerintetek van olyan "okos" fűtőszál, vagy tudom is mi, hogy a Hőszivattyú automatikusan vezérelje és működtesse ezt az egészet?

    Ahogy 4D4M fórumtárs is jelezte: valóban van külön kimenet a gépen a kiegészítő fűtőpatronra.

    Vagy véleményetek szerint, hagyjam az egész okosítást és fogjam magam és amíg a HMV tartály életben van 1-2 hetente indítsam el manuálisan a funkciót (a már bekötött HMV tartályos fűtőszállal) :F Nem mondom h lusta vagyok, mert megteszem, azt szeretném, hogy jó legyen.

    Leginkább az cseszi az agyam, hogy volt egy láma kivitelezőm és egy láma gépészem, akik úgy félre és elbeszéltek egymás mellett míg végül NEM volt 200L tartály az egész országban. Mert senki se vette meg, így lett 300L és az milyen jó lesz nekem. Hát nem, sajnos laikusként ilyen "apróságokra" nem is tudtam figyelni egy komplett építkezés mellett. Tanulságos. Mostmár tudom, hogy a tervező nem véletlenül tett volna 200L HMV tartályt. Úgyhogy amíg ez a tartály kinek hullik mondjuk 6-10 év múlva alólunk és lecserélnénk, addig egyelőre nem igazán választanám a plusz költségek miatt ezt a cserét. Bár hosszú távon lehet megérné.

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #879 üzenetére

    ahogy írtam is:
    a hmv tartály fűtőpatronját tudja kezelni a hőszivattyú, de ahhoz rá kell kötni (nálunk is így van megoldva), mondhatni ehhez azért kell némi hozzáértés
    vs
    a víz leengedése után simán csak bele kell tekerni a hmv tartályba a fűtőpatront (ezt nagyjából talán bárki meg tudja csinálni), emiatt erre biztosan könnyebb szakit találni

    amúgy legtöbbet nálunk is csak 3 ember használja a hmv-t, én a helyedben nem bánkódnék, hogy a 300-as lett választva, ennek az ára nem lesz már kevesebb és nem csak 5-10 évre szavatos, valamint hosszú távon a komfort egyre többet ér, vagyis nehezebben fogy ki a melegvíz (összességében pedig szerintem minimális a fogyasztásbeli különbség a 200-ashoz képest - a teljes rendszerhez viszonyítva)

    amúgy a kivitelezőkkel sajnos gyakran van probléma, nálunk a kivitelező cég főnöke értett hozzá, viszont az emberei meg nem és ez sajnos csak később derült ki, akadtak emiatt kellemetlen pillanatok is, amikor már én mondogattam nekik, hogy mit hogy kellene, de mindig azzal zártam, hogy biztosan elmondta a főnök is, úgyhogy csináljátok úgy - hát mint kiderült sajnos nem mindig úgy sikerült

    láttam már szép és igényes munkát hasonló rendszernél, ahhoz képest a miénk elég távoli, de azért szerencsére mondhatni jól működik, de akadnak bosszantó hiányosságok (pl a szigetelésnél, ami ha jól láttam nálatok meg sem valósult, hűtés üzemben, nem csöpög mindenhonnan a kondenzvíz?)

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #880 üzenetére

    Úgy látom akkor ide hozzáértő(bb) szakira lesz szükségem.

    Nos igen, ez sem egy rossz megközelítése a témának, hogy 300 Liter miért is jó. Jelenleg valóban picit sok, 2 fővel max pláne. De irreális az eset is, a pangó vízire persze h hetekig ne használja az ember ugye.

    Sajnos a kivitelezős részt megtudom erősíteni. Nekem ennyivel összefoglalta 200-as vörös fejjel és vérnyomással: "átadtam? átadtam! működik? működik." :W Mondanom sem kell az én pénzéből tudta azt felépíteni, amiben most élek :U

    Ez egy komplett szakma és egy nagyon érzékeny és összetett gépészettel, nem beszélve a szoftveres részéről, az átlagos végfelhasználóval a legvégén. És nem beszéltem a mindenki más komfortot kedvel, szeret dologról.

    Szerencsére a hűtés üzem csak elő lett készítve, így kértem. Alapból be sem építették volna, persze a szigetelés már lemaradt. Cserébe én azóta már (birka türelemmel) már elkezdtem szépen mindent centit szépen leszigetelni :K Egyrészt nem fűtöm a helységet feleslegesen (kamra is egyben) és nem pazarló el útközben annyi hőt se talán. Később pedig nem lesz gondom a kondenzvízre legalább, már ha egyáltalán kell klíma (most fél nyár után valószínűleg nem is lesz rá szükség, meglátjuk).

    Ha már klíma. A gépész a Fisher-es hőszivattyúhoz fali FanCoil (rejtett) kiállást készített elő. NADE: nincs is ilyen fali FanCoil klíma a Fisher kínálatában :)) Csak mennyezeti FanCoil van a kínálatban.
    Az a kérdés merült fel bennem, hogy egy Fisher beltéri egység vajon esetleg valami isteni csoda folytán tud kezelni/vezérelni más gyártótól származó fali FanCoilt :F Ez el ugye ez, illetve a műszaki része is azt gondolnám...a vezérlés már más tészta, kérdés működhet e.

    [ Szerkesztve ]

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #881 üzenetére

    teljesen mindegy milyen fc-t építetek be, valószínűleg jó lesz (egy ventilátoros radiátor tulajdonképpen az egész, a termosztát fogja vezérelni - nagyon leegyszerűsítve)
    nálunk sabiana van, korábban írtam is róla, crc a parapetes és skystar a kazettás, álmennyezetbe beépíthető

    most visszaolvastam kicsit a topikban, te voltál, akinél nem volt valami jó a hőszivattyúval, sikerült azt megoldani, mi volt végül?

    mod
    most megnéztem a képeket is, amit linkeltél
    nem tudom milyen hőleadóid vannak, de hűtés üzemre is megfelelők?
    ugyan azzal a körrel tudsz hűteni és fűteni is?

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #882 üzenetére

    Akkor megnyugodtam a FanCoilt illetően, sőt, viszonylag rugalmasan bővíthető akkor tovább a rendszer.

    Az volt végül, hogy nagynehezen a kivitelező előkaparta a Fisher-es komplett gépészet beüzemelőjét. Aki egyébként állítólag oktatáson is részt vett az Fisher országos forgalmazójánál, hitelesített Fisher szervizes és beüzemelő :U Aki, mint kiderült tulajdonképpen fingja nem volt a beltéri egység központi vezérlőpanel beállításához és hangolásához. Úgy átadta, hogy tokkal vonóval semmit, ahogy írom: semmit nem segített, hogy mi micsoda, hogy működik. Alap beállításokkal otthagyta az eszközt.

    A másik gond alapból az, ami a neten van használati útmutató fordítás az hibás, hiányos és sok helyen félre van fordítva :W Erre mondjuk magamtól is rájöttem, mert amit a leírás írt, az a valóságban nem működött.

    A poén a poénban, hogy (kitalált nevek következnek) a Fisher Béla beüzemelőm, felhívott egy az országos importőrnél tevékenykedő (mindenes) Fisher Pétert távsegítségben telefonon. Innentől kezdve Fisher Péter betűről betűre a szájába adta az egyébként HIVATALOS! képesítéssel és minősítéssel rendelkező Fisher Bélának mit mikor és miért állítson. Nem is részletezném tovább, a kolléga életében ilyent panelt nem látott ez biztos :K De ő adta át!

    A Fisher érintős vezérlője amúgy így utólag végül is egész okos és szinte átlátható is. Időzítettem a HMV készítést, átlag 140 kW-ot zabált el eddig egy hónapban, az új időzített hangolással (napi egyszer felfűt 13:00-kor 45 fokra) már 45 kW volt ugyanolyan felhasználási körülmények között a fogyasztás. Úgyhogy ez pipa.

    Azóta önszorgalomból a Tuya telefonos alkalmazáshoz is hozzáadtam a Hőszivattyút. Sokkal egyszerűbb és átláthatóbb mint a panel, felhasználó barátbab is és mégtöbb infót is kapok általa mint az érintős vezérlő panelen. Fisher Béla azt sem tudta, hogy van WiFi modul az egységben, de ki lepődik már meg ezen :U

    nem tudom milyen hőleadóid vannak, de hűtés üzemre is megfelelők?
    Padlófűtés, 4 zónás termosztáttal vezérelve. Hűtésre nem használom a padlót és nem is szeretném, nem is egészséges ugyebár.

    ugyan azzal a körrel tudsz hűteni és fűteni is?
    Hmm..remélem jól értem a kérdésed. Itt látszik a legjobban talán, hogy egészen egyszerűen a Puffer tartályból jón ki egy-egy szerelvénycső ugye. Az az 1-1 szerelvénycső tovább/levan csonkolva, arról a körről, ami eredetileg a padlófűtésbe csatlakozik be. Remélem egész jól sikerült körülírnom.

    [ Szerkesztve ]

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #883 üzenetére

    Időzítettem a HMV készítést, átlag 140 kW-ot zabált el eddig egy hónapban, az új időzített hangolással (napi egyszer felfűt 13:00-kor 45 fokra) már 45 kW volt ugyanolyan felhasználási körülmények között a fogyasztás.

    Azért ez a gyakorlat már a ló túloldala lesz. Ha este kisütitek a tárolót 30°C környékére, az egy igazi inkubátorként működik a baktériumok számára (statikus áramlásmentes egyenletes hőmérséklet 8 órán át).

    Ennek kapcsán most újra ránéztem a képeidre, eddig csak a fűtésre koncentráltam. Hát ez már nem annyira kerek...
    1.: Hol van a HMV tágulási tartály? Hol van a biztonsági szelep? Tehát a komplett biztonsági szerelvény csoport..
    2.: Miért a cirkulációs csonkra van kötve a HMV? Elzáró nélkül. (Nem férsz hozzá a tároló tetejében lévő legmelegebb víztérfogathoz – ilymódon át sincs öblítve az a zóna)
    3.: Az előbbiekhez képest már csak apróság, de a tárolóból kilépő/belépő csöveket lefele illik indítani legalább 50 cm-es hurokkal, mert az összes vízszintesen kiálló cső hűtőbordaként működik és keringteti ki a HMV tetejében uralkodó hőmérsékletet a légtér felé. Ha megfogod a tárolóból kilépő hőszivattyú előremenő csövét, akkor az a légtelenítővel együtt talán még a két könyökön túl is HMV hőmérsékletén van.
    4.: A tárolót fűtő csövekben 50°C-os közeg áramlik, ami mellett már indokolt a rendes szigetelés.
    5.: Az a gyorskötözővel felrögzített hőmérséklet érzékelő lenne a tároló szenzora, amiről a hőszivattyú a tárolóban lévő víz hőmérsékletét szeretné megtudni? Hát nem sok esélye van rá.

    Bocsánatot kérek, hogy mindez eddig szó nélkül lett hagyva.

    [ Szerkesztve ]

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz 4D4M #884 üzenetére

    Jah, te fogod szigetelni még nemsokára, akkor ezt nem rovom fel (:

    [ Szerkesztve ]

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #884 üzenetére

    Azért ez a gyakorlat már a ló túloldala lesz. Ha este kisütitek a tárolót 30°C környékére, az egy igazi inkubátorként működik a baktériumok számára (statikus áramlásmentes egyenletes hőmérséklet 8 órán át).

    Pedig pont itt (és egyéb szakmai fórumokon is!) kaptam rá javaslatot, hogy időzítésem a fűtést be, úgy hogy napközben egyszer fűtsön fel. Ráadásul 1-2 fő használja maximum egyelőre. Eddig úgy ment a 24 órájában éjjel nappal és amint esett a tartály hőmérséklete 2 fokot :U Akkor most hol az igazság? Temperálni pazarló 24H-ban, napi egyszer felfűteni pedig egészségtelen? Néha már tényleg elveszek ebben témában az az igazság.

    Többek között ezért is szeretnénk bele egy heti egy Sterilizáló funkciót, amit a Hőszivattyú vezérlője biztost, plusz elektromos fűtőszálat is rákötni ugye, hogy tudjunk 60 fok vagy annál melegebb vizet is készíteni. 1-2-3 hét nyaralás után ez nem kis baktérium telep lesz valóban...

    1: A korábban linkelt képek közül nem a Fisher beltéri egysége alatt a szürke "hordó" a tágulási tartály :F A biztonsági szelep nekem már kínai, hogy mit keressek.

    2: Talán a gépész és a beüzemelő tudná ezt a megválaszolni, miért döntött így. Ez akkor egy cirkulációs csonk a HMV tartályon? Egy elzáró ugyan van rajta a piros, de lehet tévedek.

    3. Nos, ez már a "szaki" nem törődögsége volt gondolom. Jogos az észrevételed, pedig nem vagyok gépész (csak informatikus mérnök). Ez így már és most egyelőre bukós téma...annyit viszont tehetek a helyzet javítása érdekében, hogy faragok jóformán mindenre szigetelést aluszalgba csavarva?

    4. Ez akkor pipa :K illetve elkezdtem minden becsomagolni (amikor nagyon ráérek és nincs jobb dolgom, mert elég tökölős így haladni), az általad is javasolt HT/Armaflex csőhéjjal 13/28 méretben. Érezhetően jobb, sőt sokkal jobb már most a csövek hőmérséklete és a helyiségében is sokkal hűvösebb van.

    5. Ez is pipa :K ez egy régebbi fotó csak, átmenetileg volt csak odarakva, mert volt egy kérdőjelesen működő hőszenzor. Azóta rámértünk mindegyikre és még az analóg óra is tű pontos a HMV tartályban. Engem az zavart meg, hogy a HMV tartály alul bekapja a friss hideg vizet ugye (a HMV tartályba bemenő elektromos szenzor ugye az alsó harmadban van!) és amíg a szenzor mondjuk 40 fokot még ott, felül az analóg óra meg 55 fokot. Mert az meg megkapja egyből ráeresztve a Hőszivattyús előremenő a csőkígyókba.

    Semmiség, nem szükséges bocsánatot kérni, mert már így is többet segítettek ti (a szokásos PH színvonal!) mint a kivitelező fogadott "önkéntes gépészei". Ez ugye nem is győzőm megköszönni nektek, amit tudok orvosok magam, illetve továbbítom nekik úgyis. Nem hagyom ennyiben.

    [ Szerkesztve ]

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #886 üzenetére

    Pedig pont itt (és egyéb szakmai fórumokon is!) kaptam rá javaslatot, hogy időzítésem a fűtést be, úgy hogy napközben egyszer fűtsön fel. Ráadásul 1-2 fő használja maximum egyelőre. Eddig úgy ment a 24 órájában éjjel nappal és amint esett a tartály hőmérséklete 2 fokot

    Amint láthattad a baktériumok szaporodási kockázatának két fő faktora van: a pangó víz űrtartalma és a hőmérséklet. A használati szokásaitok és a tároló méret az elsőt elég jól megnövelte. A nemrég (#871) belinkelt kép alapján számodra is világossá válik, hogy hogyan lehet "elérni" a maximális kockázatot: 30°C-os vízzel. Akik az ütemezést javasolják talán még nem tapasztaltak büdös vizet, mert pl használat során rendszeresen kicserélik a teljes tárolóban lévő vízmennyiséget és belefér, hogy hagyják lehűlni a tároló tartalmát a veszélyes zónába. Lehet, hogy 1-2 hetes üzemszünet nélkül nálad sem áll elő necces szituáció, de annak tudatában kell lenni, hogy a kockázatot növelted. Tőlem nem olvastad az ütemezést, mint tanácsot (én a veszteségek feltárása és a hőszivattyú üzeme felé kutakodtam volna).

    A korábban linkelt képek közül nem a Fisher beltéri egysége alatt a szürke "hordó" a tágulási tartály

    Az egy tágulási tartály, viszont az a fűtési rendszert biztosítja. A HMV-re egy másik más fajta szükséges. Ott felette láthatsz amúgy egy biztonsági szelepet is (abból is másfajta kell, mint ami a fűtésre van)

    Ez akkor egy cirkulációs csonk a HMV tartályon? Egy elzáró ugyan van rajta a piros, de lehet tévedek.

    Igen. Az az elzáró a fűtési előremenő csatlakozása a csőkígyónak. (megjegyzem, így hogy nincs rajta biztonsági szelep, nem nagy probléma, hogy elzáró sincs rajta, mert így nehezebb kipukkasztani a tárolót)

    A biztonsági szerelvénycsoport részei: elzáró, visszacsapó, biztonsági szelep (lefuvató) 6bar és HMV tágulási tartály. Esetleg ha szükséges még nyomáscsökkentő.

    Ez a minimum, hogy visszajön és ezeket beszereli a megfelelő méretben.

    Jelenleg össze van nyitva az ivóvíz hálózattal a fertőződés tüneteit mutató tároló, amiből a táguló baktériumokat tartalmazó víz az ivóvíz hálózat felé tágul vissza felfűtés során és veszélyezteti a teljes hálózatot is akár. Ha meg elzárod a bejövő ivóvíz vezetéket, akkor a leggyengébb pontján valahol szét is nyomja a csőhálózatot adott esetben (bár legkésőbb a vízmérő előtt van egy visszacsapó szelep a szolgáltatói oldalon)

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #887 üzenetére

    Éppen ez volt a gond, hogy a Fisher hőszivattyú minden esetben minden körülmények között ment. Ezt valahogy csak lekell szabályozni, akárhogy is nézem. Az időzítés volt a legkézenfekvőbb, persze a hátránya is kibukik. Annyira összetett ez már h ok okozat és tárolás, de használjuk is el, de fertőtlenítés is legyen, de ne is pangó legyen, de ne fogyasszon sokat: hogy kezdem elveszíteni a fonalat. Ha valahonnan elveszek, vagy hozzáadok a másik oldalon lesz várt vagy nem várt hátrányos (magas fogyasztás, vagy fertőzésveszély ugye).

    Hogy látod? Ez a fajta "minőség" amit kaptam a gépésztől és a beüzemelőtől: ez vajon a tudatlanságuknak, vagy tenni nem akarásuknak, vagy szimplán a trehány munka kivitelezésnek köszönhető? Nem tudom, hogy a Fisher mit követel meg szerelvényezés alatt, elvileg garanciát is csak így kaptunk, hogy Fisher bejegyzett átadó vizsgálja át az egészet. Például a biztonsági szerelvény csoport az egy kötelező vagy ajánlott kivitelezés?

    Csak azért kérdezem ezeket, hogy mielőtt elkezdenek védekezni azzal, hogy márpedig a Fisher ezt nem kéri, nem előírás.

    Vacak helyzetben vagyok, mert értem én amit ti javasoltak és szeretném is, hogy jó legyen a rendszer. De egyszeri felhasználóként állok egy hozzá nem értő kivitelezővel és egy még hozzá nem értő gépésszel szemben :W És ugye érveljek az igazam/zunk mellett. Aztán vagy tetszik nekik vagy nem.

    Amihez akkor minimum tartom magam, hogy ezek legyenek meg:
    A biztonsági szerelvénycsoport részei: elzáró, visszacsapó, biztonsági szelep (lefuvató) 6bar és HMV tágulási tartály. Esetleg ha szükséges még nyomáscsökkentő.

    Illetve extrém esetben már azon is gondolkodtam hogy független műszaki szakértőt hívunk ki. Nagyon kezdek már ebbe belefáradni, ráadásul nem csak engem érint hanem a szomszédos Ház lakóit is.

    A rendszer működik (a kivitelezőm megfogalmazásában) ez igaz is, de hogy több sebből vérzik az biztos.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #888 üzenetére

    Éppen ez volt a gond, hogy a Fisher hőszivattyú minden esetben minden körülmények között ment. Ezt valahogy csak lekell szabályozni, akárhogy is nézem.

    Csak azt tudom írni, amit először is. Ha egész napos program pótolni energiát a tárolóba, akkor valahogy/valahol szökik belőle az energia. A tároló maximum 100W nagyságrendű saját veszteségéből következő teljes napi energiát 20 perc alatt tudja pótolni ez a hőszivattyú. Biztos, hogy fűtenek a csövek is, amik vízszintesen lépnek ki belőle. Forró a légtelenítő is a tetején. (HMV tartályra nem teszünk légtelenítőt, mivel a meleg víz kivezetésen keresztül légtelenedik – ha normálisan van bekötve). Ezeket fel kell tárni, és esetleg a hiszterézist finomhangolni.

    Annyira azért nem összetett a dolog, de nálad szépen összejött minden, ezt aláírom.

    Nem tudom, hogy a Fisher mit követel meg szerelvényezés alatt, elvileg garanciát is csak így kaptunk, hogy Fisher bejegyzett átadó vizsgálja át az egészet. Például a biztonsági szerelvény csoport az egy kötelező vagy ajánlott kivitelezés?

    A HMV előtti ivóvíz szakasz a Fishert konkrétan hidegen hagyja, ez alapvető csőszerelési ismeret lenne.

    Ha bármely fenti kérésedet figyelmen kívül hagyják / megtagadják, akkor nyugodtan hívhatsz bármilyen szakértőt. A Te érdekedet ezekben nagyon könnyű lenne megvédeni.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    Hiszterézis sajnos fix a Fishernél, csak (nyáron csak ezt használtam) HMV üzemmódban 2 fok esést követően már kapcsol is be a felfűtés. HMV és Padlófűtés üzemmódban (télen értelemszerűen ezt) pedig már 6 fokos hiszterézis esést is enged, mint megtudtam.

    Újabb halandó kérdés...a műszaki értékek gyakorlatilag ugyan azok. Csak az egyik árból tudok venni másikból 7 db-ot :)) Miért :F
    A következő egy direkt a HMV tartályomba való Cordivari 230V egyfázisú 3000W fűtőpatron. Ez pedig a LOTR fórumtárs javaslata.

    [ Szerkesztve ]

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #890 üzenetére

    Hiszterézis sajnos fix a Fishernél

    Hát ez szerencsétlen konstrukció, akkor valóban ezek az utak maradnak, amiken most jársz.

    az egyik árból tudok venni másikból 7 db-ot :)) Miért :F

    Részemről passzolom. Szabályozás lehet szofisztikáltabb, de ez nem indokolna még duplázást sem.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • LOTR

    addikt

    válasz atika88 #890 üzenetére

    anno nekünk olyasmit mondtak, hogy mivel kb csak be-kikapcsolás funkciója van, így teljesen mindegy, hogy melyik fűtőpatron lesz beletéve, ekkor rákérdeztem, hogy a legolcsóbb hajdu akkor megfelelő lesz és igenlő választ kaptam
    így a tervezetthez képest ezzel akkor egyből spóroltunk is vagy 60k-t (bár a tervező 4,5kw-ost gondolt bele, de mivel szinte használva sincs, ezért felesleges lett volna), így örültünk a hírnek

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

  • atika88

    senior tag

    válasz LOTR #892 üzenetére

    Hát hmm, értem én. De valljuk be egy mezei villásdugóról 3kW :F Nem költői túlázás ez?

  • Audience

    aktív tag

    Szerintetek a csendes/Silent üzemmód érinti vagy rontja a COP-t egy hőszivattyúnál vagy csak a teljesítményt korlátozza?

  • csababarca

    őstag

    Csinálják a hőszivattyú csövezéseket a benti oldalon.
    gépészmérnök is kijött többször ellenőrizni, és tanácsokat adni a vizes szakiknak.
    keringetőszivattyút is építettek be, aminek kell majd delej.
    ha jól értettem amit beszéltek, azt simán egy aljzat a bedugják vagy azt a hőszivattyú beltéri egységébe kellene bevezetni?

    vagy ne aggódjak, és a gépész majd?
    én abszolút laikus vagyok a témában, az összes tudásom kb innen van.

    iPhone 8 64GB, MacBook Air, Skoda Superb 2012, CRTDI 2.0

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz Audience #894 üzenetére

    Szerintem a COP-t nem rontja, csak az elérhető teljesítményt csökkenti. (ventilátor fordulatszámát veszi le ilyenkor)

    #895 csababarca:
    Ez vélhetően egy szekunder köri (puffer utáni) szivattyú lesz, amit vagy a hőszivattyú indít vagy egy külső termosztát a rendszer felépítésétől függően. Erre nem nagyon lehet még semmit mondani, főleg kép nélkül.
    Ha HMV cirkulációs szivattyú lesz, akkor lehet gondolkodni ilyen dugaljas verzióban, de vannak ennél szofisztikáltabb megoldások azért.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • csababarca

    őstag

    válasz 4D4M #896 üzenetére

    ma végeznek, lövök majd képeket és megosztom, hátha kiszúrtok hibát.
    ami megnyugtatott, hogy a gépészmérnök többször is kint volt, így ellenőrizte mit csinálnak.

    iPhone 8 64GB, MacBook Air, Skoda Superb 2012, CRTDI 2.0

  • atika88

    senior tag

    Sziasztok!

    Újra én, sajnos. Gondoltam pluszba szigetelném a vezetékeket és rézcsövezést a Hőszivattyú kültéri egység körül, kvázi kijavítanám ezt a (fél)munkát. Egy újabb érdekességre lettem figyelmes. Jó, hogy vannak régebbi fotóim.

    Eredetileg a 2 db hőszivattyús rézcsővel szépen kiálltak a lábazatnál, viszonylag szépen egyenesen kis ívvel meghajlítva a rézcsöveket. Ezzel eddig nem is lenne gond, azt hiszem.

    Majd jött a szaki, aki elkészítette a térkövezést. Emberünk nemes egyszerűséggel fogta befaragta a lábazati szigetelésbe ezt a 2 db rézcsövet. Akárhogy is nézem (talán, ha nem is derékszögben) de közel abban fokban nemes egyszerűséggel MEGTÖRTE, vagy nagyon nagyon ügyesen jól MEGHAJLÍTOTTA mind a kettő rézcsövet :W

    A két képből ti is azt olvasnátok ki, hogy ezt sikerült úgy meghajlítani/törni, hogy jóformán ebből esetleg gondom van/lesz később :F Áramlás, fogyasztás, hatékonyság stb stb-re gondolok itt.

  • 4D4M

    aktív tag

    válasz atika88 #898 üzenetére

    Nagyszerű állatorvosi lovat vettél magadnak. Szerintem te is pontosan tudod, hogy mennyire kedvező egy megtört rézcső a hőszivattyú üzemére. Más kérdés, hogy egy normális szivattyú szól, hogyha problémája van a hűtőközeggel. Ez nálad kérdéses mennyire fog megtörténni.

    És akkor tessék sánta, itt egy púp is: ez a szigetelés split klímáknál még elmegy, de hőszivattyúra szerintem az alkalmatlan kategória. 120°C-ig hőállónak kell lennie a gázcsövön lévő szigetelésnek, ez meg valami vékony kis PE szigetelés, ami a hűtésre használt kílmáknál megakadályozza a kondenzációt. Armaflex vagy azzal egyenértékű anyagok valók a hőszivattyúk hűtőközeg csöveire is.

    ...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

  • atika88

    senior tag

    válasz 4D4M #899 üzenetére

    Sajnos tudom, csak mondom hátha...

    Kivételesen a szivattyús és a beüzemelő erről nem tehet, mert ők a lábazati térkövezés előtt adták át a hőszivattyút beüzemelve! A fotó is előtte készült. A másik fotó már az én önszorgalmamból és akkor tűnt fel, hogy hoppá: miután a térkövet lerakták hova a fenébe tűntették el a rézcsöveket és hogyan?
    Az vezeték még egy dolog, csak csak megoldom. Nade ez? Hogy mekkmester fogta és lehajlítja és bepasszírozza a szigetelésbe és még rá is dolgozik :W

    Érdemes lenne egy műszeres mérést kérném a Fisher beüzemelőtől? Hogy mit dob a diagnosztika? Mostmár sejtem miért hallom hogy a gáz veszettül fortyog kortyog áramlik a beltéri egységben hangosan...erre ők azt mondták ez normális jelenleg.

Új hozzászólás Aktív témák