Önfenntartásra rendezkedik be a kínai chipszektor

A TSMC ugyan nem szállít többé modern AI-chipet a kínai cégeknek, de Kínában az ágazat most inkább az önfenntartásról beszél.

Nagy port kavart, hogy az USA utasítására a TSMC többé nem szállít kínai cégnek modern AI-chipet. Az ügy részleteiről itt írtunk. Gondolhatnánk, hogy emiatt Kínában kitört a pánik, de valójában arról beszélnek, hogy felgyorsulhatnak az önfenntartásra vonatkozó törekvések – a kínai félvezetőindex (CSI Semiconductor Index, CSI Integrated Circuits Index) három éves magasságba ugrott emiatt, de a SMIC árfolyama is emelkedett (ez az egyetlen kínai alternatíva a TSMC-re).

Hirdetés

Elemzők szerint az AI-gyorsítókat és GPU-kat tervező kínai cégek számára csak rövid távú lesz a probléma, a kínai chipszektor hosszabb távon jól járhat.

A Cinda Securities szerint közép és hosszú távon az ellátási lánc átszerveződik, nő a fejlett belföldi kapacitás és több lesz a technológiai áttörés. Az amerikai feketelisták óta számos kínai tech cég és chiptervező maga igyekezett fejlett chipeket tervezni. A legtöbb most a TSMC-re építi a gyártást, a TSMC harmadik negyedéves bevételének 11 százalékát Kína adta.

Mostantól azonban 7 nm-es vagy modernebb chip nem mehet a TSMC-től Kínába az USA exportkorlátozásai miatt – Kínában pedig 7 nm-es chipet csak a SMIC tud gyártani, a Huawei Mate 60 és Pura 70 szériákat is ez a cég szolgálja ki. Elemzők szerint holland ASML és amerikai Applied Materials gépekkel dolgozik a SMIC, ezeket még a szankciók előtt halmozták fel. A további vásárlások lehetetlensége miatt a fejlesztés és kapacitásbővítés azonban gondot jelent, a belföldi alternatívák pedig még nem állnak készen.

Azóta történt

Előzmények