-
IT café
A Linux Mint bemutatása
A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.
Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Bohus
aktív tag
Új wireless kártya ide, vagy oda, a ma reggeli indításnál nincs vezeték nélküli hálózat. A kártya lspci szerint jelen van, iwconfig nem mutatja a wlan0-t. Mielőtt mélyebben belemennék gondoltam egy újraindítás jót tesz, de ez meghiúsult, a mint logónál lefagyott a rendszer. Másik terminálablakba sem lehetett lépni. Erőszakos kikapcsolás után pedig nem indult a rendszer, a logót még kidobta, aztán kész.
Gyakorlatilag három nap alatt leamortizálta magát a frissen telepített 17.2 Xfce úgy, hogy csak böngészésre használtuk. Részemről nem ajánlott.A Föld legnagyobb problémája maga az ember.
-
Fenyő
őstag
Akkor ez vmi egyedi kompatibilitási, esetleg hardveres nyűg lesz, 50+ gépre telepítve eddig egyetlen pulse audio hangkari összeakadós buggal találkoztam, ami nem volt megoldható, alapvetően beton stabil, de szerencsére Xfce vonalon van miből válogatni, bár ennyire komplett/kulcsrakész csak kb a Korora Xfce vagy a Manjaro Xfce esetleg SolidX (gyak egy LMDE Xfce közösségi alapokon), ha nem gond egy kis állítgatás, akkor Xubuntu, Antergos Xfce, Fedora Xfce spin, Opesnsuse Xfce (bár ez utóbbiban még a 4.10-es verzió van csak), ha meg abszolút csak a stabilitás a lényeg akkor Debian vagy CentOs Xfce (ezekben is még csak a 4.10-es van és jóideig bíbelődni kell velük mire nagyjából összeáll a rendszer).
[ Szerkesztve ]
Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
-
syler123
veterán
Használ itt valaki transmission remote-ot android alatt? Bármit próbálok mindig ismeretlen hibát ír. Engedélyezve van Mint alatt a transmissionben a Remote.
-
-
nemurea
aktív tag
Wireless: ugyan ez Kubuntu, nem Mint, de a tunetek nagyon hasonloak: tegnap volt egy nagyobbacska frissitescsomag (14.04 ay alapverzio egzebkent): azota nincs wifi, megneztem azt a ket parancsot, amit iral, lspci es iwconfig, ugyanaz a helyzet. Plusz nincs magyar billentyuzet (es mivel ilyen meg nem fordult elo, fogalmam sincs, hogz hol kellene visszakapcsolnom :/ , OK tuti megtalalom vhol). Ja, hang sincs, csak egy Latszolagos kimenet nevu eszkozt lehet hangositani, halkitani.
Na ha most egy (elvileg) stabil, LTS Kubuntut taccsra vag egy hivatalos frissites ugy, hogy semmi kulonos, extra nincs a rendszeren, akkor nem tudom, miben bizhat az ember fia
-
syler123
veterán
válasz VaniliásRönk #3562 üzenetére
Köszi, kipróbálom.
-
syler123
veterán
Igen, most rendesen működik így maradok ennél. Köszi mindenkinek, itt aztán gyorsan érkeznek a segítőkész válaszok
-
SATA_boy
csendes tag
válasz syler123 #3500 üzenetére
Picit csalóka a dolog. Lev258 az Ubuntu MATE 15.04-es verziót javasolta. Ez nem a megszokott Ubuntu a sajátos, markánsan felismerhető unity felülettel, hanem egy szerethető, kellemesen kinéző, MATE asztali környezetre épülő disztribúció. Éppen ennek köszönhető, hogy erőforrásigénye is mérsékelt.
Javasolnám, hogy a kipróbálása előtt nézz körül youtube-on, így azonnal képet kaphatsz arról, hogy mit várhatsz el a rendszertől (bár szerintem a Mint Xfce 17.2-nél nem lesz pörgősebb...).
-
inf3rno
nagyúr
Belefutottam ma egy érdekes hibába cinnamon alatt, a default sound applet 5-20 sec-re növelte a login időt. Ha tehetitek kapcsoljátok ki és cseréljétek le másra. Küldtem be ide issue-t [link]
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
nagyúr
Frissítettem a kernelt nemrég 3.16.0-46-ra. Írja nekem az update manager, hogy a linux-meta-lts-utopic (3.16.0.46.37) trusty; urgency=medium -ot is frissíteni kellene. A verzió szám alapján ez a kernelhez tartozó valami, de nem tudtam rájönni, hogy ez micsoda, és hogy nekem ez kell e vagy sem. Frissítsem ezt is?
Buliban hasznos! =]
-
Dhampir
félisten
Sziasztok!
A 32-bites Linux Mint rögtön PAE-kernellel települ vagy külön be kell azt kapcsolni?
-
Dhampir
félisten
A sebesség feleakkorára csökkenne? A 64-bites rendszer jól hasít.
Találtam egy cikket:
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz Dhampir #3576 üzenetére
Most nem igazán értem, mit szeretnél. A 32 bites és 64 bites rendszerek között akkor van különbség, ha a futtatott szoftverek is kihasználják az előnyöket. A PAE meg egész egyszerűen arra jó, hogy 32 bites rendszeren is elérhető legyen nagyobb memória. Egy átlagfelhasználó nem fogja megtapasztalni, hogy mennyit lassít a dolgokon az utóbbi használata (mivel ez lényegében egy trükk).
Az MS-t meg ne keverd ide, ők az egyes verziókban külön még limitálták is a RAM elérhetőséget, árazástól függően.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Dhampir
félisten
A különbségre voltam kíváncsi. Wine esetében ugye máris szívás van, mert "ügyeskedni" kell.
Ami eddig kiderült, igazából átlagfelhasználás esetén nem sok differencia van, habár nekem erről nincsenek bővebb tapasztalataim, mert korábban 32-bites Linuxokat futtattam, ott meg nem volt probléma ezzel.
Az utoljára idézett cikkben konkrétan nem az MS érdekelt, hanem maga a kernelre vonatkozó információ (Linus az egyik szerzője ((?)), ha jól hámoztam ki), egyébként a Phoronixes cikk 10 Linuxos hozzászólóinak egyike idézte azt a linket, úgy találtam rá.
[ Szerkesztve ]
-
lev258
veterán
válasz Dhampir #3579 üzenetére
Szerintem rosszul értelmezted, amit írtam. Lehet rosszul fogalmaztam. A Wine-nál arról van szó, hogy a 64 bites Wine környezet fejlesztése nem olyan jól halad, mint a 32 bitesé. Ezért 32 bites Windows-os programok előbbiben problémába ütközhetnek, utóbbiban meg úgy működnek, mint egy 32 bites rendszeren Wine alatt. Neked csak annyi a dolgod, hogy megválasztod a megfelelő környezetet.
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
inf3rno
nagyúr
válasz Dhampir #3573 üzenetére
Nem én vettem észre. Elképzelhető, hogy tévedett a srác. Rögtön miután kikapcsoltam 1sec alatt volt meg a login újraindítás után, de most megint elég lassú lett. :S Megpróbálok kikapcsolni mindent appletet meg deskletet, aztán meglátjuk. Azt tudom, hogy friss telepítésnél nem kell másodperceket várnom fekete képernyővel. Mióta viszont frissítettem a kernelt és beraktam pár appletet hát ez van. Amúgy nem csodálkozom, hogy az appletek lehúzzák a cinnamont, nem adnak hozzá jóformán semmi dev toolst. Képtelenség normálisan kitesztelni őket, dokumentáció meg szinte nulla van. Szerintem.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
nagyúr
válasz Dhampir #3583 üzenetére
Indítási hangról is volt szó? [link]
Én úgy értettem, hogy a Sound applet-et le kell cserélni erre:A lassú indulást ez nem fogja megoldani, inkább nézd meg a dmesg-et a var/log-ban.
Ilyet láthatsz például:[ 1.917686] tsc: Refined TSC clocksource calibration: 3819.008 MHz
[ 2.881199] random: nonblocking pool is initialized
[ 2.917308] Switched to clocksource tsc
[ 9.557390] EXT4-fs (sda1): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 9.796337] Adding 8388604k swap on /dev/sdb7. Priority:-1 extents:1 across:8388604k FS
[ 9.859128] systemd-udevd[421]: starting version 204Jessie-n nincs ez:
[ 1.845103] tsc: Refined TSC clocksource calibration: 3819.007 MHz
[ 2.175241] PM: Starting manual resume from disk
[ 2.202495] EXT4-fs (sda7): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 2.338859] fuse init (API version 7.23)Próbáltam már a fórumon utánajárni, mi ez a clocksource tsc pontosan és miért okozza ezt a kését, de nem sok minden derült ki.
(#3584) inf3rno
Kíváncsi vagyok, változik-e valami appletek kilövésével.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
lev258
veterán
válasz ubyegon2 #3585 üzenetére
Ha már úgyis utána szeretnénk járni. Ez a tsc dolog a kernellel van összefüggésben (források szerint). Nálam Mint alatt 3.16-os kernellel nincs időveszteségem ezzel kapcsolatban.
Illetve ez a Grub opció is segíthet: tpm_tis.force=1[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
inf3rno
nagyúr
válasz ubyegon2 #3585 üzenetére
Hmm. Nálam nincs ilyen clocksource. Már ha ez számít bármit is.
Egyelőre most Chakrat próbálom beleszenvedni Grub-ba. Kíváncsi vagyok azzal is akad e néha a kép kirajzolása, vagy csak Mint + Cinnamon ilyen. Meg akkor már csináltam még két partíciót, aztán megnézek több disztro-t is kíváncsiságból. Mint-et most már nagyjából látom mire képes. Többet tud appletekkel meg deskletekkel, mint Win7, meg nem utolsósorban én is bármikor fejleszthetek kiterjesztést, ha olyan kedvem van (bár fejlesztői eszközök ehhez gyakorlatilag nem léteznek). Be is szálltam egy tőzsdei adatokat kiíró desklet-be. Működőképes, de még erősen optimalizálni kell.
Buliban hasznos! =]
-
Fenyő
őstag
válasz Dhampir #3588 üzenetére
Én úgy tudom pont nem a lemezműveltekben van igazán különbség, hanem pl a memóriaintenzív alkalmazások mindig gyorsabbak 64biten, mivel pont 2xer annyi kód/adat fér el prociban, így ritkábban kell kinyúlnia a ramhoz, ill amelyik program meg van írva 64bitre ott prociszinten is jelentősen (+25-30%) gyorsabb lehet, pl tömörítés, java, javascript, html tipikusan ilyenek, habár amelyik programnak csak 32bites verziója van az meg kicsit (-2-3%) lassabb lehet 64bites rendszeren. Amit még szoktak emlegetni, hogy a 64bites rendszerek biztonsági szempontból is jobbak, alapvető hátrány viszont hogy több ramot esznek, így kevesebb maradhat disk cache-elésre, de ez alapvetően csak 2GB vagy alatta és komolyabb DE-ek esetén okozhat igazán gondot, modern masináknál érdemesebb inkább a 64bitest választani, több az előny, mint a hátrány, a 32bites rendszerek amúgy lassú kihalásra vannak ítélve 2016 után a legtöbb disztró (Ubuntunál pl 16.04 lesz az utolsó 32bites, de szerver fronton már most sincsen 64bites verzió, ahogy pl Fedoránál a mostani 22-es verzióból készült utoljára 32bites verzió) már nem ad ki újabb 32bites verziókat.
Wine nálam simán ment 64bites rendszeren, bár csak MS Office-t és pár játékot kellett eddig feldobnom, tehát nem túl nagy a merítés, amire szükség lehet az a 32bites libek, aka multilib support engedélyezése/telepítése.Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
-
Dhampir
félisten
Nem tudom mi lesz a régi gépek támogatásával, akkor többek között az MX Linuxot és az AntiXot is ki fogják nyírni?
Érdekes, hogy login után a Cinnamon indulása gyorsabb 32-biten.
Egyébként megnéztem, hogy egy Wine alatt futtatni kívánt program miként viselkedik 64-bit után 32-biten és körülbelül ugyanazt a problémát írta ki, mint utóbbin is, 64-biten a 32-bites libek telepítve voltak:
-
lev258
veterán
válasz Dhampir #3590 üzenetére
A hibaüzenetben DirectX 11-re utaló nyomokat látok. Wine-ban jelenleg DirectX 9-ig van valamennyire támogatás, de persze ez nem garantálja minden ilyen program futását.
Lesz még pár disztró, ami továbbra is 32 bites kernellel dolgozik majd. Nem kell aggódni.[ Szerkesztve ]
Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő
-
Fenyő
őstag
válasz Dhampir #3590 üzenetére
Csak a mainstreamből kerül ki a 32bit, mivel dupla annyi idő mindkét verzióra fejleszteni és manapság már egyre marginálisabb a 32 bites gépek/rendszerek aránya, szóval a nagyobb disztrók gyak fájdalommentesen megtehetik, de pl Debian így antiX is lesz még 32biten jó darabig.
Amúgy meg ha biztosra akarsz menni Winével, használj PlayonLinuxot, abban amik fel vannak sorolva appok/gémek kompatibilisnek azok valóban csont nélkül mennek is és helyetted beállítgatja a dolgokat.Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!
-
nagyúr
Köszi, de túl egyszerű lenne, ha ez lenne a megoldás, anno futottam pár kört és nolapic-tól kezdve sok javallat volt, de egyik se használt, nem jöttem rá, mi okozza. Egyébként tök ugyanazon kernellel (Ubuntu 3.16.0-38.52~14.04.1-generic 3.16.7-ckt10), tiszta 17.2 telepítésnél csak épp, hogy megakasztja a boot-ot:
[ 2.657819] random: nonblocking pool is initialized
[ 2.831764] Switched to clocksource tsc
[ 4.367517] EXT4-fs (sda8): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)A másik, az érintett Mint 17 RC-től indult 17.2-es állapotig. Felváltva használom a Jessie-vel ami nem túlzottan csípi még a legújabb cint és szinte csak a Menü melletti ikonból tudom, épp melyik fut, Debianban nyoma sincs a lassító switched opciónak, fel is áll a rendszer a 4. sec-re.
Hátha valakinek beugrik valami erről a tsc clocks-ról. Fenyő fórumtárs hátha tud valamit, nagyon vágja az apróságokba való belemélyülést, többnyire csak pislogok, mikor a vga beállításokat taglalja!
(#3587) inf3rno Minden Ubuntu alapnál megvan nálam, lehet, hogy nem vetted észre?
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
devil-k
nagyúr
Sziasztok!
A következő a problémám.
Adott egy SSD, azon fut a rendszer. Adott 2 db WD RED amit még Windowsban hoztam létre NTFS kötetként. Adatok vannak rajta, amikre szükségem van.
Ez fogadott, amikor be akartam lépni a HDD-be. Megoldás esetleg?
- mozi bolondéria -
-
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Bemutató Sonya néven itt a Linux Mint legújabb verziója
- Bemutató Megjelent a Linux Mint 18 – Sarah
- Bemutató Váltás Windows XP-ről Linux Mintre
- Cégek számára kedvezmény! Irodai programok: Office, Word, Excel
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- Star Wars Outlaws GeForce RTX 40 Bundle - lepd meg magad!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - 2990 Ft-tól!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest