Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • racskobalazs

    senior tag

    Sziasztok!

    Gráfelméletes kérdésem / feladatom lenne, gondoltam kiírom ide hátha valaki foglalkozott már hasonlóval :)

    Vannak pontjaim (X,Y) párként, valódi geokoordináták. Vannak "lámpáim" melyeknek vannak különböző adataik, amiből 2 fontos: világítási sugár, és "súly" (súly= valamilyen kalkulált súly, az ár, fogyasztás ilyesmik alapján, még nem találtam ki :) ).
    A feladat az lenne, hogy ezekre a pontokra lámpákat rakva legjobban lefedjünk egy területet, úgy, hogy "az egy vonalon lévő" lámpák fényköre összeérjen és a legkisebb összsúly legyen a vége. (Egy vonalon lévő: nem messzebb egymástól, mint a fix ponttávolság ami szabadon választott viszont nem nagyobb mint a lámpák közül a legnagyobb fénysugár kétszerese (mert két lámpányi esélyem van a köztes távolságot lefedni)).
    GeoGebra gyorsvázlat (nem precíz, de kb ilyesmire gondolok):
    Látható, hogy lényegében csak az egy vonalon lévő lámpákra kell "figyelni", hogy ne lógjon bele a másikba és le is fedje a köztes távot. Valamint nem kell az összes pontot felhasználni, ha úgy jön ki, hogy jobb súlya van egy nagyobb lámpának, akkor köztes pontokra nem kötelező rakni.
    Inputon is lehet variálni, ha az segíthet akkor talán a pontok mellé egy vonal ID-t is tudok szerezni, hogy melyik pont melyik "számú" vonalon fekszik.

    Van bárkinek ötlete, hogy lehetne nekiállni? Nekem az első két ötletem valami féle minimális feszítőfa, vagy valamilyen útkereső lenne, de egyiknek se tudom mit hogy kéne beadni.

    Bárkinek van bármilyen ötlete hogyan lehetne ennek nekiállni? :)

    Előre is köszönöm!

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    válasz axioma #6256 üzenetére

    Szia, köszönöm a gyors választ! :)

    Sorban válaszolok:
    1. Lámpa típusokból valóban kb 10-es nagyságrendű féle van, viszont azokból korlátlan mennyiség állhat rendelkezésre. Minden lámpafajtának különböző lehet a sugara, de annak a fajtának akkor csak és kizárólag az. Nem kell minden pontot felhasználni ha épp úgy jön ki, és lámpából sem kell minden félét lerakni kötelezően. Egy ponton csak 1 lámpa lehet.
    2. Egy térképrészletre (egyenesek) elég 1x megcsinálni, és viszonylag kis területen, csak "demonstrációs" jelleggel kell futnia. (Kis terület: <1000 (nagyon max <10.000) pont, az első tesztterületem 184 pontnyi méretű, ha a pontokat 10 méterenként rakom le az egyenesekre), viszont nem biztos, hogy örülnének ha napokat futna :D
    3. Igen, valószínűleg bőven belefér, én azt mondanám, hogy akár 5-10% is, de ez nincs meghatározva (még).
    Mennyiségek, kb lámpadarabszám<100, pontdarabszám<1000 (<10000) és amennyiben az inputot átalakítom úgy, hogy egyenesenként tárolja a pontokat, akkor szerintem mehet párhuzamosan is.

    Remélem ez segít, és nagyon köszönöm mégegyszer a választ! :)

    [ Szerkesztve ]

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

  • racskobalazs

    senior tag

    Köszi szépen!

    Igen, túllóghat ha úgy értetted, hogy a szakaszon kívül eshet-e még az adott lámpa sugarából, a lényeg csak az, hogy a szakasz belsejében legyen mindenhol "fedett". Az, hogy a végein kilóg az nem gond.
    Hogy érted a lámpák sorrendjét? Kijelölök egy pontot, oda lerakok 1-et, és ahhoz választom a következőt, hogy jó legyen?

    Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

Új hozzászólás Aktív témák