Új hozzászólás Aktív témák

  • lizu

    csendes tag

    Itt álltunk a mandulaműtét előtt és szinte semmit sem találtunk arról milyen is mikor a gyerekeknek veszik ki a garatmanduláját. A felnőttek fórumán sok mindent találtam,de a valóságban a gyerekeknél nem igazán egyezett a valósággal. Próbálok kicsit segíteni azoknak akik előtte állnak.
    Budapesten egy klinikán lett kivéve a kis unokám mandulája aki 5 éves most. Most van 2 és fél héttel a műtét után. Természetesen altatásban volt a műtét. Éjféltől már nem ehetett, nem ihatott . A műtőbe indulás előtt egy "bátorság" tablettát kapott. Majd kb. fél óráig volt bent. Ébren hozták már ki. Mint egy kis állatka úgy nyüszített nagyon fájt neki. Majd kb félóra múlva hányt, /összesen 2X/ a fájdalom csillapító tabletta negyedóra múlva kijött. Folyamatosan kapta a fájdalomcsillapítót. Közben elég keményen inni kellett. Volt kórházi tea, de lehetett bevinni egyéb teákat, vizet. Mivel egész nap nem ehetett azért csak jobb volt a cukros tea. A nővérke este azt mondta " ez az éjszaka nem az alvásról szól, hanem az ivásról " Közben mindig kicsit később kapta a fájdalom csillapítót. Nagyon ügyes volt. Nem sírt, tudta nem szabad, nem hisztizett. Muszáj volt ébreszteni másfél-két óránként. Szegénykém mondta, "kipukkadok", olykor elég nehéz volt megitatni, de mindig erőt vett magán és megitta a szükséges folyadékot. Egyébként infúziót kötöttek volna be, ami végül is egyszerű lett volna,mivel a kézfejébe egy branül lett betéve. TILOS használni SZÍVÓSZÁLAT, CUMIT. Ez vonatkozik az orrmandula műtöttekre is. Ezek a gyerekek könnyebben vették, de nekik is ugyan olyan sok folyadékot kellett inni,és ők is sírva jöttek vissza a műtőből. Később is sírdogáltak. Elég nagy műtét a garatmandula eltávolítása. Szerintem tényleg csak ha nagyon fontos akkor vegyék ki. Nehéz nap és nehéz éjszaka. Nem volt vérzés több. Nyakra cserélni a hideg vizes borogatást végig.
    Másnap reggel vajas kenyér volt a reggeli.

    A táplákozásra nem a mindenféle darabos étel jellemző még ha pépesre rágják is, hanem folyékony-pépes. Kifejezetten ezt kérte a doktornő. És inni és inni. Éjszaka ébreszteni. De egyébként is ébred a fájdalomra és iszik. Saját külön flakonját figyelemmel tudtuk kísérni. Inkább vizet kért. A teát csak hidegen és mindent hidegen lehet inni. Másnap ehet fagylaltot, érdekes módon nemvolt olyan nagy vonzereje. Nehéz volt etetni, "nem esik jól, nem kívánom". Turmixolt ételek, pudingok. Órákat ültünk az asztalnál míg szinte a kanalat nyalogatva fogyott az étel. Picit enni, rá inni,hogy lenyomassuk. Másnapra jobb volt. Nem fájt annyira. Kedden műtötték, pénteken már nagy fájdalmai voltak. A 3. naptól a 7. napra lényegen csökkent a fájdalom. Közben ,hogy csökkentsük tettünk borogatást a nyakára. A 8.-9. napon már semmi fájdalom. Kinyitotta a hűtőgépet, mit lehetne enni?

    [ Szerkesztve ]

  • lizu

    csendes tag

    Azt mondják, a gyerekek könnyebben átvészelik, nem tudom milyen a felnőttnek, de igenis nagyon fájdalmas a gyerekeknek is. Nem sírt, nem hisztizett, nem üvöltött.
    Pihent, szobában volt, amikor kicsit elmentünk sétálni babakocsival vittük. NEM SZABAD MELEG ÉTELT ENNI, LEVEST NE EGYEN, AMI LESZAKÍTHATJA A SEBET NE EGYEN, AMI BELERAGADHAT A SEBBE NE EGYEN, TILOS LÉPCSŐZNI, TILOS HAJOLNI. Ezt nagyon be kellett vésni a kis agyába, nehogy lehajoljon. És a 2 éves kis testvére nehogy ellökje vagy bármi sérülés legyen.
    A felnőtt fórumon azt írják koptatni kell a lepedéket, hogy ne egyszerre szakadjon le, mégis az a huszonéves fiú akit ugyanazon a napon műtöttek, már 4.napra bevérzett. A doktornő teljesen pépes ételt ajánlott.Az egy hetes ellenőrzésen még teljesen megvolt a lepedék. Persze eléggé izgalmas volt,hiszen olvastuk, hogy egyszer csak leszakad a lepedék, és érzi, hogy lenyeli, írták többen. Így aztán inni, inni és inni, hogy ne száradjon ki a sebágy. Később jobb étvágya lett. Mivel nagyon féltünk az utóvérzéstől teljesen mindent a doktornő utasítása szerint tettünk. A két hetes ellenőrzésre lekopott a lepedék, úgyhogy észre sem vettük. Ezután hazautazhattunk, mivel nem Bp-i lakosok vagyunk. Addig közel a klinikához egy apartmanban laktunk. 2 és fél hétre ehet már levest, lassan majd akár sült krumplit is. 3. hét végéig fizikai kímélet, sétálás udvaron,könnyű játékok.
    Viszont ha nehéz is az evés de enni kell, a mindennapi kaki legyen meg, és könnyen, erőlködni tilos.

    [ Szerkesztve ]

  • lizu

    csendes tag

    A fájdalmas napoknak a vége felé nem a műtéti seb fájt,hanem a szájterpesz által okozott nyálkahártya fájdalom.

  • lujó55

    őstag

    válasz lizu #4 üzenetére

    Szerintem nagy cumi a mandulaeltávolítás.
    Nekem 5 éves koromban vették ki az orr- és garatmandulámat is. Állandóan tüszős volt és folyamatosan lázas voltam. A gyermekorvos javaslátára kellett műteni. Szüleim belementek (én meg mit tudtam, hogy mi vár rám).
    A műtét alatt végig ébren voltam és még ma is emlékszem mindenre. Nem fájt egyáltalán, csak nagyon megijedtem mikor köpni kellett és csak vér ömlött orromon, számon. Aztán sokáig semmi víz, pedig már nagyon szomjas voltam. Nem sírtam, nem hánytam és nem is fájt, csak viszketett a torkom. Elég szófogadó voltam, elmondták, hogy mit nem szabad (beszélni, krákogni, stb.) Így hamar felépültem. A rengeteg fagyinak nagyon örültem, azt kellett nyomni folyamatosan. Enni még kb. egy hétig nem lehetett.
    És miért mondtam azt, hogy nagy cumi? Mert azóta is folyamatosan beteg vagyok októbertől áprilisig. A mandulák eltávolításával annyira legyengült az immunrendszerem, hogy nem mehetek fertőző emberek közelébe, így a tömegközlekedés is kizárva. Ja, az influ elleni védőoltás mellett is azonnal elkapom az influenzát!!! Gratu az orvosoknak! :R

  • backakao

    csendes tag

    akkor gyerek se menekül a fájdalom elöl?
    nem tudom 14 évesen hova soroljam magam de azért ide is irok:) szerdán mütét.inkább kiváncsiság fog el mint rémület bár ahogy most fáj a amndulám az is iszonyu érzés(pedig jól türöm a fájdalmat) de ennél még rosszabb lesz? sajnálom hogy suliba nem aakor megyek mint a többiek de etööl is még egyénibb leszek mint ök:D majd irok milyen volt a többi betegnek emg kitartás:)

    kitartás:)

Új hozzászólás Aktív témák